تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شرايط مساعد سمنان براي احداث نيروگاه‌هاي خورشيدي؛
سمنان 3400 ساعت در سال هواي آفتابي دارد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل هواشناسي استان سمنان با بيان اينکه در اين استان 3400 ساعت در سال هواي آفتابي وجود دارد گفت: زمينه مساعد احداث نيروگاه‌هاي خورشيدي در اين استان وجود دارد.

غلامرضا حسني غربا، با بيان اينکه يکي از آثار مثبت تغيير اقليم قابليت استفاده از انرژي‌هاي نوين و خورشيدي است، اظهار داشت: بايد از وجود 3400 ساعت روز آفتابي در سمنان براي تأمين انرژي بهره لازم را برد.

وي با بيان اينکه در استان زمينه‌هاي لازم براي استفاده از انرژي‌هاي نو وجود دارد گفت: بايد از انرژي‌هاي پاک مانند باد در دامغان و انرژي خورشيد در سراسر استان بهره گرفت.

مديرکل هواشناسي استان سمنان با اشاره به اينکه کشورهاي اروپايي تنها يک‌پنجم از سال را آفتاب دارند افزود: بيش از 20 درصد از انرژي را از منابع خورشيدي تأمين مي‌کنند.

مديرکل هواشناسي استان سمنان به منابع ورودي ريز گردها اشاره کرد و گفت: در سال‌هاي گذشته بيشتر منشأ ريز گردها منابع خارجي داشت و از کشورهاي غربي وارد مي‌شد.

حسني غربا گفت: اگرچه منابع ريز گرد خارجي هنوز ادامه دارد، اما خشک‌سالي‌هاي اخير اين نگراني را براي ايران به وجود آورده که هجوم ريزگردها از کانون‌هاي داخلي باشد.

مديرکل هواشناسي استان سمنان حق آبه‌هاي زيست‌محيطي کوير را يکي از منشأ هجوم ريزگردها برشمرد و گفت: در اثر منع ورود آب به مناطق کويري خطر هجوم ريزگردها افزايش مي‌يابد.

حسني غربا با بيان اينکه کانون‌هاي ريزگردها داخلي کوتاه برد هستند تصريح کرد: چون وزن ذرات گردوغبار در ايران از 2.5 ميکرون‌(قطر) بزرگ‌تر است، بنابراين زود افول مي‌کند، اما ذرات معلق ناشي از گردوغبار کشورهاي همسايه کمتر 2.5 ميکرون هستند که قابليت کيلومترها حرکت را دارند.

مديرکل هواشناسي استان سمنان درباره لزوم تطابق شهرسازي و معماري با اقليم گفت: هماهنگي شهرسازي و معماري با اقليم مقوله‌اي است که بايد جدي گرفته شود.

حسني غربا خاطرنشان کرد: در حال حاضر هدر رفت منابع ازجمله مصرف انرژي، آب، برق و گاز در ساختمان‌سازي بسيار زياد است که نيازمند بازنگري است.

وي به اقدام وزارت شهرسازي و هواشناسي اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شکل‌گيري سند آمايش فرادستي بين دستگاهي با عنوان هماهنگي و تطابق شهرسازي با اقليم در سطح کشور در دست اجرا است که استان سمنان آمادگي اجراي اين طرح را دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان