تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت در سوال از عباس آخوندي
ظاهرا مسوولان ذي ربط و وزارت راه و شهرسازي هيچ دغدغه‌اي براي ساماندهي امور پايتخت ندارند
مافيا و اخلالگران اقتصادي و مفسدان في الارض را در چهارراه‌ استانبول به دار بکشيد تا مردم آرامش خاطر پيدا کنند

نماينده مردم تهران گفت: رئيس محترم قوه قضاييه مي‌فرمايد دست‌هاي مافيا پشت سر افزايش نرخ سکه و دلار است. خب چند نفر از اين مفسدان في‌الارض را بياوريد و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشي است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشيد تا مردم آرامش پيدا کنند.

به گزارش خبرنگار پارلماني مردم‌سالاري، مصطفي کواکبيان نماينده مجلس شوراي اسلامي در سوال از عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در صحن علني مجلس اظهارداشت: آقاي آخوندي آنقدر مشغله‌اش زياد است که فرمود جلسه شوراي ساماندهي امور پايتخت در اسفندماه تشکيل شده اما اين جلسه 12 دي‌ماه آن هم بعد از اينکه در مهرماه سال گذشته از او سوال کرديم تشکيل شد و الان 8 ماه است که باز يادشان رفته است.

وي افزود: ديشب بنده به يک مسجد در منطقه 6 رفتم که يکي از نمازگزاران بلند شد و گفت آقاي کواکبيان آيا شما رويتان مي‌شود به مجلس برويد؟ کدام وزارتخانه حرفتان را مي‌خواند؟ به ما گفتند شما در همين منطقه 6 ببينيد که مردم نمي‌توانند در زمين‌هايشان در اطراف سازمان انرژي اتمي آجر روي آجر بگذارند و در اطراف دانشگاه اميرکبير و دانشگاه تهران هم همينگونه است و من گفتم وزارت راه و شهرسازي در طرح تفصيلي نقشه‌اي که مي‌دهد به تنها چيزي که توجه نمي‌کند مردم هستند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: من به آقاي آخوندي گفتم يک مقدار از وزارتخانه‌تان پايين بياييد تا با هم راه برويم و مشکلات را ببينيم. مردم شريف کن براي خودشان نقشه تفصيلي مي‌خواهند اما مي‌بينند مجمع تشخيص مصلحت نظام در آنجا برج 20 طبقه مي‌سازد ولي اهالي کن 25 سال است که به خواسته‌شان نمي‌رسند. اخيراً نيز مردم کن به همه مسئولين نظام نامه نوشته‌اند و گفته‌اند به داد ما برسيد تا قبل از اينکه خدايي نکرده بخواهيم خودجوش کاري انجام دهيم.

کواکبيان تأکيد کرد: چرا ما مي‌خواهيم مردم را اذيت کنيم و به فکرشان نيستيم؟ ما در اين خصوص قانون داريم و اين قانون در مجلس نهم و سال 94 تصويب شده است اما الان وزارت راه و شهرسازي چقدر به فکر تهران است؟

وي تصريح کرد: قرار بود 2 ماه يکبار شوراي ساماندهي امور تهران تشکيل جلسه دهد اما چه شد؟ 20 درصد جمعيت کشور در تهران زندگي مي‌کنند من در ابتداي مجلس دهم گفته بودم تهران را آزاد کنيم تا ايران را آباد کنيم اما چقدر وزارتخانه‌هاي ما به فکر تهران هستند؟ در زمان وزارت آقاي آخوندي چقدر جلوي مهاجرت به تهران گرفته شد؟ چقدر حاشيه‌نشيني در تهران کم شد؟ چقدر با طرح‌هاي ايشان در حوزه شهرسازي، تهران يک شهر مدرن شده است؟

اين نماينده مجلس ادامه داد: اگر در تهران زلزله بيايد در منطقه يک برج‌هايي کنار هم ساخته شده‌اند که يکي دو متر بيشتر فاصله ندارند و يک آمبولانس هم نمي‌تواند از آنجا رد شود. البته همه اين امور به دست وزارت راه و شهرسازي نيست اما اين وزارتخانه دبير تشکيل شوراي ساماندهي امور پايتخت است و در قانون گفته شده رئيس جمهور، رئيس اين شوراست و وقتي نباشد رئيس شورا معاون اول اوست. از طرفي معاون برنامه و بودجه، وزير راه و شهرسازي، وزراي کشور، اطلاعات، نيرو، رئيس ميراث فرهنگي، رئيس حفاظت محيط زيست، رئيس شوراي شهر، شهردار تهران، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح و تعدادي از نمايندگان مجلس عضو اين جلسات هستند.

کواکبيان در ادامه سخنانش تصريح کرد: مردم مشکلات زيادي از جمله افزايش روز افزون نرخ سکه و ارز دارند اما وزارت راه و شهرسازي در خصوص اجاره نشيني و افزايش سرسام آور قيمت اجاره چه پاسخي دارد؟ بياييد با مردم صادقانه صحبت کنيد.

وي تاکيد کرد: رئيس محترم قوه قضاييه مي‌فرمايد دست‌هاي مافيا پشت سر افزايش نرخ سکه و دلار است. شما که مي‌گوييد اينها مفسد في‌الارض هستند خب چند نفر از اين مفسدان في‌الارض را بياوريد و در خيابان و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشي است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشيد تا مردم باور کنند که ما داريم برايشان کار مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد: ما در تهران مشکلات متعددي از جمله آلودگي صوتي، آلودگي هوا و قرار گرفتن روي 2 گسل زلزله را داريم که پدر علم زلزله شناسي مي‌گويد اگر در تهران زلزله بيايد بهتر است زنده نباشيم چون هيچ امکاني براي فرار از زلزله نيست و تمام متروها از بين مي‌رود.

کواکبيان افزود: آيا وقت مردم در ترافيک سرسام آور تهران براي ما ارزش ندارد؟ آيا بحث کارتن‌خواب‌ها را نبايد ساماندهي کرد؟ حداقل 24 هزار معتاد متجاهر در تهران داريم که فقط يک کمپ 10 هزار نفري براي آنها زده شده. آيا نبايد آنها را ساماندهي کرد؟ آيا دستفروشان سد معبرکننده براي مسئولين اهميتي ندارند؟ آيا حمل و نقل عمومي در تهران رو به راه است؟ آيا تهران ام القراي کشورهاي اسلامي است؟ آيا مسئولين از صنوف مزاحم در تهران خبر دارند؟ آيا براي صنايع آلاينده فکري شده است؟ آيا براي 3 هزار و 600 هکتار بافت فرسوده در تهران برنامه‌اي داريم؟

نايب رئيس مجمع نمايندگان استان تهران در ادامه گفت: خدا شاهد است که من آقاي آخوندي را دوست دارم اما ايشان خيلي برج عاج‌نشين است و يک خرده بايد کوتاه بيايد.

وي افزود: از زمان مرحوم آيت‌الله مهدوي کني اين مشکل در کن وجود داشته است؛ مردم کن مي‌گويند توتستان‌ها و باغات ما توسط اتباع بيگانه در حال غارت شدن است و شما به ما اجازه يک ديوارکشي نمي‌دهيد اما از آن طرف اجازه مي‌دهيد که 20 طبقه برج مجمع تشخيص مصلحت نظام ساخته شود؛ مردم مي‌گويند ما حاضريم تحريم‌ها را به جان بخريم اما فساد و بي‌عدالتي را تحمل نمي‌کنيم.

کواکبيان با تأکيد بر اينکه در همه 22 منطقه تهران و تمامي نواحي حضور يافته و مشاهده کرده است که همه مردم از طرح تفصيلي تهران ناراحتند، گفت: کار که به شوراي عالي معماري و شهرسازي مي‌رسد قفل مي‌شود و انگار که به يک برج غيرقابل عبور رسيده است.

وي ادامه داد: آقاي رئيس جمهور گفت که ما مي‌خواهيم مسکن ويژه بسازيم؛ الان ماه مرداد است، وزير راه و شهرسازي گزارش دهد که در اين چند ماه چه اقداماتي براي آن در تهران صورت داده‌اند؟

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: يکبار به آقاي روحاني اظهار داشتم «آقاي روحاني! همشهري عزيزم! بجنبيد وقت دارد دير مي‌شود»؛ اينکه بگوييم حتماً نماينده سؤال کند تا جلسه تشکيل شود پس وظيفه قانوني شما کجا مي‌رود؟ به ويژه وزارت راه که وظيفه دبيري اين جلسات را بر عهده دارد.

وي ادامه داد: آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور دستور داده بود که کميته‌اي تشکيل شود و بحث انتقال پايتخت سياسي را پيگيري کند؛ وزير راه و شهرسازي بگويد براي انتقال پايتخت سياسي چه کاري صورت گرفته است؟

کواکبيان گفت: انتقال پايتخت سياسي پيشکش، براي انتقال پادگان‌هاي نظامي به بيرون از شهر چه کرده‌ايد؟

عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: من با برخي از مسئولان نظامي در اين باره صحبت کردم پاسخ دادند که ما حاضريم؛ وزارت راه بيايد و با ما هماهنگ کند تا پادگان‌ها را به خارج از شهرها انتقال دهيم.

شايان ذکر است پس از آنکه وزير راه و شهرسازي قول داد که ظرف يک ماه جلسه شوراي ساماندهي امور پايتخت را تشکيل دهد کواکبيان از نائب رئيس مجلس خواست که لازم نيست سوال را به راي بگذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان