تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کاهش 4 درصدي ورود به زندان در پنج سال گذشته

سرويس خبر

رئيس سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي کشور از کاهش حدود 4 درصدي ورودي زندان‌ها خبر داد.

علي اصغر جهانگير در نشست شوراي قضايي استان سمنان گفت: کاهش ورودي به زندان‌ها در پنج سال گذشته در دستور کار بوده است و به طور سالانه سه تا 4 درصد کاهش ورودي زندان‌ها را داشته‌ايم.

به گزارش روابط عمومي دادگستري کل استان سمنان، معاون قوه قضائيه تغيير نگاه براي حل بخشي از مشکلات زندان‌ها را لازم دانست و افزود: وقتي نگاه تبديل به آن شود که به هر علتي اشخاص را به زندان بفرستيم از اثر‌گذاري زندان کاسته خواهد شد.

دکتر جهانگير کم بودن آمار متهمين نسبت به محکومين در استان سمنان نسبت به سطح کشور را بيانگر نگاه مسئولين و قضات و تلاش ايشان جهت سرعت بخشي در رسيدگي به پرونده‌ها عنوان کرد.

وي گفت: زندان‌هاي استان سمنان مناسب نيست و زندان‌هاي استان از جمله محروم‌ترين بخش‌هاي آن به حساب مي‌آيد.

معاون قوه قضائيه ضمن اعلام حمايت از طرح‌هاي مرتبط با زندان‌ها، سرعت بخشي جهت ايجاد فضاهاي مناسب و جابجايي زندان‌ها در استان سمنان را نيازمند تلاش جدي و فوق‌العاده دانست.

رئيس سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي کشور همچنين از ايجاد يک بانک اطلاعات جامع از وضعيت، اقتصادي، بهداشتي، درماني، آموزشي و خانوادگي در سال جاري خبر داد و افزود: مشکلات خانواده زندانيان مورد بررسي و رسيدگي قرار مي‌گيرد.

علي اصغر جهانگير از خدمات‌رساني و اداره زندانيان کشور گزارشي ارائه داد و طي آن رسيدگي به خانواده‌ي زندانيان، افزايش برنامه‌هاي فرهنگي و ديني در زندان‌ها، ارتقاء آموزش‌هاي مختلف، انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها، تقويت حمايت از زندانيان جرائم غير عمد، به کارگيري مجازات‌هاي جايگزين حبس را از جمله برنامه‌هاي در حال اجرا در اين سازمان عنوان کرد.

رئيس کل دادگستري و رئيس شوراي قضايي استان سمنان در نشست شوراي قضايي سازمان زندان‌ها را همراه و همکار دادگستري در اجراي عدالت قضايي توصيف کرد و گفت: دادگستري نگاه حمايتي به زندان‌ها دارد.

سيد محسن مظهري فرهنگ سازي در بين مردم، مسئولين و قضات را در ارتباط با مجازات حبس مهم و ضروري دانست و گفت: اکثريت مسئولين و مردم مجازات را غير از زندان نمي‌دانند و حتي در تهديد‌ها نيز از حبس کردن و زندان انداختن استفاده مي‌شود که اين نگاه بايد با کار فرهنگي تغيير کند.

مظهري کمک و حمايت به زندان توسط دادگستري را در حوزه‌هاي مختلف عنوان کرد و گفت: اجراي مقررات و دستورالعمل ساماندهي زندانيان و کاهش جمعيت کيفري، ايجاد آرامش روحي و رواني و کمک به انضباط در زندان از جمله آن بوده است.

وي همچنين ضمن ارائه گزارشي از فعال بودن کميسيون عفو استان افزود: طرح و اقدامات اجرا شده در سطح استان توسط کميسيون عفو در کاهش مشکلات زندان‌ها بسيار موثر بوده است.

سيد شهاب الدين چاوشي استاندار سمنان نيز طي ديداري با معاون قوه قضائيه از طرح‌هاي سازمان زندان‌ها در جهت حمايت از زندانيان جرائم غيرعمد و آزادسازي آنها تشکر کرد و خواستار استمرار در اجراي اينگونه طرح‌ها شد.

چاوشي همچنين بهره‌گيري از مجازات‌هاي جايگزين براي کاهش جمعيت زندانيان را موثر دانست.

دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان در اين نشست از ايجاد رويه واحد در سطح استان در اجراي احکام، اعطا مرخصي‌ها خبر داد.

حيدر آسيابي ايجاد جو رواني مناسب در بين محکومين، امکان استفاده از راي کار و ايجاد امکان اشتغال مددجويان در واحد‌هاي صنعتي را از جمله اقدامات قابل توجه در استان عنوان کرد و گفت: اين کار باعث فراهم سازي کمک زندانيان به خانواده‌هاي خود در طي زمان مجازات شده است.

وي گفت با مکاتبات مطالبه‌گرانه جهت تسريع در ساخت و تحويل بناهاي زندان‌ها امکان جذب و بهره‌مندي از بودجه‌هاي لازم فراهم شد که در کنار آن در برخي بخش‌ها نيز از ظرفيت‌هاي مختلف دادستان‌ها و روساي حوزه‌هاي قضائي بخش جهت بهره‌گيري از خيرين استاني و ايجاد امکانات در سطح زندان‌ها اقدام شده است.

آسيابي همچنين گفت: با همکاري و بهره‌مندي از خيرين و سرمايه‌گذاران درون استان در سال جاري ميزان کمک‌هاي صورت گرفته به جشن گلريزان 100 درصد افزايش داشته که در کمک‌هاي نقدي اين ميزان به سه برابر نسبت به سال گذشته رسيده است.

دادستان مرکز استان از تفکيک تکاليف ديده شده در دستورالعمل کاهش جمعيت کيفري در استان خبر داد و گفت: اين تکاليف براي قضات و مسئولين مربوطه جهت اجرا ابلاغ شده است که در حال اجرا مي‌باشد.

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري کل استان سمنان نيز طي گزارشي از ابتکار و اقدام‌هاي صورت گرفته در استفاده قضات از مجازات‌هاي جايگزين حبس در سطح استان خبر داد.

علي داريني گفت: با حمايت‌هاي صورت گرفته در بخش‌هاي نظارتي، از قضاتي که آرا و اقدامات آنها موجب کاهش جمعيت کيفري شده در سطح استان تقدير و تشکر شده است.

در پايان اين نشست از تلاش‌ها و زحمات عباسعلي عرب مديرکل قبلي زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي استان تقدير شد و حکم انتصاب محمود باهنر مديرکل جديد توسط رئيس سازمان زندان‌هاي کشور به وي تقديم شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان