تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مشق روز شماره 178
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

صحبت از فروش يک ميليون بشکه نفت توسط اتحاديه اروپا براي ايران شد که بتواند دارو و غذاو غيره تهيه نمايد و فروش نفت به طور کامل قطع نشود. در طول 40 سال ايران اسلامي صحنه‌هاي مختلفي در همه دوره‌هاي جنگ و سازندگي و اصلاحات و دولت بهار و تدبير و اميد داشته‌ايم و کار به جاهاي باريک رسيده و برطرف شده است. اولاند در دوره رياست جمهوري خود در مصاحبه‌اي گفت که جنگ با ايران حتمي بود و فقط زمان آن مشخص نبود تا شما انتخاب شديد و مذاکرات 1+5 شروع شد و جنگ منتفي شد.

ديدار سيد‌حسن نصرالله با رهبري در مورد حافظ اسد رئيس جمهور سوريه انجام شد و گفت حافظ بيمار است و در حال رفتن است و نمي‌دانيم چه مي‌شود. رهبري فرموده بودند: نگران نباش و انشاالله مشکلي پيش نمي‌آيد. حافظ اسد مرد و بشار اسد به جاي وي رئيس جمهور شد. در مسافرتي رهبري فرمود تو چه ميداني شايد بشار بهتر از پدر عمل کند و ديديم در عمل مقاوم‌تر از پدر در برابر اسراييل و مصر و عربستان و آمريکا بود. رهبري فرمود (کن لما لاترجوا ارجي مما ترجوا منه) که حديث امام عسکري(ع) است. تدبير عالم به دست خداست و به آنچه اميد نداريم، اميدوارتر باشيم و (مقلب‌القلوب) تغييردهنده است.

صحبت شد 70 درصد مشکلات مردم ايران از تدبير و رفتار خود مردم و ادارات که بروکراسي براي مردم زحمت درست کرده، قانون کسب و کار دست و پاگير است، اجازه داده نمي‌شود که نقدينگي به سمت توليد و شهرک‌هاي صنعتي و نواحي صنعتي برود و به سمت مسکن و سکه و ارز و خودرو مي‌رود. کار گروهي کردن در مملکت ما وجود ندارد. موضوع مديريت که هرکسي با اختيارات وظايف خود را عمل نمايد، نيست. قانون داريم که مراکز نظامي از درون شهرها به خارج شهر بروند تا ازدحام و ترافيک شهر کاهش يابد و آلودگي هوا در شهر کمتر شود و آباداني و بازسازي در مراکز آموزشي نظامي به وجود آيد و آن مناطق نيز بايد آباد شود و شنيده‌ام در کشورهاي ديگر اين کار انجام مي‌گيرد ولي سال‌هاست که اين قانون خاک مي‌خورد.

مي‌بايست مبادلات مرزي و تجاري 14 کشور همسايه با ايران سهولت يابد و حتي معاملات با پول هر کشور انجام گيرد و موضوع دلار مطرح نباشد. اگر بازرگانان ايران کيفيت کالا را بالا ببرند و قيمت‌ها را مناسب نمايند و صداقت را به کار گيرند، برخي مشکلات حل مي‌شود و اقتصاد رونق مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان