تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جهانگيري در مراسم توديع و معارفه رئيس کل بانک مرکزي خبر داد
پيگيري مجدد اصلاح نظام بانکي

معاون اول رييس جمهوري گفت : با توجه به شرايط جديد حوزه بانکي و اقتصادي کشور، بانک مرکزي بايد سياست هاي خود را بازنگري و متناسب با شرايط موجود طراحي کند.

به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري عصر شنبه در مراسم تکريم ولي الله سيف و معارفه عبدالناصر همتي به عنوان رئيس کل جديد بانک مرکزي ،گفت: يکي از موضوعات مهم در حوزه بانکي موضوع نقدينگي است.

وي افزود: در سياست هايي که با تدبير رهبر معظم انقلاب شکل گرفت شوراي عالي اقتصادي که با حضور سران قوا تشکيل مي شود امتيازات ويژه‌اي دارد تا بتوانند تصميمات مشخص و فرا قوه‌اي بگيرند و کشور را از تنگناها عبور داد که يکي از آنها راهکار براي نقدينگي کشور است.

معاون اول رئيس جمهوري گفت : نقدينگي به جاي اينکه به صورت غير کنترلي به سمت ارز، مسکن و سکه برود بايد به سمت کمک به اقتصاد کشور حرکت کند.

جهانگيري افزود: مجموعه اي از اين سياست ها به شوراي عالي اقتصادي سران قوا آورده شد که پس از تصويب جهت گيري ها انشاءالله نقدينگي به سمت مناسب حرکت خواهد کرد. وي اظهار داشت: فکر مي کنم موضوع اينکه نقدينگي چگونه در مقطع فعلي برنامه ريزي شود تا به تورم کشور دامن نزند و موجب افزايش غيرقابل کنترل نشود، موضوع اساسي است که بايد در دستور کار رئيس کل جديد بانک مرکزي قرار گيرد.

معاون اول رئيس جمهوري گفت: سياست هاي ارزي از ديگر موضوعات قابل توجهي است که در شرايط جديد بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي در بخش ديگري از سخنانش به محدوديت‌هاي آمريکا عليه ايران اشاره کرد وافزود: شرايط جديدي پديد آمده است و مشخصه هاي آن اين است که طرف مقابل (آمريکا) محدوديت هاي جدي براي ما اعمال کرده که روي درآمدهاي ارزي اثر مي گذارد و يکي از آنها نفت است اما اين که به چه ميزان موفق شود مانع از فروش آن شود ، بحث ديگري است.

وي اعلام کرد: شرايط کشور، شرايط خطيري است و به معناي اين است که محدوديت هاي زيادي وجود دارد و در شرايط دشواري هستيم، البته اين به معناي بن بست نيست؛ فرصت هايي پيش روي ما قرار خواهد گرفت که مي توانيم براي توسعه کشور از آن استفاده کنيم.

معاون اول رئيس جمهوري اظهار داشت: در اين شرايط خطير ويژگي اقتصادي وجود دارد که بايد مسئولان اقتصادي کشور آن را بشناسند و اقدامات مناسب انجام دهند.

جهانگيري اضافه کرد: آمريکا در زمينه سرمايه‌گذاري خاصي براي محدود کردن فروش نفت ما انجام داده و هم در ارتباط با نقل و انتقالات پولي، برنامه ريزي هايي را صورت داده است که بايد مسئولان اقتصادي در مقابل اين برنامه‌ريزي‌ها اقدامات مناسب انجام دهند تا ملت و اقتصاد، کمترين آسيب را ببينند. وي با بيان اينکه در دوره فعلي که به تعبير آنها جنگ اقتصادي راه انداخته‌اند بايد با اقدامات مناسب اقتصاد کشور را پيش ببريم، گفت: البته آمريکايي ها کار ديگري را با کمک صهيونيست‌ها و برخي کشورهاي منطقه انجام داده‌اند و آن جنگ رسانه اي و سياسي جدي براي تصرف افکار عمومي مردم آغاز کرده اند.

معاون اول رئيس جمهوري تصريح کرد: رسالت ما و همه نخبگان و رسانه ها در اين جنگ رسانه اي که افکار عمومي ملت را نشانه گرفته تا اميد مردم را نسبت به آينده ضعيف کند و اعتماد مردم را از بين ببرد اين است که تلاش کنيم تا اميد و اعتماد مردم افزايش يابد.

جهانگيري اضافه کرد: ممکن است خيلي از سياست هاي خوب اقتصادي آثار مثبت نداشته باشد؛ تک تک افرادي که در اين زمينه صاحبنظر هستند و قدرت فعاليت دارند بايد تلاش کنند در اين جنگ رسانه اي به دشمن غلبه کنند و اميد مردم را افزايش و سرمايه اجتماعي مردم و اعتماد مردم را بالا ببرند و اميدواريم با عمل خوبي که انجام مي دهيم اعتماد مردم روز به روز افزايش يابد.

وي تصريح کرد: مطمئن هستم در باره مشکلاتي که رئيس کل جديد بانک مرکزي با آن روبرو است نخبگان و صاحبنظران را مورد مشورت قرار خواهد داد و انتظار داريم صاحبنظران و نخبگان نيز به دولت و مسئولين بخش هاي اقتصادي کمک کنند.وي اظهار داشت: کشور در جنگ ناخواسته اقتصادي قرار دارد و هنر نخبگان نيز اين است تا کشور از اين مشکلات سر بلند خارج شود.

وي افزود:البته در زمينه سياست هاي ارزي بحث نقل وانتقال پول نيز وجود دارد که منابعي از آن در کشورهاي ديگر است و اين طور نيست که در منابع با محدوديت جدي روبرو باشيم و نياز است بخش خصوصي کمک کند تا جايي که بانک مرکزي قدرت دارد از آن استفاده نمايد.

جهانگيري با اشاره به اينکه نظام بانکي از ديگر موضوعات مهم است، يادآور شد: از روزهاي نخست دولت يازدهم مطرح بود که نظام بانکي با مشکلات جدي روبرو است که يکي از آنها بحث معوقات بانکي بود.

معاون اول رئيس جمهوري افزود: خيلي از فعالان اقتصادي نتوانسته بودند سر رسيدهاي وام هاي خود را بر گردانند که در سال 94 رئيس جمهوري دستوري دادند تا طرحي براي اصلاح نظام بانکي تهيه شود و دوستان ستاد اقتصادي کار گسترده اي انجام دادند و طرحي تهيه شده که در نهايت رئيس جمهوري آن را ابلاغ کردند.

وي ادامه داد: اخيرا نيز رئيس جمهوري يادداشتي را به بنده نوشتند که اصلاح نظام بانکي مجددا پيگيري شود که طرح کاملي تهيه شد که قابل اجرا وعملياتي است.

جهانگيري ادامه داد: مطمئن هستم در دوره مديريت جديد بانک مرکزي با شناخت دقيقي که از آقاي همتي دارم يکي از صاحبنظران اقتصاد ايران و از اساتيد مبرز دانشگاه و اقتصاد کلان است و کارهاي خوبي که تاکنون انجام داده و از سابقه مديريتي خوبي برخوردار است و در مديريت بانک خصوصي و بزرگترين بانک دولتي کشور و بيمه مرکزي سابقه اجرايي و توان علمي دارد حتما بانک مرکزي در دوره وي دوران خوب مسائل اقتصادي کشور را شاهد خواهد بود.

از سوي ديگر عبدالناصر همتي در اولين اظهاراتش در سمت رياست کل بانک مرکزي از برنامه‌هاي خود براي کنترل بازار ارز خبر داد و گفت که رانت ارزي را حذف خواهد کرد.

وي که در شرايط نه‌چندان مساعد ارزي بانک مرکزي را تحويل گرفته است، در سخناني که در مراسم معارفه خود داشت با اشاره به برنامه‌ها و اهداف خود در شبکه بانکي موضوع ارز را به طور جدي مطرح کرد و با اشاره به برخي دلايلي که موجب ايجاد شرايط کنوني در بازار ارز شده است، گفت: اين وضعيت ناشي از ناترازي‌هاي ترازنامه نظام بانکي، بي‌تدبيري در استفاده از ابزارهاي سياست پولي و سردرگمي در اعمال سياست‌هاي ارزي است که همين امر نابساماني در بازار ارز، عدم کنترل و هدايت جريان نقدينگي و ايجاد نقدينگي بي‌ضابطه از سوي شبکه بانکي را به دنبال داشته است. در عين حال نبود ابزارهاي جايگزين مناسب براي دارايي‌هايي نظير سکه، طلا و ارز و از سوي ديگر وجود انتظارات منفي که از سوي دشمنان ايجاد شده فضاي کنوني را رقم زد.

وي ادامه داد: براي تغيير در بازار ارز و سياست‌هاي ارزي برنامه‌هايي را دارم که با رئيس‌جمهوري مطرح شده و بعد از نهايي شدن در اين زمينه اطلاع‌رساني مناسب را انجام خواهم داد.

رئيس کل بانک مرکزي مبارزه با فساد و رانت‌خواران در نظام پولي و ارزي را مورد اشاره قرار داد و تاکيد کرد: اين موضوع از مطالبات جدي مردم است که به طور حتم در صدر برنامه‌هاي من قرار خواهد گرفت.

همتي همچنين گفت که همزمان با به‌کارگيري ابزارهاي مناسب براي اعمال سياست‌هاي پولي و ارزي سعي خواهيم کرد که سياست ارتباطي مناسبي در بيان مواضع بانک مرکزي به مردم داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان