تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان:
طرح آبخيزداري در 200 هزار هکتار اراضي استان سمنان انجام شد

سرويس خبر

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، گفت: طرح آبخيزداري با هدف جلوگيري از پيشروي سيلاب‌ها در اراضي کشاورزي در 200هزار هکتار اراضي استان انجام شد.

علينقي حيدريان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اجراي طرح‌هاي آبخيزداري توسط اداره کل منابع طبيعي استان سمنان بيان کرد: طبق هدف‌گذاري برنامه پنجم و ششم مي‌بايست در استان پنج ميليون هکتار آبخيزداري انجام شود که فقط 200 هزار هکتار آن صورت گرفته است.

وي افزود: دليل اصلي اين امر کمبود اعتبارات است که متأسفانه در سال‌هاي اخير غالب طرح‌هاي اداره کل منابع طبيعي استان سمنان را به‌زانو درآورده است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان با بيان اينکه اين استان به دليل کمبود اعتبارات از پيش‌بيني‌هاي طرح آبخيزداري عقب است، گفت: براي اجراي طرح آبخيزداري در سطح پنج ميليون هکتار اراضي استان 50 ميليارد تومان اعتبار نياز است که البته عدم تأمين آن و عدم اجراي طرح‌هاي آبخيزداري مي‌تواند استان را با چالش‌هايي روبرو سازد.

حيدريان در بيان مثالي از خسارات ناشي از عدم اجراي طرح‌هاي آبخيزداري، توضيح داد: در 10 سال گذشته بيش از هزار هکتار از اراضي کشاورزي سمنان به دليل اجرا نشدن طرح‌هاي آبخيزداري و جاري شدن سيل از بين رفته که بازگرداندن آن‌ها نيز کاري شبيه غيرممکن است.

وي با بيان اينکه دولت، مجلس، بخش خصوصي حتي خيران، سازمان‌هاي مردم‌نهاد، ان جي او‌ها، دوستداران طبيعت، نيکوکاران و شهروندان مي‌بايست به اداره کل منابع طبيعي براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري کمک کنند، افزود: اجراي طرح‌هايي نظير آبخيزداري مي‌تواند به کاهش تبعات خشکسالي کمک کند که اين امر قطعاً از مهاجرت روستائيان و مسائل اجتماعي و اقتصادي ناشي از آن جلوگيري مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان