تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مديرکل راه و ترابري استان سمنان:
ايجاد گذرگاه سبز يوزپلنگ ايراني در انتظار تصميم‌ مسئولان استانداري است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل راه و ترابري استان سمنان گفت: ايجاد گذرگاه سبز يوزپلنگ ايراني در محور ايران دشت- عباس آباد به طول 11 کيلومتر براي حفاظت از اين سرمايه ايراني در انتظار تصميم‌گيري مسئولان استانداري سمنان است.

عبدالمجيد نژاد صفوي با اشاره به اينکه ايجاد گذرگاه سبز براي حفظ حيات يوزپلنگ ايراني در حال انقراض، ضروري است، اظهار کرد: ارتباطات مستقيم با تهران، ان.جي.او.هاي‌(سازمان‌هاي مردم‌نهاد) مرتبط در اداره کل راه ترابري براي حمايت و ادامه حيات يوز ايراني تشکيل‌شده است.

مديرکل راه و ترابري استان سمنان فرهنگ‌سازي را مقدم بر همه امور دانست و افزود: ايجاد ايستگاه، نمايشگاه و باغ‌وحش در محور ايران دشت- عباس آباد، توزيع بروشور براي هدايت مردم و آشنا شدن با فرهنگ يوز ايراني، اين سرمايه ملي نياز است.

نژاد صفوي با اشاره به اينکه هزينه زيادي براي ايجاد يک باغ‌وحش کوچک در اين محور نياز نيست يادآور شد: علاوه بر نهادينه کردن فرهنگ حيوان‌دوستي و حفظ جان يوزپلنگ ايراني، چند فرصت شغلي را به همراه دارد.

مديرکل راه و ترابري استان سمنان به پيشنهاد ايجاد فنس‌کشي در مسير رفت ‌و برگشت محور ايران دشت عباس‌آباد اشاره کرد و گفت: اعتباري از سازمان راهداري گرفته شد، اما بعد از برگزاري سه مرحله مناقصه هيچ‌کس متقاضي شرکت در اين مناقصه نشد.

وي يکي از دلايل عدم شرکت افراد در مناقصه را در آن برهه زماني نوسانات قيمت فلزات دانست و افراد: با پيگيرهاي مجدد در اواسط سال گذشته مناقصه دوباره برگزار شد.

نژاد صفوي با اشاره به عدم تمکين برنده مناقصه براي اجراي اين پروژه مهم براي حيات وحش استان سمنان افزود: بعدازاينکه برنده مناقصه مشخص شد؛ اما به دليل مشکلات و بهانه‌هاي متعدد چون نوع پرداخت بهاي مناقصه و نقد نبودن آن پيمانکار حاضر به اجراي اين پروژه نشد و حتي با برگزاري جلسات متعدد در قالب «کميته استانداري»‌(کميته معاملات استانداري سمنان) که اعضاي رسمي هم دارد اين طرح اجرا نشد.

وي در ادامه بيان کرد: تاکنون بيش از سه نامه به کميته استانداري ارسال‌شده تا تکليف اين طرح مشخص شود اما متأسفانه هنوز تکليف مشخص نشده است.مديرکل راه و ترابري استان سمنان با بيان اينکه برخلاف تمام مشکلات در بحث اعتبارات، نقدينگي اين طرح وجود داشت: چهار ميليارد و 500 ميليون ريال بابت بخشي از هزينه‌هاي اجراي اين طرح به ذي‌حساب اين اداره کل واريز شده است؛ اما اگر تصميم‌گيري عاجلانه‌اي براي اجراي اين طرح گرفته نشود اين اعتبار از استان سمنان بازگشت داده مي‌شود.

نژاد صفوي اضافه کرد: در صورت بازگشت اين اعتبار، به احتمال زياد در سال آينده، شاهد تخصيص آن به استان سمنان نخواهيم بود.وي با اشاره به اعلام آمادگي براي پرداخت اعتبار به پيمانکار اين طرح افزود: اگر مسئولان تصميم‌گيري کنند و کار آغاز شود پيمانکار حتي با پيش‌برگ خريداري لوازم موردنياز اجراي طرح اعتبار را دريافت مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان