تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
به بهانه نزديک شدن به معاوضه بونوچي- هيگواين؛
نگاهي به بزرگترين معاوضه‌هاي فوتبال

سرويس ورزشي:

يوونتوس و ميلان در آستانه رقم زدن يک معاوضه غير منتظره هستند.

و به نقل از گل، يوونتوس و ميلان در آستانه رقم زدن يک معاوضه غيرمنتظره هستند. قرار است در اين معاوضه لئوناردو بونوچي به يوونتوس بازگردد و گونزالو هيگواين نيز راهي سن سيرو شود. به اين بهانه، گل نگاهي انداخته به برخي از مهم‌ترين معاوضه‌هاي تاريخ فوتبال:

سانچز- مخيتاريان (منچستريونايتد- آرسنال)

آلکسيس سانچز در آخرين روز نقل و انتقالات تابستاني 2017 در آستانه پيوستن به منچسترسيتي بود و با دستيابي به توافق بر سر موارد شخصي، وقوع اين انتقال در ژانويه 2018 حتمي به نظر مي‌رسيد. اما سانچز با تغيير جهت به اولدترافورد، گوارديولا و دوستان را بهت زده کرد. پيشنهاد يونايتد براي تبديل سانچز به پردرآمدترين بازيکن ليگ برتر براي چرخش آلکسيس کافي بود و توپچي‌ها نيز از رسيدن يک جانشين آماده به نام مخيتاريان راضي بودند. در اين بين به نظر همه سود کردند به جز سيتي؛ با اين حال سيتي در پايان فصل با 19 امتياز اختلاف نسبت به تيم دوم قهرمان شد و سانچز تا پايان فصل براي ارائه نمايشي در خور حقوقش تقلا مي‌کرد.

اتوئو- ابراهيموويچ (اينتر- بارسلونا)

بارسا در تمامي جام‌هاي سال 2009 قهرمان شد اما گوارديولا در تصميمي عجيب، اقدام به حذف يکي از ستون‌هاي آن تيم کرد. ساموئل اتوئو با قراردادي 56 ميليون پوندي به اينتر رفت و در ازاي او، زلاتان به بارسا پيوست. اتوئو که به شکلي بي‌رحمانه تنها 20 ميليون يورو ارزش گذاري شده بود به همراه اينتر در سال 2010 دومين سه گانه خودش را نيز کسب کرد اما زلاتان به دنبال اختلاف با پپ تنها يک فصل در نيوکمپ دوام آورد.

ماتيچ- لوئيس (بنفيکا- چلسي)

نمانيا ماتيچ در تيم بزرگسالان چلسي تنها 3 بار فرصت بازي يافت. بنابراين آبي‌ها به اين‌هافبک اجازه دادند در ژانويه 2011 و به عنوان جزئي از قراردادي 25 ميليون يورويي به بنفيکا برود و به جاي او داويد لوئيس راهي استمفوردبريج شود. بعد از بازگشت مورينيو به لندن، چلسي به سرعت در پي جبران اشتباه خود برآمد و با 25 ميليون يوروي ديگر ماتيج را بازگرداند. چلسي، لوئيز را هم يک بار به پاريسن‌ژرمن فروخت و 2 سال بعد او را بازگرداند. فروختن ماتيچ به يونايتد در تابستان 2017 با 40 ميليون پوند تعجب و البته خشم طرفداران چلسي را به دنبال داشت.

گالاس-کول (آرسنال-چلسي)

در تابستان 2006، گالاس به شدت به دنبال خروج از چلسي بود و شايعه شده بود گالاس تهديد کرده اگر مجوز خروج به وي ندهند، او عمدا گل به خودي خواهد زد! ادعايي که البته خود گالاس بعدا رد کرد. اشلي کول نيز به دنبال ارتقاي دستمزد خود بود. پس راه حل چه بود؟ يک معاوضه 5 ميليون پوندي. کول در چلسي به همه جام‌ها دست يافت و گالاس نيز بعد از چند سال، به ديگر تيم لندني يعني تاتنهام پيوست.

نونز-اوون (ليورپول-رئال مادريد)

به عنوان بخشي از سياست کهکشاني سازي، رئال برنده سابق توپ طلا مايکل اوون را در تابستان 2004 به خدمت گرفت. در ازاي اين انتقال 8 ميليون پوندي، آنتونيو نونز‌هافبک پرنوسان رئالي‌ها راه معکوس را طي کرد. هر دو بازيکن در تيم‌هاي جديدشان با بداقبالي مواجه شدند و تنها 12 ماه در آنجا دوام آوردند. اوون براي رئال 16 گل زد (از جمله يک گل در ال‌کلاسيکو) اما فرصت‌هاي محدودي براي بازي به عنوان بازيکن ثابت داشت. نونز هم بعد از تنها 18 تجربه ليگ برتري به همراه ليورپول، در بازگشت به اسپانيا پيراهن سلتاويگو را به تن کرد.

روبرتو کارلوس-زامورانو (رئال مادريد- اينتر)

ايوان زامورانو با زدن 28 گل به قهرماني رئال در لاليگاي 1995 کمک کرد اما با طلوع ستاره‌اي خانگي به نام رائول، او به سرعت جايگاه خود را از دست داد. اينتر به او پيشنهاد فرار از وضعيت موجود را داد. در ازاي زامورانو، روبرتو کارلوسي از اينتر خارج شد که در آن سال عملکرد نااميد کننده‌اي به عنوان يک وينگر تحت نظر روي‌هاجسون داشت. دوران زامورانو در اينتر بيشتر با اين نکته يادآوري مي‌شود که او به خاطر اشغال بودن پيراهن شماره 9 توسط رونالدو، تصميم گرفت پيراهن شماره 8+1 را بپوشد. اما در مقابل روبرتو کارلوس 11 سال پرافتخار را در برنابئو گذراند و به همراه اين تيم 4 بار قهرمان لاليگا و 3 بار قهرمان ليگ قهرمانان شد.

سيمئونه- ويري (لاتزيو-اينتر)

اينتر جاه‌طلب تصميم گرفت در تابستان 1999 گرانترين مهاجم جهان، کريستين ويري را از لاتزيو به خدمت گيرد تا او با رونالدو يک زوج رويايي بسازد. در ازاي اين قرارداد 49 ميليون يورويي ديگو سيمئونه آرژانتيني به لاتزيو پيوست. ويري با وجود زدن بيش از 100 گل با پيراهن اينتر، به همراه اين تيم تنها يک بار فاتح کوپا ايتاليا شد. اما سيمئونه در همان فصل اول حضور در رم، به همراه لاتزيو در سري آ به قهرماني رسيد و با 4 فصل حضور در بيانکوچلستي، بادوام‌ترين دوران باشگاهي خود را در پايتخت ايتاليا ثبت کرد.

گيلسپي-کول (نيوکاسل-منچستريونايتد)

زدن 43 گل در تنها 58 بازي ليگ برتري براي نيوکاسل باعث شد توجه سرآلکس فرگوسن معطوف اندي کول شود. او با رضايت کامل در ژانويه 1995 7 ميليون پوند براي کول پرداخت کرد تا رکورد نقل و انتقالات بريتانيا شکسته شود. کيت گيلسپي حدودا 1 ميليون پوندي در اين انتقال راهي نيوکاسل شد و در چنگ اين تيم براي قهرماني، نقش مهمي ايفا کرد. با اين حال کول خدمات بيشتري براي يونايتد عرضه کرد. او در طول 6 سال حضور در اولدترافورد با زدن 121 گل و بردن 8 جام، به يک چهره اسطوره‌اي در يونايتد تبديل شد.

کوارشما- دکو (پورتو- بارسلونا)

بعد از قهرماني در ليگ قهرمانان 2004 به همراه پورتو، مشتريان زيادي براي جذب دکو به صف شدند. ريکاردو کوارشما نيز 12 ماه قبل بعد از نمايش‌هاي مناسب در اسپورتينگ وضعيت مشابهي را تجربه کرد اما نتوانست در بارسلونا انتظارات را برآورده کند. يک پيشنهاد 15 ميليون يورويي از سوي بارسا براي معاوضه دکو با کوارشما کافي بود. کوارشما در پورتو به روزهاي خوب خود بازگشت، اما دکو در بارسلونا به اوج خود رسيد و نقشي کليدي در قهرماني بلوگرانا در ليگ قهرمانان 2006 ايفا کرد.

کوکو- سيدورف (اينتر- آث ميلان)

در معاوضه‌ها هميشه اينتر برنده نبوده است. نراتزوري در سال 2002 يک تصميم بسيار اشتباه اتخاذ کرد. آن‌ها تصميم گرفتند فرانچسکوکوکو مدافع چپ ميلان را جذب کنند و در ازاي او، کلارنس سيدورف‌هافبک هلندي خود را به ميلان واگذار کنند. فوتبال کوکو در 30 سالگي به پايان رسيد و در مقابل سيدورف به همراه ميلان يک بار قهرمان سري آ و دو بار قهرمان ليگ قهرمانان اروپا شد.

کاناوارو- کآريني (يوونتوس- اينتر)

تصميم اينتر براي معاوضه کاناوارو و کآريني، هنوز هم مرموز و اسرار آميز باقي مانده است. کاناوارو بعد از انتقال 23 ميليون يورويي از پارما به اينتر در سال 2002، دو فصل سخت را سپري کرد. شايعه شده بود لوچيانو موجي، مدير وقت يوونتوس به کاناوارو گفته خود را به مصدوميت بزند تا اينتر قيمت او را کاهش دهد. هنوز معلوم نيست اينتر با چه استدلالي روي کآريني-که دو فصل قبل را به شکل قرضي در استاندارد ليژ سپري کرده بود-برچسب قيمت 10 ميليون يورويي گذاشت. کاناوارو خود گفته بود اينتر کآريني را به هر قيمتي مي‌خواهد. فابيو بعد از ترک اينتر خود را به عنوان برترين مدافع جهان ثابت کرد و کاپيتان ايتالياي قهرمان جهان در سال 2006 بود. کاناوارو بعد از افتضاح کالچوپولي يوونتوس را به مقصد رئال ترک کرد و 3 فصل را نيز در پايتخت اسپانيا سپري کرد. در مقابل، فابين کآريني بعد از انجام تنها 4 بازي با پيراهن اينتر، اين تيم را در سال 2007 به مقصد مورسيا ترک کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان