تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
طعم دهنده‌هاي قليان و آسيب‌هاي آن‌ها

آيا راجع به آسيب‌هاي مواد تشکيل دهنده طعم دهنده‌هاي قليان‌ها اطلاعي داريد و مي‌دانيد چه آسيب‌هايي به سلامتي تان وارد مي‌کنند

رئيس مرکز سلامت کار و محيط وزارت بهداشت نسبت به افزودني‌هاي معطر به تنباکوي قليان که سرطان‌زاست، هشدار داد و گفت: جاي تأسف است که يک جوان براي تهيه نان بايد نيم ساعت وقت بگذارد ولي براي تهيه سيگار حداکثر سه دقيقه وقت مي‌گذارد.

خسرو صادق‌نيت رئيس مرکز سلامت کار و محيط وزارت بهداشت راهکارهاي سازمان بهداشت جهاني به‌منظور کاهش دخانيات در کشورها را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت: يکي از راهکارها افزايش ماليات به‌منظور کاهش مصرف است و ديگري ساماندهي عرضه است.

وي افزود: جاي تأسف است که يک جوان براي تهيه نان بايد نيم ساعت وقت بگذارد ولي براي تهيه سيگار حداکثر سه دقيقه وقت مي‌گذارد و ما با همکاري وزارت صنايع، ساماندهي اين کار را دنبال مي‌کنيم.

صادق‌نيت با بيان اينکه بسته‌بندي دخانيات نيز نبايد اغواکننده باشد، گفت: يکي ديگر از کارهايمان ساده‌سازي پاکت‌هاي سيگار است تا براي دختران جوان جذاب نباشد؛ ديگر اقدام نيز ممنوعيت استفاده از مواد معطر است که هم‌اينک در قليان استفاده مي‌شود. وي اين افزودني‌ها را صنعتي و سرطان‌زا دانست و گفت: يکي از مواد، بنزن است که ظرف سه سال ايجاد سرطان خون مي‌کند؛ تنباکوهاي معطر نيز عموماً کپک‌زده و خراب هستند که با مواد افزودني آن را قابل استفاده مي‌کنند.

صادق‌نيت با اشاره به عملکرد کلينيک‌هاي ترک سيگار گفت: اين شبکه در شهرها در حال تکميل است و در کنار آن، مراکز بهداشتي نيز به مراکز مشاوره ترک دخانيات مجهز مي‌شوند و مردم مي‌توانند اين خدمات مشاوره را به‌صورت رايگان دريافت کنند.

چرا سيگار ارزان است؟

همچنين عبدالرحمان رستميان نائب‌رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس نهم شوراي اسلامي با انتقاد از ارزان شدن سيگار و اينکه امروزه در دانشگاه‌ها قليان بالاي 14 درصد مصرف مي‌شود، افزايش عوارض بر سيگار را يکي از راه‌هاي کاهش مصرف در ميان جوانان دانست و خاطرنشان کرد: نگاه دنيا نيز مبني بر اين است که کشورشان را به کشوري عاري از دخانيات تبديل مي‌کنند و ما نيز بايد در کاهش تقاضا و عرضه به اين سمت حرکت کنيم.

آسيب‌هاي رايج براي قليان

هرگز نبايد قليان را به جاي سيگار استفاده کنيد با اين کار عوارض جانبي بيشتري سلامتي شما را تهديد مي‌کند قليان يکي از مهمترين عوامل آسيب رسان به سلامتي شماست.

معاون بهداشت وزير بهداشت، در آستانه هفته بدون دخانيات، از مضرات مصرف سيگار و به ويژه قليان مي‌گويد.او معتقد است که خطرات قليان به مراتب بيشتر از سيگار است.بنابراين، قليان را هم به خانه‌هاي خود راه ندهيد.

دکتر علي اکبر سياري گفت: مصرف دخانيات، مهمترين عامل مرگ‌هاي قابل پيشگيري است.تنباکو و توتون حاوي بيش از 4 هزار ماد ه شيميايي است که بيش از 40 نوع از آن‌ها مواد محرک يا سمي و سرطان‌زا هستند.

معاون بهداشت وزير بهداشت، افزود:سيگاري‌هاي بزرگسال، به طور متوسط بيش از 13 سال از زندگي خود را به دليل مصرف سيگار از دست مي‌دهند و تقريبا 50 درصد سيگاري‌ها از بيماري‌هاي مرتبط با تنباکو مي‌ميرند.

اثرات نيکوتين بر بدن

سياري گفت: جزء اعتياد آورسيگار، نيکوتين است که با اثر بر دستگاه اعصاب مرکزي سبب اعتياد مي‌شود. نيکوتين سيگار و تنباکو، به سرعت جذب جريان خون مي‌شود و ظرف 30 ثانيه به مغز مي‌رسد و روي سلول‌هاي عصبي آن اثر مي‌گذارد.

معاون وزير بهداشت، ميانگين سن شروع سيگار در کشور در مردان را 19 سال و در زنان را 21 سال ذکر کرد و اظهار داشت: ميانگين تعداد سيگار مصرفي در کل کشور در روز بين 14-13 عدد و ميانگين گروه سني هم بين 65- 15 سال است.

به گفته سياري، مصرف دخانيات، سبب افزايش خطر بسياري از بيماري‌ها نظير بيماري‌هاي قلبي- عروقي، سکته مغزي،پوکي‌استخوان، ديابت، ناراحتي و عفونت‌هاي تنفسي، اختلالات عروقي و زخم‌هاي معده مي‌شود.

احتمال ناتواني جنسي مردان سيگاري، حدود دو برابر بيش از مردان غير سيگاري است.در زنان، کشيدن سيگار، مي‌تواند منجر به نازايي و ايجاد مشکلاتي در حين حاملگي شود. زناني که سيگار مي‌کشند بيشتر دچار نازايي، حاملگي خارج رحمي، سقط خود به خودي و زايمان جنين مرده مي‌شوند.

معاون وزير بهداشت خاطر نشان کرد: دخانيات، خطر انواع سرطان‌ها از سر تا پا را زياد مي‌کند که سرطان‌هاي سر و گردن، سرطان‌هاي ادراري مانند مثانه و کليه، و سرطان خون از جمله اين سرطان‌ها است.

سيگار را ترک کنيد ولي قليان را جايگزين آن نکنيد

سياري گفت: قليان را براحتي به خانه‌هاي خود راه ندهيد. خطرات قليان به مراتب بيشتر از سيگار است. توتون قليان، بسيار نامرغوب است و مواد مصنوعي افزودني به آن گازهاي سمي زيادي توليد مي‌کند.به گفته معاون وزير بهداشت، قليان 400 ماده سمي و سرطان‌زا دارد. تنباکوهاي ميوه‌اي علاوه بر اين 400 نوع سم، مواد مضرتري دارند که از پوست ميوه تخمير شده با مواد افزودني تهيه مي‌شوند و مي‌توانند باعث آلرژي، آسم و حساسيت شوند.

سياري تاکيد کرد: نيکوتين که ماده اعتيادآور تنباکو است، باعث مي‌شود فردي که قليان مي‌کشد براي تامين نياز خود در طول زمان قليان بيشتري بکشد.

به گفته او، افراد هنگام کشيدن قليان، پک‌هاي عميق‌تري مي‌کشند و همچنين مدت زمان زيادتري را صرف مي‌کنند در نتيجه، يک قليان ده‌ها برابر يک سيگار، دود و گاز وارد ريه مي‌کند.

سياري افزود: هروعده قليان معادل 100-50 نخ سيگار است. افرادي که سيگار مي‌کشند بيشتر از سيگاري‌ها، مستعد اعتياد به مواد مخدر و حشيش مي‌شوند.

به گفته معاون وزير بهداشت، انتقال عفونت‌هايي از قبيل سل، ويروس تبخال، ميکرب هليکوباکترپيلوزي(عامل زخم معده) هپاتيت و ويروس‌هاي عامل عفونت‌هاي تنفسي و سرماخوردگي و بيماري‌هاي روده‌اي تنها بخشي از بيماري‌هايي است که همگي از طريق مصرف قليان مشترک انتقال مي‌يابد. کشيدن قليان مي‌تواند سبب افسردگي، رنگ پريدگي، سردرد، سرگيجه، اختلالات گوارشي، بروز ناراحتي‌هاي قلبي و عروقي شود و احتمال ابتلا به سرطان را هم افزايش دهد. اگزماي دست، مشکلات دنداني و تحليل استخواني فک و صورت از ديگر عوارض مصرف قليان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان