تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
لزوم توجه به کمبودها و مشکلات شهرستان ميامي

ميامي، اين شهرستان تازه تاسيس 40 هزار نفري واقع در شرق استان سمنان از کمبودها و مشکلات زيادي در بخش‌هاي مختلف رنج مي‌برد. با وجود اقدامات انجام شده تاکنون اما مسوولان شهرستان و استان سمنان بايد تلاش‌هاي بيشتري انجام دهند تا مردم ميامي از امکانات نسبي برخوردار شوند.

با گذشت هفت سال از شهرستان شدن ميامي گويا برخي مسوولاني شهرستاني و استاني هنوز باور نکرده‌اند که ميامي شهرستان شده تا به همان ميزان خدمات خود را افزايش دهند.

انتظار ميرفت با گذشت هفت سال از اعلام شهرستان شدن ميامي،حداقل ادارات تاثيرگذار و خدمات رسان به مردم در اين شهرستان مستقر مي‌شدند.همان‌گونه که اين کار در ديگر شهرستان‌هاي تازه تاسيس ديگر انجام شده است.

با وجود استقرار نمايندگي تعدادي از ادارات دولتي متاسفانه مسوولان آنها از اختيارهاي ناچيزي برخوردار هستند به طوري که براي تصميم‌گيري در مسايل جزيي بايد از مسوولان بالادست خود اجازه بگيرند. اين شهرستان اکنون از ارايه خدمات‌ کامل به مردم در مراکز خدماتي نظير پليس 10+، غسالخانه، خدمات دندانپزشکي و بسياري ديگر از امور رفاهي محروم است که ضروري است مسئولان استاني نسبت به تامين نيازهاي اين اهالي تلاش مضاعف داشته باشند.متاسفانه امکانات بهداشتي در شان مردم منطقه نيست و بيمارستان در حال ساخت ميامي با 85 درصد پيشرفت فيزيکي هنوز به بهره‌برداري نرسيده است که مردم منطقه براي دريافت خدمات پزشکي ناگزيرند به ديگر شهرستان‌هاي اطراف به ويژه شاهرود مسافرت کنند. از سوي ديگر با توجه به قرار گرفتن ميامي در مسير بزرگراه حرم تا حرم و به دليل موقعيت جغرافيايي اين شهرستان و وجود ظرفيت‌هاي گوناگون و قابليت سرمايه‌گذاري که دارد مي‌تواند جوانان را در شهر و به ويژه در روستاها نگه دارد واز مهاجرت آنها جلوگيري کند.

پايه اقتصاد اين شهرستان کشاورزي و دامداري است و با اين وجود متاسفانه با کشاورزان منطقه به خوبي رفتار

نمي‌شود و بسياري از محصولات کشاورزان به سختي به فروش مي‌رسد.

از سوي ديگر مي‌توان در حوزه صنايع تبديلي و صنايع دستي زمينه را براي سرمايه‌گذاري فراهم کرد تا از مهاجرت روستاييان به شهر جلوگيري شود.

تفاوت آمار بيکاري در شرق و غرب استان بسيار معنادار و متفاوت است، به گونه‌اي که 85 درصد مردم ميامي روستايي هستند و برخي شهرستان‌ها ممکن است داراي 10 روستا باشند، ميلياردها ريال تسهيلات پرداخت مي‌شود اما در ميامي که 50 روستا دارد، وضعيت متفاوت است.

از آنجا که حمايت از محرومان،از جمله شعارهاي انقلاب اسلامي است لذا بايد عمل به اين شعار را از کشور، استان و شهر خود شروع کنيم.استان سمنان غني و با ظرفيت است؛ بايد تيمي اقتصادي اين ظرفيت‌ها را شناخته و در راستاي اقتصاد مقاومتي براي حل مشکلات معيشتي مردم برنامه‌ريزي کند.امروز با همه پيشرفت‌هاي کشور پس از انقلاب اسلامي، هنوز ضعف‌هايي داريم که سبب گستاخي استکبار شده است.يکي از اين نقطه ضعف‌ها که جامعه امروزي را فرا گرفته، مشکلات اقتصادي است که چند سالي رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتي تاکيد دارند که بر حمايت از کالاي ايراني بايد اهتمام بيشتري بورزيم.

بايد سياست‌هاي دائمي و کلي در کشور وجود داشته باشد که با تغيير دولت‌ها تغيير نکرده و زودتر بتوان رهنمودهاي رهبري را در خصوص اقتصاد مقاومتي و خودکفايي به اجرا درآورد.

در حالي که ترکيب جمعيتي کشور را 74 درصد شهرنشين و 26درصد روستايي تشکيل مي‌دهد، در شهرستان ميامي 40 هزار نفري ميامي، 88 درصد مردم روستانشين بوده و 12 درصد در شهرها سکونت دارند.

اين شهرستان داراي 2 بخش مرکزي و کالپوش است و 50 روستا دارد.

شهرستان ميامي با توليد 24هزار تن گندم، 2هزارتن جو و يک هزارتن حبوبات قطب توليد محصولات کشاورزي استان سمنان است.

وجود معادن گوناگون، اماکن تاريخي بسيار مهم مانند 10 کاروانسراهاي شاه عباسي و طبيعت بسيار زيباي دشت شاد و کالپوش، زمينه‌هاي مهمي براي رشد و توسعه اين منطقه هستند.

اين شهرستان سه هزار هکتار باغ دارد که محصولات مهمي مانند زردآلو و ديگر ميوه‌هاي سردسيري را توليد مي‌کند که امسال با معضل سرمازدگي هم دچار شد. به تاکيد کارشناسان، تاسيس صنايع فرآوري و تبديلي محصولات کشاورزي در اين شهرستان علاوه بر افزايش درآمد کشاورزان و دامداران، بيکاري جوانان را بسيار کاهش خواهد داد.

(يک شهروند هم‌استاني از ميامي)


نسخه چاپي ارسال به دوستان