تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
به بهانه سالگرد عمليات غرورآفرين مرصاد:
نقش تاثيرگذار، رزمندگان استان سمنان در عمليات مرصاد

دوران پرافتخار دفاع مقدس برگ‌هاي زريني در خود دارد که در تاريخ ماندگار شده و از آنها به عنوان اوج مقاومت و ايثار رزمندگان اسلامي در سال‌هاي حماسه و خون ياد مي‌شود.

اين برگ‌ها که از آن به عنوان عمليات مختلف ياد مي‌شود هر کدام در زمان و موقعيت تاريخي خود تاثير بسزايي در مقابله با استکبار جهاني و روند رو به رشد انقلاب اسلامي ايفا کرده‌اند.

از جمله اين برگ‌ها مي‌توان به عمليات ظفرمند مرصاد در پايان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد که در نوع خود بي‌نظير و حتي کم نظير است و دشمنان زبون ايران به تصور باطل قصد تسخير تهران و پيروزي خلق‌الساعه داشتند.

عملياتي که فروغ جاويدان آنها را به ذلت و خواري دشمنان و منافقان و افتخار و پيروزي براي رزمندگان اسلام و ملت ايران تبديل کرد.

در اين ميان استان سمنان که همواره در دوران دفاع مقدس نقشي موثر و گسترده داشته است در عمليات مرصاد از خود سابقه‌اي درخشان برجاي گذاشت که رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در سفر تاريخي خود به سمنان به نيکي از آن ياد کردند.

اين استان به رغم جمعيت کم آن همواره از افتخارآفرينان دوران دفاع مقدس بوده و نيروهاي آن در عمليات‌هاي مختلف نقش‌آفريني کردند.

رزمندگان اين استان در طول هشت سال حماسه و خون از عمليات طريق القدس تا آخرين آنها که مرصاد بود، حضوري تاثير‌گذار داشتند.

از جمله افتخارات رزمندگان استان سمنان عمليات مرصاد است که نقش نيروهاي اعزامي استان سمنان در قالب تيپ 12 قائم (عج) در آن بارز و ماندگار شد.

اين ماندگاري به حدي است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در وصف آن در ديدار ايثارگران و رزمندگان دوران دفاع مقدس با ايشان در سمنان در فرازي فرمودند اگر نبود نقش تيپ قائم در عمليات مرصاد دشمن ممکن بود تا کرمانشاه پيش بيايد و کسي که ايستاد تيپ قائم بود و اين در تاريخ مي‌ماند. به گفته مسوولان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ايستادگي و ايثار رزمندگان استان سمنان در عمليات غرورآفرين مرصاد کمر منافقان را شکست و عمليات فروغ جاودان آنها را به ذلت و حقارت تبديل کرد.رزمندگان استان سمنان در اين عمليات در قالب چهار گردان به مقابله با منافقان پرداختند.

يک گردان از سمنان، يک گردان از شاهرود و دو گردان از دامغان در اين عمليات مشارکت داشتند و در مدت کوتاهي تنگه مرصاد را به گورستان منافقان تبديل و آرزوي رسيدن سه ساعته آنان به تهران را به کابوس مرگ و نيستي و تباهي تبديل کردند.

در اين عمليات نيروهاي سمنان ساعت 9 شب به مقر رسيدند و در ساعت چهار صبح به مقابله به منافقان برخاستند.

اولين خاکريزي که توسط نيروهاي سمنان در منطقه زده شد باعث توقف منافقان در منطقه شد.اين تنها عملياتي بود که عرض آن 20 متر و طول آن به کيلومترها مي‌رسيد.

مقاومت و تهاجم نيروهاي استان سمنان به منافقين به گونه‌اي بود که منافقان را مجبور به تخليه اسلام‌آباد کرد.

به گفته فرماندهان نظامي حضور و عمليات نيروهاي سمنان در منطقه به گونه‌اي بود که برخي از آنها فرصت دريافت کارت و پلاک نداشتند و بلافاصله پس از ورود به منطقه به مقابله با منافقان پرداختند.

برخي از شهدا در اين عمليات با هم عهد و پيمان جاودانه‌اي بستند که رهبر معظم انقلاب در سمنان آن را نقل کردند.

رهبر معظم انقلاب در اين زمينه فرمودند سه نوجواني که از مهديشهر با هم پيمان مي‌بندند که هر کدام شهيد شدند يکديگر را در روز قيامت در پيشگاه خداوند شفاعت کنند.

پنجم مرداد سالروز عمليات غرورآفرين مرصاد است و استان سمنان در اين عمليات غرورآفرين 68 شهيد را تقديم اسلام و انقلاب اسلامي کرد.

مدت زمان اعزام، عمليات و تشييع شهداي استان سمنان در عمليات مرصاد به يک هفته نيز نمي‌رسيد.

استان سمنان در طول هشت سال دفاع مقدس در 25 عمليات حضور داشت که اوج اين حضور مرصاد بود.

(يک رزمنده هم‌استاني)


نسخه چاپي ارسال به دوستان