تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فرماندار شهرستان شاهرود :
عمليات آبخيزداري در اولويت قرار گيرد

سرويس خبر

عمليات آبخيزداري به عنوان يکي از آسان‌ترين و در دسترس‌ترين روش‌هاي حفظ منابع آبي، در اولويت کارها قرار داشته باشد.

محمد کرم محمدي فرماندار شهرستان شاهرود در ديدار با مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري، با بيان اينکه حتي استفاده از روش‌هاي سنتي آبخيزداري مي‌تواند تأثير زيادي در حفظ منابع آب داشته باشد، افزود: به همه دهياري‌ها اعلام مي‌شود تا از هر راهي که مي‌توانند در اين زمينه کمک کنند.

وي با اشاره به تأثير منفي خشکسالي و استفاده از کودهاي شيميايي بر نفوذپذيري خاک، يادآور شد: سخت شدن زمين سبب مي‌شود درصد جذب و قدرت نگهداري آب کاهش يافته و در صورتي که ميزان باران از اندازه خاصي بيشتر شود، به راحتي سيل به راه مي‌افتد.

معاون استاندار سمنان با تأکيد بر ضرورت توجه به استفاده از پساب فاضلاب شهري، تصريح کرد: تغيير الگوي کشت و به کار بردن روش‌هاي نوين در آبياري در دستور کار باشد چرا که بيش از 60 درصد آب مورد نياز براي آشاميدن در حوضچه‌هاي موجود در زمين‌ها و باغ‌هاي کشاورزي جمع مي‌شود اما در سوي ديگر، براي استفاده از سيستم‌هاي نوين آبياري اقدامي نشده است.

محمدي با بيان اينکه در برخي استان‌ها 95 درصد آب در بخش کشاورزي مصرف شده و آبياري غرقابي نيز بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است.

فرماندار شاهرود تأکيد کرد: در سال‌هاي گذشته ضربه‌هاي زيادي به محيط زيست و منابع طبيعي وارد کرده اما چيزي را جايگزين نکرده‌ايم و اگر هم کاري انجام شده بسيار ناچيز بوده است.

محمدي با يادآوري اين که فرهنگ سازي در مصرف بهينه انرژي و حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي يکي از نيازهاي امروز کشور است، اضافه کرد: الگوي مصرف براي همه اداره‌هاي شهرستان تهيه شده و در صورت مصرف بيش از مقدار مجاز اعلام شده، با دستگاه متخلف برخورد مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان