تاریخ 1397/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يک‌سوم جمعيت استان سمنان «دفترچه بيمه سلامت» دارند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل بيمه سلامت استان سمنان گفت: در حال حاضر يک‌سوم جمعيت استان سمنان معادل 243 هزار نفر تحت پوشش بيمه سلامت قرار دارند.

رضا ممتحن، اظهار داشت: در سال گذشته 108 ميليارد تومان براي درمان اين افراد هزينه شده است.

وي با اشاره به اين که به علت نزديک بودن استان سمنان به پايتخت بسياري از خدمات درماني مردم اين استان در تهران انجام مي‌شود، تصريح کرد: اما تمامي هزينه‌ها با بيمارستاهاي طرف قرارداد، داروخانه‌هاي دولتي و برخي مراکز غيردولتي از طريق اين سازمان پرداخت مي‌شود.

مديرکل بيمه سلامت استان سمنان به چهار صندوق سازمان بيمه سلامت اشاره کرد و گفت: صندوق کارکنان دولت که به‌منزله پيدايش سازمان بيمه سلامت است؛ در 1374 با جمعيت 61 هزار نفري کارکنان دولت در استان سمنان با ضريب رشد سه درصد ايجاد شد.

ممتحن با اشاره به اين که صندوق بيمه‌اي ساير اقشار به‌ عنوان يکي ديگر از صندوق‌هاي بيمه سلامت محسوب مي‌شود، گفت: اعضاي اين صندوق شامل خانواده معظم شهدا، روحانيون، دانشجويان و جانبازانند که هيچ متولي براي بيمه‌شدنشان وجود نداشت.

وي با بيان اين که صندوق بيمه ساير اقشار با هدف بيمه اقشار مورد هدف خود در استان سمنان راه‌اندازي شد، اضافه کرد: در حال حاضر هفت هزار نفر تحت پوشش اين صندوق در استان سمنان قرار دارند.

مديرکل بيمه سلامت استان سمنان به وضعيت بيمه‌اي روستاها و شهرهاي با جمعيت کمتر از 20 هزار نفر در اين استان اشاره کرد و گفت: در سال 84 صندوق روستائيان و عشاير با هدف خدمت‌رساني به اين اقشار شکل گرفت.

ممتحن با اشاره به مهم‌ترين فعاليت‌هاي اين صندوق بيمه‌اي زيرمجموعه بيمه سلامت در استان سمنان تصريح کرد: هم‌اکنون 114 هزار نفر زير پوشش صندوق روستائيان و عشاير استان سمنان هستند.

وي با اشاره به خشک‌سالي‌هاي اخير در کشور و تأثير آن بر زندگي برخي افراد در حاشيه شهرها و افراد بي‌بضاعت که در شهرهاي بالاي 20 هزار نفر خاطرنشان کرد: اين قشر از جامعه در سال‌هاي گذشته از صندوق بيمه‌ ايرانيان در سال‌هاي گذشته با تخفيف 50 درصدي از خدمات درماني بهره‌مند مي‌شدند؛ اما با توجه به شرايط اقتصادي قدرت پرداخت نداشتند و بنابراين تسهيلاتي براي اين افراد نيز در نظر گرفته شد.

مديرکل بيمه سلامت استان سمنان به راه‌اندازي صندوق بيمه همگاني سلامت اشاره کرد و با بيان اين که اين صندوق با اجراي طرح تحول نظام سلامت در کشور و استان سمنان فعاليت بسيار زيادي داشت، گفت: در گام‌ نخست اجراي طرح تحول نظام سلامت، در استان سمنان حدود 50 هزار نفر به‌صورت رايگان از طرف دولت بيمه شدند.

ممتحن در پاسخ به پرسشي مبني بر آخرين وضعيت بيمه مهاجران و اتباع خارجي ساکن در استان سمنان تصريح کرد: صندوق اتباع با جمعيت پوشش چهارهزار نفري در استان سمنان فعاليت مي‌کند.

وي افزود: طرح بيمه اتباع خارجي بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با وزارت کشور، کميسارياي عالي پناهندگان و سازمان بيمه سلامت براي اتباعي که به‌صورت قانوني به‌طور رسمي در کشور زندگي‌نامه مي‌کنند و فاقد پوشش بيمه هستند در حال اجراست.

مديرکل بيمه سلامت استان سمنان با اشاره به محدوديت درآمدي اين صندوق بيمه‌گر از محل حق عضويت ماهانه اعضاي آن تصريح کرد: از جمعيت 243 هزار نفري زير پوشش بيمه سلامت در استان سمنان تنها 61 هزار نفر از کارکنان دولت ماهانه 40 هزار تومان به‌عنوان حق بيمه سلامت مي‌پردازند.

ممتحن خاطرنشان کرد: براي پرداخت 173 هزار نفر باقيمانده زير پوشش بيمه سلامت استان سمنان 82 ميليارد تومان هزينه شده است؛ اما هيچ هزينه‌اي از اين افراد گرفته نشده و خدمات بيمه سلامت براي اين شهروندان سمناني کاملاً رايگان است و دولت آن را پرداخت مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان