تاریخ 1397/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ترم تابستاني، فرصتي براي اوقات فراغت دانشجويان

سرويس دانشجو :

هرکس اوقات فراغتش را به گونه‌اي پر مي‌کند، برخي افراد با تلويزيون تماشا کردن، برخي با انجام کارهاي روزانه، برخي با تفريح و گردش و برخي ديگر هم با درس. شايد در ابتدا اين مسئله را کمتر شنيده باشيد که کسي، اوقات فراغتش مثلا در تابستان را هم درس بخواند اما اگر کمي بيشتر و دقيق‌تر نگاه کنيد تعداد اين افراد آنچنان هم کم نيست؛ از دانش‌آموزان در انتظار کنکور گرفته تا دانشجوياني که به هردليلي ترم تابستاني بر مي‌دارند همه يک کار مشترک را براي پر کردن اوقات فراغتشان انتخاب کرده‌اند.

تمام نوجوانان و جوانان به عشق رفتن به کلاس‌هاي غير درسي تا آمدن تابستان صبر مي‌کنند حتي دانشجويان هم براي رهايي از درس و کلاس و دانشگاه بدشان نمي آيد که چندماهي هم به تفريح بگذرانند اما در اين ميان هستند دانشجوياني که با يک هدف از قبل تعيين شده، با فکر درس، به استقبال تابستان مي‌روند و آن را فرصتي براي جلو افتادن در زندگي مي‌دانند بقولي يک تيرو دو نشان مي‌زنند و پولي که مي‌خواهند به کلاس‌هاي آموزشي غيردرسي دهند به درس‌هايشان اختصاص مي‌دهند که هم تابستان را در کنار دوستان دانشجوي خود سپري کنند، هم کمي زودتر از بقيه هم سن و سالانشان فارغ‌التحصيل شوند.

بنابراين در کنار دانشجوياني که نسبت به ارائه شدن يا نشدن ترم تابستان بي‌تفاوت هستند، گروهي اين ترم را کاتاليزوري براي دانش آموختگي مي دانند و حتي نسبت به ارائه نشدن دروس تخصصي و پيش نياز در اين ترم و اکتفا کردن به دروس عمومي و پايه گلايه‌مند هستند.

در واقع با اين دنياي رقابتي و سريع امروز که هرچي مي دوي به آن نمي‌رسي بايد همين گونه رفتار کرد اما ناگفته نماند که با ديدي ديگر، ترم تابستاني، يک دوره کوتاه‌مدت و فشرده آموزشي است که مطالب ارائه شده در اين ترم مختصر به دانشجو آموزش داده مي‌شود و بازدهي کلاس‌ها در مقايسه با ترم‌هاي اصلي دانشجويان پايين‌تر است.

سحر مولايي درباره ترم تابستان مي‌گويد: معمولا دانشگاه‌ها اجازه اخذ بيش از 6 تا 7 واحد را نمي‌دهند و انتخاب 6 واحد درس عمومي هم در فصل گرم تابستان دردي را از دانشجوياني که به دلايل متعدد از ترم تحصيلي خود عقب هستند، دوا نمي‌کند چرا که دانشجويان ممکن است به خاطر دو تا سه واحد درس تخصصي، در موعد مقرر موفق به اتمام دوره تحصيلي نشوند.

او ادامه مي‌دهد: از اين رو ترم تابستان کارآيي لازم را ندارد و برخي دانشجويان تنها از روي اجبار اين ترم را برمي‌دارند؛ در واقع مسولان بايد زمينه‌اي را فراهم کنند تا دانشجو بتواند دروس تخصصي و پيش‌نياز عقب مانده خود را در تابستان بگذراند و به لحاظ اتمام دوره تحصيلي با مشکل مواجه نشود.

فريده موسوي بيان کرد: ترم تابستان به دليل فشردگي کلاس‌ها و کوتاه‌تر بودن طول دوره ترم از کيفيت لازم برخوردار نيست، ضمن اين که بسياري از دانشجويان و استادان به مطالب دروس ارائه شده در ترم تابستانه چندان توجهي ندارند و هدف گذراندن دوره و برگزاري آزمون است. همچنين در تعدادي از کلاس ها جمعيت به حدي زياد است که کيفيت قرباني مي‌شود.

ارائه دروس مختلف در ترم تابستان دانشگاه‌ها با تمام نقاط ضعف و قوتي که از نگاه استادان و دانشجويان دارد اما منوط به استقبال دانشجويان و محدوديت استادان در برخي دانشگاه‌ها است.

او مي‌گويد: همچنين دانشجويان در اين ترم علاقه چنداني به درس نشان نداده و از آنجا که ساعت کلاس طولاني و ترم فشرده است تمرکز کافي را نمي‌توان داشته باشم.

فرهاد کمالي عنوان کرد: فکر ارائه برخي درس‌ها در تابستان تحسين برانگيز است چون به عنوان مثال فردي مثل من که به پاس کردن تنها 6 واحد درسي براي فارغ‌التحصيلي نياز دارد اين فرصت را مي‌دهد که به جاي صبر کردن تا ترم مهر و گذراندن دروس در هفته‌هاي طولاني، درس‌هايم را به راحتي در مدت کوتاه تابستان بخوانم و نه تنها از روزهاي تابستانم نهايت استفاده را مي‌برم، بلکه درسم را زودتر از همکلاسي‌هايم تمام مي‌کنم.

در واقع ترم تابستان يک فرصت است، فرصت يا ميانبري که دانشجو را به اهداف بيشتر و بعد از فارغ‌التحصيلي‌اش نزديک مي‌کند. اگر مدت زمان تحصيل دانشجو در دانشگاه‌هاي کشور کاهش پيدا کند، اين کار هم به نفع دانشجو و هم به نفع دانشگاه است، زيرا دانشجو سريع‌تر فارغ‌التحصيل مي‌شود و در نتيجه امکان پيدا‌کردن شغل مرتبط با رشته دانشگاهي براي او راحت‌تر مهيا مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان