تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خواسته جوانان فقط شغل نيست
خواسته‌هاي جوانان و تعريفشان از آزادي

دل به دلشان که بدهي، هم درد را بازگو مي‌کنند و هم نسخه درمان را در آستين دارند. سر حوصله و شمرده‌شمرده، حتي ميان روايت مصايب‌شان‌گاهي لبخند مي‌زنند تا مبادا خداي‌ناکرده يک‌جفت گوش شنوا را که اين‌روزها دست‌نيافتني‌تر از هميشه شده، از خود برنجانند. نه تريبون مي‌خواهند، نه دوربين و ميکروفن آرم‌دار؛ نيازي به ميز گرد، مستطيل و ديگر اشکال هندسي مطبوع و دلچسب هم نيست؛ همين گوشه پياده‌روها در هر خياباني و هر شهري از کشورمان که جواني در تردد باشد، در ذهن او و همراه او رشته بزرگي از افکار، خواسته‌ها، کاستي‌ها، ضعف‌ها، ناکامي‌ها، ايده‌ها و رؤياها، در حرکت و پيکار است؛ يعني هرآنچه صدها چاره‌جو و سياست‌گذار در هزاران نشست، همايش، سمينار و... در پي آنند و کمتر مي‌جويند، همين‌جاست. گوشه پياده‌روها، مقابل در دانشگاه‌ها، کف بازارها، روي نيمکت پارک‌ها، مقابل کيوسک‌ها و... با ظاهرهاي مختلف حضور دارند و همه جوان‌اند. تحصيلکرده، بازاري، تحصيلکرده‌ بازاري، دانشجو، شاغل، بيکار، شاغل بيکار (اصطلاحي که برخي از جوانان در اين گزارش در مورد خودشان به ‌کار مي‌برند)، متاهل و مجرد بين‌شان هست.

پاي حرفشان که بنشيني، لايه‌هاي زخم، يکي‌يکي باز مي‌شود. زخم‌هاي کاري‌ترشان پشت غول بحران بيکاري قايم شده و آن‌قدر الفباي دردناک بيکاري را در نهان و آشکار زمزمه کرده‌اند که کمتر مي‌رسند به زخم‌هاي ديگر سر بزنند؛ زخم‌هايي که مدام کهنه و کهنه‌تر مي‌شوند و حتي گاهي زمزمه‌ها را فرياد مي‌زنند. دهه‌شصتي‌ها از اسارت بودن و ماندن در چنگال غول بيکاري و زخم‌هاي ديگري که روي دست مانده و تيمار نشده به ستوه آمده‌اند و دهه‌هفتادي‌ها از اينکه به‌زودي طعمه اين دام خواهند شد، تصوير پرآشوبي از آينده‌اي مبهم در ذهنشان نقاشي مي‌کنند.

وقتي از آنها بخواهي‌که دفتر قطور و پربحث بيکاري را ببندند و خواسته‌هايشان را خارج از سلول فولادين کار و بار مطرح کنند، سخنان‌شان گل مي‌کند به 2مطالبه؛ به 2زخم پنهاني و کهنه؛ پيش‌کشيدن بحث «آزادي» و به‌چالش‌کشيدن «اوقات فراغت»‌هايي ‌که بيهوده هدر مي‌رود. در ادامه روايت چند جواني مرور مي‌شود که در خيابان انقلاب پايتخت در حال تردد بودند و نشستند گرم و بي‌رودربايستي در مورد مسائلي که به آن اشاره شد، صحبت کردند؛ راسته ميدان انقلاب تا ميدان امام حسين. ديدگاه‌هاي جوانان رهگذر در پياده‌رو اين خيابان پرازدحام، متنوع است؛ از هر قشري، هر شهري، هر شغلي، هر تحصيلاتي، جنسيتي و طبقه‌اي بين‌شان ديده مي‌شود. هر کدام از آنها نظري در مورد مطالبه‌هايشان دارند و تعبيري متفاوت و البته قابل تامل از آزادي و نحوه گذران اوقات فراغت‌شان.


نسخه چاپي ارسال به دوستان