تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 184
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

برادري پيشنهاد کرد عنوان مشق روز به سخن روز تغيير يابد که پذيرفتم و اولين نوشته را به سفيران ايران در خارج اختصاص مي‌دهم که هر سال سفيران جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور فرصتي در ايران حضور مي‌يابند تا بازديدي در خارج از کشور به عنوان فرصتي در ايران باشد تا بازديدي انجام گيرد و گزارش متنوعي از مقام معظم رهبري و رياست جمهوري و رئيس قوه قضائيه تا وضعيت کشور بشنوند و به سوالات آنها پاسخ داده شود. اکثر سفيران و کارداران، ميانسال مي‌باشند و اي کاش به خود آنها فرصت داده مي‌شد که از کشور محل کار خود با مردم ايران صحبت مي‌کردند و دستاوردهاي کاري خود را بازگو مي‌کردند.

مقام معظم رهبري از ادامه مذاکره با اروپا صحبت کردند و اعلام داشتند که امور مملکت را به مذاکره وابسته ننمايند. رئيس جمهور سخنراني مبسوطي در مورد آمريکا و سياست‌هاي غلط ترامپ ايراد نمودند و اعلام داشتند که بهره‌برداري از تنگه هرمز فقط در صدور نفت خلاصه نمي‌شود و همگان بدانند بهترين صلح، صلح در تنگه است و بدترين جنگ نيز در همين منطقه خواهد بود زيرا حمل و نقل و عبور کشتي‌ها در نفت خلاصه نمي‌شود هر نوع صادرات دريايي از کالا و نفت و مسافر و حتي صلاح از همين تنگه است و اين تنگه کشورهاي همسايه (عراق، عربستان، عمان، امارات، يمن، کويت و ايران) دارد و بايد حرمت همگان را پاس داشت هر نوع محروميت بر ايران در مورد صدور نفت وضع ديگران را تغيير خواهد داد. تنگه ايران فقط تنگه هرمز نيست و تنگه‌هاي متعدد وجود دارد.

در جهان امروز صادرات و واردات و تجارت و صنعت و سياست و فرهنگ و اقتصاد به يکديگر مرتبط و پيوسته شده‌اند. اينترنت و ماهواره و فضاي مجازي در همه امور تاثيرگذار شده‌اند. اگر امنيت و ارتباط محلي و منطقه‌اي و ملي و جهاني را مي‌خواهيم، بايد امنيت و آسايش را همگاني سازيم و قانون عادلانه و منصفانه و اخلاقي بر جهان حاکم باشد وگرنه بسياري از ناامني ضرر مي‌بينند.

4- برابر آمريکاي جهانخوار که از 28 مرداد 32 تا 57 و از 57 تا 97 جز تهديد و تحريم و 8 سال جنگ تحميلي عليه ايران خود را نشان داده و آمدن ترامپ جمهوري‌خواه بدترين شيوه بدعهدي و پيمان‌شکني خود را به نمايش گذاشته بايد بر اساس قرآن کريم بود و ايستادگي و مقاومت همه جانبه نمود. اين نسخه لازم است ولي کافي نيست و بايد در داخل کشور مشکلات عديده (بروکراسي و رانت و اختلاس و سکه و ارز و بيکاري و اعتياد و بي‌سوادي) را نيز برطرف نمود و کشور را به راه انداخت. ايران ظرفيت‌هاي بسياري دارد. بايد پول رسمي کشور ارزشمند باشد و بهره کاري در بخش دولتي و خصوصي و تعاوني افزون گردد و قانون کسب و کار تسهيل شود. نقدينگي سرگردان به سمت توليد سوق داده شود. نظارت در همه جا و همه حال و همه کس تکليف شود و سيستم تشويق و تنبيه و امر به معروف و نهي از منکر پياده شود. قانون درون‌گرايي را اجرا کنيم و در برابر دشمن باشيم، بايد در ايران جهادي کار بشود و از ابتذال و استزلال و انفعال و اسراف فاصله بگيريم. با برگزاري غرفه سگ‌هاي ژرمني در مشهد و فروش سگ از 15تا 500 ميليون تومان؛ آرمان 25/4/97) و تفريح دادن سگ در چمن و فضاي سبز تهران و سگ‌گردي و وجود بي‌سوادان 9 ميليون نفري، کار سامان نخواهد يافت. بايد همت و حميت و حمايت و هدايت عمومي به کار گرفت تا به هدف اقتدار و استقلال رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان