تاریخ 1397/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تارنوازي شرکت‌کنندگان جشنواره موسيقي جوان فوق‌العاده است

سرويس هنري:

حسين عليزاده داور دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان در رشته‌هاي تار و سه تار گفت: سطح کيفي شرکت کنندگان ساز تار از نظر نوازندگي و درک موسيقي فوق العاده است و نشان مي‌دهد بايد رده‌هاي سني نوجوان و جوان را جدي گرفت.

هنرمند برجسته و جهاني موسيقي اصيل ايراني در خصوص کيفيت آثار ارسالي به جشنواره دوازدهم گفت: تعداد شرکت کنندگان در سازهاي تار و سه تار تا آنجايي که من اطلاع دارم بسيار چشمگير است، که البته سطح کيفي شرکت کنندگان ساز تار با ديگران بسيار متفاوت بود و از نظر نوازندگي و درک موسيقي فوق‌العاده بودند.

وي در اين باره افزود: بايد از زحمات اين عزيزان و خانواده‌ها و همين طور اساتيدشان تقدير کرد.تمامي شرکت کنندگان ما در بخش تار، از سطح بسيار بالايي برخوردار بودند و تفاوت آشکاري با هم نداشتند و نفرات برتر قطعا با تفاوت‌هاي جزيي نسبت به سايرين انتخاب خواهند شد.

عليزاده اضافه کرد: اين نشان مي‌دهد که سطح آموزش در ساز تار چه در تهران و نيز در شهرستان‌ها بسيار دقيق و درست است.ما از تمام نقاط کشور شرکت کننده داشتيم و اين استقبال بسيار خيره کننده بود.

نوازندگي سه تار نياز به

بلوغ دروني دارد

اين نوازنده پيشکسوت به ويژگي‌هاي منحصر به فرد ساز سه تار اشاره کرد و گفت: در بخش سه تار هم سطح شرکت کنندگان خوب بود، اما انتظار ما از نوازندگان چيز ديگري بود.شايد به اين دليل که، ساز سه تار يک مقدار خاص است، نواختن ساز سه تار نيازمند بلوغ دروني است و لازمه نواختن آن درک درست موسيقي ايراني، براي فهميدن و پياده کردن ظرايف ساز سه تارحين اجرا است و شرکت کنندگان خيلي متوجه اين امر نيستند.به همين دليل، شرکت کنندگان در ساز تار موفق تر عمل کردند.

وي هم چنين گفت: لازم مي‌دانم به کيفيت سازها هم اشاره کنم با اين که تعداد زيادي از سازهاي هنرجويان کيفيت مناسبي داشتند و جا دارد از سازندگان آن‌ها تشکر کنم.اما بعضا، به خصوص در ساز سه تار، سازهاي ناکوک زيادي داشتيم که از لحاظ پرده بندي درست نبودند و بايد ازسازندگان سازها بخواهم که در هنگام ساخت سازها دقت بيشتري به خرج دهند.

از برترين‌هاي جشنواره

حمايت جدي شود

اين هنرمند خواستار حمايت‌هاي جدي از نفرات برتر جشنواره شد و گفت: در مجموع همان طور که اين جشنواره ملي تا امروز تداوم پيدا کرده است و هر دوره علاقه مندان زيادي را جذب مي‌کند و ما هم هر سال نتايج درخشان‌تري را به دست مي‌آوريم.لازم است که معاونت امورهنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، که پايه گذار اين جشنواره است آتيه داران و افراد با استعداد اين جشنواره را حمايت کند و اين جوانان با امکانات بهتري، تحت آموزش قرار بگيرند و ما اميدوار باشيم با شکل گيري درست نسل آينده، موسيقيدان‌ها و نوازندگان بسيار با کيفيتي داشته باشيم.

وي افزود: ما امروز وقتي هنرجويان بسيار کم سن را مي‌بينيم که اين قدر با اتکا به توانايي‌ها و استعدادشان مي‌نوازند، مي‌توانيم به فردا اميدوار باشيم و خوشبختانه جشنواره جوان اين بستر را فراهم مي‌کند و فقط با کمي حمايت مي‌توانيم اين سرمايه‌هاي بزرگ را به مسير درستي هدايت کنيم.

رده‌هاي سني الف و ب را

بايد بسيار جدي گرفت

عليزاده در پايان به فضاي مثبت رقابت‌هاي جشنواره اشاره و خاطر نشان کرد: فضاي رقابتي که در جشنواره شکل گرفته، بسيار مفيد است و من به شخص کساني را که ممکن است چند دوره در جشنواره شرکت کرده باشند، اما به نتيجه دلخواه دست پيدا نکرده‌اند را تحسين مي‌کنم، در نگاه معمولي ممکن است ديگران فکر کنند اين هنرجو نااميد شود، اما درست در سال بعد با انگيزه و تلاش بيشتر در راستاي هدفش گام بر‌مي‌دارد و من فکر مي‌کنم شرکت‌کنندگان رده‌هاي سني «الف» و «ب» را بايد بسيار جدي گرفت.

سرويس هنري


نسخه چاپي ارسال به دوستان