تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
پايان روياپردازي کروات‌ها با دومي جهان؛
فرانسه 4- کرواسي 2؛ تاج خروس دو تا شد

سرويس ورزشي:

شاگردان دشان با نمايشي مقتدرانه و پيروزي پُرگل مقابل کرواسي کاپ قهرماني جام جهاني را بالاي سر بردند.

تيم ملي فرانسه با کسب دو پيروزي مقابل استراليا و پرو و تساوي برابر دانمارک با 7 امتياز صدرنشين گروه C شدند و بعد از آن در سه مسابقه متوالي و در طول 90 دقيقه توانستند تيم‌هاي قدرتمند آرژانتين، اروگوئه و بلژيک را شکست دهند تا به فينال جام جهاني 2018 برسند و حريف کرواسي در ديدار پاياني شوند که شاگردان دشان در ادامه روند شکست‌ناپذيري و بردهاي خود امروز هم با نتيجه 4 بر 2 از سد کروات‌ها عبور کردند تا به مقام قهرماني جام جهاني برسند.

شاگردان داليچ که نمايش فوق‌العاده‌اي در دور اول داشتند و با سه برد برابر نيجريه، آرژانتين و ايسلند در صدر جدول گروه D ايستادند، بعد از آن در دو مسابقه پياپي و در ضربات پنالتي توانستند دانمارک و روسيه ميزبان را مغلوب کنند و سپس با برتري در 120 دقيقه مقابل انگليس، شگفتي‌ساز شوند و براي نخستين بار به فينال جام جهاني صعود کنند، نتوانستند به ماجراجويي و روند درخشان خود ادامه دهند تا با قبول شکست برابر خروس‌ها در جايگاه دوم جام جهاني بايستند؛ رتبه‌اي که بهترين نتيجه آنها در تاريخ جام جهاني بود.

فرانسوي‌ها با گل‌هاي ماريو مانژوکيچ(گل به خودي- 18)، آنتون گريزمان(38)، پل پوگبا(59) و کيليان امباپه(65) در مقابل دو گلي که ايوان پريشيچ(28) و مانژوکيچ(69) براي کرواسي به ثمر رساندند، فينال جام جهاني 2018 را با برتري 4 بر 2 به سود خود خاتمه دادند تا کاپ طلايي بعد از 20 سال دوباره به خروس‌ها برسد.

فينال جام جهاني 2018 روسيه

يکشنبه: 97/04/24 ؛ ساعت 19:30

استاديوم: لوژنيکي مسکو/ تماشاگر: 78011 نفر

داور: نستور پيتانا؛ کمک‌ها: هرنان ميدانا، خوان پابلو بلاتي و بيورن کويپرس(هلند)/ کمک داور ويدئويي: ماسيميليانو ايراتي(ايتاليا)/ کمک داور ذخيره: اروين زنيسترا(هلند).

اخطار

انگولو کانته(28) و لوکاس هرناندز(41) از فرانسه

سيمه ورساليکو(2+90) از کرواسي

تيم ملي فرانسه

هوگو لوريس، رافائل واران، ساموئل اومتيتي، بنجامين پاوارد، لوکاس هرناندز، پل پوگبا، انگولو کانته(54- استيون انزونزي)، کيليان امباپه، بليز ماتوئيدي(73- کورنتين توليسو)، آنتون گريزمان و اوليويه ژيرو(81- نبيل فکير).

سرمربي: ديديه دشان

تيم ملي کرواسي

دانيل سوباسيچ، ديان لوورن، دوماگوج ويدا، سيمه ورساليکو، ايوان استرينيچ(81- مارکو پياکا)، ايوان راکيتيچ، مارسلو بروزوويچ، لوکا مودريچ، آنته ربيچ(71- آندري کراماريچ)، ايوان پريشيچ و ماريو مانژوکيچ.

سرمربي: زلاتکو داليچ

شرح گل

فرانسه 1 - کرواسي صفر (دقيقه 18: گل به خودي ماريو مانژوکيچ): روي خطايي که بروزوويچ روي گريزمان انجام داده بود، اين ستاره ريز نقش فرانسوي با ارسال دقيق از روي ضربه ايستگاهي فرستاد که ضربه پشت سر مانژوکيچ براي تيمش دردسرساز شد و توپ به کنج دروازه کرواسي رفت تا خروس‌ها با اشتباه مهاجم حريف به گل برسند.

فرانسه 1 - کرواسي 1 (دقيقه 28: ايوان پريشيچ): ارسال مودريچ از روي ضربه ايستگاهي ميانه زمين به سمت راست محوطه جريمه را ورساليکو با ضربه سر زد که توپ روي سر مانژوکيچ خورد و در ادامه به ويدا رسيد که او با پاس به عقب موقعيت خوبي براي پريشيچ فراهم کرد تا او با آوردن توپ روي پاي چپ و شوت محکم دروازه فرانسه را باز کند

فرانسه 2 - کرواسي 1 (دقيقه 38: آنتون گريزمان): پنالتي اعلام شده به کمک سيستم VAR براي فرانسه را گريزمان خلاف جهت سوباسيچ که به سمت چپ شيرجه زده بود، تبديل به گل کرد تا خروس‌ها مجددا با يک گل پيش بيافتند.

فرانسه 3 - کرواسي 1 (دقيقه 59: پل پوگبا): امباپه با فرار سريع از سمت راست زمين موقعيت خطرناکي ترتيب داد و با پاس به عقب گريزمان را به توپ رساند که او هم با پاس به پشت محوطه پوگبا را در فرصت شوت‌زني قرار داد ولي ضربه محکم او در ميانه راه به لوورن برخورد کرد، اما در برگشت مجددا پوگبا صاحب توپ شد تا با شوت فني پاي چپ ديدني دروازه کرواسي را براي سومين بار باز کند.

فرانسه 4 - کرواسي 1 (دقيقه 65: کيليان امباپه): لوکاس هرناندز با حرکت از سمت چپ زمين و جاي گذاشتن مانژوکيچ و فريب ورساليکو با پاس در عرض توپ را به امباپه رساند و ستاره جوان فرانسه در حالي که ويدا را مقابل خود داشت، با شوت روي پاي فوق‌العاده که سوباسيچ را هم فريب داد، موفق به گلزني شد.

فرانسه 4 - کرواسي 2 (دقيقه 69: ماريو مانوژوکيچ): پاس به عقب اومتيتي را لوريس به شکل عجيب که يادآور اشتباه کاريوس، دروازه‌بان ليورپول در فينال ليگ قهرمانان اروپا بود با پاي مانژوکيچ زد تا توپ به تور دروازه بچسبد و اميدهاي کرواسي براي بازگشت به بازي زنده شود.

بهترين بازيکن

آنتون گريزمان مثل بازي‌هاي قبل ستاره فرانسه براي کسب پيروزي تيمش بود و بيشترين نقش را در کسب برتري برابر کرواسي و قهرماني خروس‌ها در جام جهاني داشت؛ او علاوه بر اينکه در جريان بازي موقعيت‌هاي زيادي خلق کرد، با دريبل‌ها و فرارهاي سريع خود مدافعان کرواسي را به دردسر انداخت و فرصت گلزني به وجود آورد، روي گل‌هاي تيمش بيشترين تاثير را داشت؛ گل اول فرانسه که با اشتباه مانژوکيچ به ثمر رسيد، روي ارسال او بود، دومين گل باز هم روي سانتر او و خطاي هند پريشيچ که منجر به پنالتي شد و دومين گل را به همراه داشت، توسط شماره 7 فرانسه ثبت شد؛ گريزمان قبل از شوت پوگبا روي گل سوم نيز به او پاس داد تا ستاره بازي فينال جام جهاني 2018 باشد.

لحظات حساس

دقيقه 5: ارسال خطرناک ورساليکو از جناح راست زمين را اومتيتي قبل از رسيدن توپ به مانژوکيچ با ضربه سر دفع کرد.

دققه 8: پاس زيباي راکيتيچ از سمت زمين با عبور از بين پاي پاوارد به استرينيچ رسيد ولي امباپه مقابل ارسال زميني او قرار گرفت تا يک کرنر نصيب کرواسي شود.

دقيقه 9: واران سانتر مودريچ از روي کرنر را با ضربه سر از مقابل دروازه فرانسه دور کرد.

دقيقه 17: امباپه با سر توپ و تغيير مسير در سمت راست محوطه جريمه کرواسي حرکت خطرناکي انجام داد که پاس بي‌دقت او را مدافعان حريف دور کردند.

دقيقه 21: سانتر مودريچ از روي ضربه ايستگاهي و ضربه سر ويدا راهي اوت شد.

دقيقه 24: ارسال مانژوکيچ از سمت راست زمين و شوت بي‌دقت راکيتيچ به بيرون رفت.

دقيقه 34: ارسال گريزمان از روي کرنر سمت راست زمين با عبور از روي سر ماتوئيدي در مقابل تيرک اول به دست چپ پريشيچ برخورد کرد و به کرنر رفت که پيتانا، داور آرژانتيني در اين صحنه اعتقادي به پنالتي نداشت ولي بعد از مشورت با کمک داور ويدئويي و بازبيني صحنه، تصميم خود را تغيير داد و اعلام پنالتي کرد.

دقيقه 40: سانتر پريشيچ از جناح چپ با شوت کم قدرت ربيچ همراه شد که ضربه او بعد از برخورد به واران و سردرگمي مانژوکيچ در زدن ضربه نهايي در اختيار لوريس قرار گرفت.

دقيقه 43: ارسال مودريچ از ميانه زمين را پريشيچ و در ادامه پاوارد با ضربه سر زد که شوت ربيچ به پوگبا برخورد کرد و راهي کرنر شد.

دقيقه 44: سانتر راکيتيچ از روي کرنر و ضربه پشت سر ربيچ را اومتيتي سراسيمه به کرنر زد.

دقيقه 1+45: ضربه سر ويدا روي توپ ارسالي راکيتيچ به شکل خطرناکي از کنار دروزاه فرانسه به بيرون رفت.

دقيقه 47: پاس ژيرو و شوت کم قدرت گريزمان از پشت محوطه جريمه به راحتي در اختيار سوباسيچ قرار گرفت.

دقيقه 47: شوت ناگهاني پاي چپ ربيچ روي پاس در عمق راکيتيچ را لوريس با واکنشي تماشايي از زير طاق دروازه راهي کرنر کرد.

دقيقه 49: لوريس با خروج به موقع از محوطه جريمه و مهار توپ با سينه اجازه نداد مانژوکيچ در موقعيت تک به تک قرار بگيرد.

دقيقه 87: شوت پشت محوطه فکير را سوباسيچ در اختيار گرفت.

دقيقه 89: شوت راه دور راکيتيچ با اختلاف زيادي از دروازه فرانسه راهي اوت شد.

دقيقه 3+90: ارسال عالي امباپه بين دو مدافع کرواسي را پوگبا نتوانست با بغل پا تبديل به گل کند و موقعيت خوب خروس‌ها از دست رفت.

اتفاق ويژه

ديديه دشان 20 سال قبل در جام جهاني 1998 به‌عنوان کاپيتان فرانسه کاپ قهرماني را بالاي سر برد و حالا توانست در قامت سرمربي، خروس‌ها را براي دومين بار به اين مهم برساند تا در فوتبال کشورش تاريخ‌ساز شود.

فرانسه بعد از قهرماني در جام جهاني 98، در فينال 2006 مغلوب ايتاليا شد ولي آنها اين بار فرصت کسب رتبه اول را از دست ندادند و توانستند دومين بار به مهم‌ترين جام فوتبال دنيا دست پيدا کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان