تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شکايت ايران از آمريکا

وزير خارجه ايران خبر داده که اين کشور از آمريکا به دليل اعمال تحريم‌هاي يکجانبه و غيرقانوني، به ديوان دادگستري بين‌المللي شکايت کرد.

به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس، وزير خارجه ايران از شکايت اين کشور به ديوان دادگستري بين‌المللي به دليل اعمال مجدد تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران خبر داد.

محمد جواد ظريف ديروز (دوشنبه) در توييتر نوشت: «امروز ايران به ديوان دادگستري بين‌المللي شکايت کرد تا آمريکا را به دليل اعمال مجدد غيرقانوني تحريم‌هاي يکجانبه پاسخگو کند.»

وزير خارجه ايران افزود: «ايران در مواجهه با اهانت آمريکا به ديپلماسي و تعهدات قانوني، به حاکميت قانون متعهد است. لازمست که با عادت نقض قوانين بين‌المللي توسط آمريکا مقابله شود.» انتشار خبر شکايت ايران به ديوان دادگستري بين‌المللي در حالي صورت گرفته که دولت آمريکا 18 ارديبهشت امسال با بهانه‌هاي واهي، خروج اين کشور از توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را اعلام کرد.

وظايف اصلي ديوان بين‌المللي دادگستري مستقر در «لاهه» که رکن قضائي اصلي سازمان ملل است، رسيدگي به اختلافات قانوني ميان کشورها، ارائه نظر مشورتي در پاسخ به سوالات حقوقي سازمان‌هاي بين‌المللي، آژانس‌هاي تخصصي سازمان ملل و مجمع عمومي سازمان ملل است.

دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا پس از اعلام خبر خروج اين کشور از برجام، از قصد واشنگتن براي بازگرداندن تحريم‌هاي مرتبط به هسته‌اي ايران در دو بازده زماني 90 و 180 روزه خبر داده بود. به گفته مقام‌هاي آمريکايي، قرار است اين کشور 13 مرداد تحريم‌هاي طلا و فلزات گرانبها و 13 آبان تحريم‌هاي بانک مرکزي و نفت ايران را دوباره بازگرداند؛ تحريم‌هايي که واشنگتن طبق توافق برجام متعهد به برداشتن آنها شده بود. با نگاهي به سابقه موجود در رسيدگي به شکايت‌هاي ارائه شده در ديوان بين‌المللي دادگستري، روند رسيدگي به شکايت‌ها در اين ديوان طولاني بوده است. طبق اساسنامه ديوان بين‌المللي دادگستري، رسيدگي به هر دعوي، مستلزم سه مرحله ذيل است:

اول، ابتدا بايد دادخواست خواهان دعوي يا موافقتنامه طرفين دعوا به مدير دفتر ديوان تقديم و در دفتر مخصوص ثبت شود.

دوم، بخش عمده‌اي از جريان رسيدگي به پرونده به صورت کتبي است. به اين صورت که خواهان، خواسته خود را به صورت کتبي تقديم ديوان مي‌کند و ديوان آن را به طرف مقابل (خوانده) مي‌فرستد و از او جواب مي‌خواهد. اين مرحله که تبادل لوايح ناميده مي‌شود، ممکن است بسيار طولاني شود و طرفين دعوي بارها به رد و بدل کردن لايحه بپردازند.

سوم، در مرحله شفاهي وکلا، کارشناسان و نمايندگان طرفين دعوي در جلسه رسيدگي حاضر مي‌شوند و به صورت رو در رو و شفاهي با يکديگر مذاکره مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان