تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جمعي از مردم کالپوش:
کالپوشي‌ها از کمبود آب آشاميدني گلايه دارند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

جمعي از مردم بخش کالپوش شهرستان ميامي از کم‌آبي در فصل تابستان گلايه کرده و از مسوولان امر رسيدگي به اين وضع را خواستار شدند.

بخش کالپوش در شمال شرق استان سمنان قرار داشته از آب و هواي مساعد و بارندگي‌هاي به نسبت کافي برخوردار است و با داشتن زمين‌هاي حاصلخيز قطب توليد محصولات کشاورزي و باغي اين استان نيز به شمار مي‌رود.

اگرچه به خاطر خشکسالي‌هاي مداوم 15 سال گذشته کم‌آبي در ديگر نقاط اين استان امري پذيرفته است، اما مردم بخش کالپوش معتقدند اين منطقه کوهستاني که از بارش‌هاي برف و باران کافي در زمستان‌ها برخوردار است نبايستي به اين وضعصيت دچار شوند.

به گفته اهالي اين بخش، مردم از محروميت‌هاي زيادي رنج مي‌برند و همين امر موجب کوچ برخي از مردم به شهرها شده، اما اين روز‌ها کمبود آب بر شدت مهاجرت افزوده است.

بخش کالپوش حدود 20 هزار نفر جمعيت دارد، از 12 روستا تشکيل شده و مرکز آن روستاي رضوان است.

رضا سبحاني يکي از اهالي روستاي دشت شاد کالپوش، اظهار کرد: با شروع تابستان مردم اين روستا حتي يک روز هم آب کافي براي آشاميدن نداشتند.

وي به ساخت سد کالپوش اشاره کرده و گفت: چند سالي است که سد کالپوش آبگيري شده و بدون استفاده است، براي مردم اين سوال پيش آمده، آب اين سد کي قرار است به درد مردم بخورد؟

سبحاني در ادامه با بيان اينکه انتظار مي‌رود مسئولان براي رفع اين مشکل تلاش نمايند تصريح کرد: تامين آب آشاميدني اکنون يکي از دغدغه‌هاي مردم اين روستاست و چنانچه به اين نياز اصلي مردم پاسخ داده نشود، برخي از مردم به سوي شهرهاي اطراف مهاجرت خواهند کرد.

عليرضا براتي از اهالي روستاي باغچه کالپوش هم گفت: بهره برداري نکردن از آب سد کالپوش براي رفع نياز مردم، به گسترش شايعه‌هايي دامن زده است.

وي افزود: مردم اين منطقه نگران اين هستند که مبادا آب سد کالپوش براي آبرساني به ديگر شهرهاي استان اختصاص يابد و مردم بخش از آن محروم شوند.

براتي تصريح کرد: اگر قرار است از آب سد استفاده شود، اهالي منطقه در اولويت هستند.

مهدي براتي دهيار روستاي باغچه هم گفت: هر چه بر گرماي تابستان افزوده مي‌شود، شدت کمبود آب آشاميدني و کشاورزي هم بيشتر مي‌شود.

براتي افزود: برخي منازل هر2 روز يک بار آبرساني مي‌شوند.

روح الله فردوس‌شاهي دهيار دشت‌شاد نيزبا اشاره به وضعيت بحراني آبرساني به اين روستا گفت: مردم روزانه فقط 10دقيقه از نعمت آب آشاميدني لوله کشي برخوردارند که ممکن است اين مقدار هم کاهش يابد.

فردوس‌شاهي افزود: بيشتر مهاجرت‌ها از روستاهاي اين بخش به شهرها، به خاطر نبود امکانات نخستين به ويژه آب آشاميدني مي‌باشد.

محمدمهدي کريمي فرماندار ميامي با اشاره به اهميت آب‌رساني به روستاهاي کالپوش تصريح کرد: طرح انتقال آب به روستاي باغچه از چشمه نزديک روستا و طرح انتقال آب به دشت‌شاد نيازمند مطالعات دقيق مي‌باشد.

مسلم فدايي مديرآبفار ميامي نيز با تاکيد بر کم‌آبي در روستاهاي بخش کالپوش افزود: روستاي دشت شاد با 2.5 ليتر در ثانيه، باغچه 3.5 ليتر در ثانيه و سوداغلن با پنج ليتر در ثانيه با کمبود آب مواجهند.

وي تصريح کرد:روستاهاي بخش مرکزي همچون ارميان، محمدآباد، کوهان، بکران، شريف آباد و هونستان نيز با افت فشار و کمبود آب مواجه مي‌باشد.

مديرآبفار ميامي با اشاره به گرماي تابستان خاطرنشان کرد: کمبود آب در اين فصل با کاهش دبي چشمه‌ها و چاه‌ها به دليل گرماي بي‌سابقه و عدم توجه مردم به صرفه‌جويي و مصرف بي‌رويه است و تامين آب آشاميدني مردم به ويژه روستاييان مهم‌ترين نگراني مسوولان مي‌باشد.

وي از اختصاص 15ميليارد و800ميليون ريال براي اصلاح و بازسازي شبکه آب آشاميدني و استاندارد سازي انشعاب‌هاي روستاهاي حسين‌آباد کالپوش، نردين، عباس‌آباد و تامين و احداث شبکه آب اشاميدني روستاي حق‌الخواجه در سال گذشته خبر داد.

فدايي گفت: اصلاح خط انتقال و ترميم مخزن ذخيره روستاي نام نيک، بهسازي و شست و شوي چاه‌هاي آب شرب روستاهاي عباس آباد، نردين، کلاته اسد، محمد آباد، جودانه، جداسازي آب آشاميدني از آب بهداشتي روستاي فرومد، اصلاح و بازسازي شبکه آب آشاميدني و استاندارد‌سازي انشعاب‌هاي روستاي دشت‌شاد، منطقه‌بندي و رفع مشکلات 95 درصد از شبکه آب آشاميدني روستاي نام نيک از ديگر طرح‌هاي اين اداره بوده است.

حميداسماعيلي بخشدار کالپوش نيز با بيان اين که بحران کم‌آبي درروستاهاي باغچه و دشت‌شاد از شدت بيشتر برخوردار است، گفت: مجتمع آب‌رساني به روستاهاي کالپوش با اعتبار40ميليارد ريال به پيمانکارواگذارشده است.

وي گفت: هماهنگي لازم بادهياري‌ها براي آب رساني با استفاده از تانکرهاي محلي شده است، به رغم کارهايي که مسوولان انجام مي‌دهند، مردم 2 روستاي باغچه و دشت شاد کالپوش در بحران کم‌آبي موجود رنج بيشتري مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان