تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نمايش دور از انتظار شياطين سرخ مانع از فيناليست شدن؛
فرانسه 1- بلژيک صفر؛ خروس پرواز مي‌کند!

سرويس ورزشي:

فرانسوي‌ها با پيروزي يک بر صفر برابر بلژيک نخستين تيمي شدند که به فينال جام جهاني 2018 رسيدند.

تيم ملي فرانسه بعد از صعود هفت امتيازي و صدرنشيني در گروه C جام جهاني، با نتيجه 4 بر 3 آرژانتين را حذف کرد و در مرحله يک چهارم نهايي 2 بر صفر اروگوئه را شکست داد تا راهي نيمه نهايي شود که خروس‌ها در ادامه نتايج درخشان خود توانستند بلژيکي که بهترين خط حمله جام را در اختيار داشت را با تک گل ساموئل اومتيتي، شکست دهند و به‌عنوان نخستين تيم به فينال مسابقات 2018 روسيه صعود کنند.

شياطين سرخ اميدوار بودند انتقام باخت در بازي رده‌بندي جام جهاني 1986 برابر فرانسه را بگيرند ولي نتوانستند به روند پنج پيروزي اخيرشان از مرحله گروهي تا دور يک چهارم نهايي ادامه دهند و در شبي که نمايش هجومي مسابقات گذشته خود را نداشتند، با يک گل مغلوب شدند تا نتوانند بهترين نتيجه تاريخ خود را کسب کنند و اميدوار به کسب برتري در ديدار رده‌بندي بمانند.

نيمه نهايي جام جهاني 2018 روسيه

سه‌شنبه: 97/04/19 ؛ ساعت 22:30

استاديوم: سن پترزبورگ/ تماشاگر: 64286 نفر

داور: آندرس کونها(اروگوئه)؛ کمک‌ها: نيکولاس تاران، مائوريسيو اسپينوسا و سزار راموس(مکزيک)/ کمک داور ويدئويي: ماسيميليانو ايراتي(ايتاليا)/ کمک داور ذخيره: ماروين تورنترا

تيم ملي فرانسه

هوگو لوريس، رافائل واران، ساموئل اومتيتي، بنجامين پاوارد، لوکاس هرناندز، پل پوگبا، انگولو کانته، کيليان امباپه، بليز ماتوئيدي(86- توليسو)، آنتون گريزمان و اوليويه ژيرو(85- استيون انزونزي).

سرمربي: ديديه دشان

تيم ملي بلژيک

تيبو کورتوا، توبي آلدروايرلد، ونسان کمپاني، يان فرتونگن، مروان فليني(80- يانيک کاراسکو)، اکل ويتسل، موسي دمبله(60- دريس مرتنس)، ناصر شاذلي(2+90- ميکي باتشوايي)، کوين دي بروين، ادن‌هازارد و روملو لوکاکو.

سرمربي: روبرتو مارتينس

اخطار

ادن‌هازارد(63) توبي آلدروايرلد(71) يان فرتونگن(4+90) از بلژيک

انگولو کانته(87) کيليان امباپه(2+90) از فرانسه

شرح گل

فرانسه 1 - بلژيک 0 (دقيقه 51: ساموئل اومتيتي): ارسال گريزمان از روي کرنر سمت راست زمين را اومتيتي مقابل تيرک اول و بالاتر از فليني بلند قامت، با ضربه سر تبديل به گل اول فرانسه برابر بلژيک کرد.

بهترين بازيکن

ساموئل اومتيتي، مدافع مياني فرانسه با عملکرد فوق‌العاده خود بارها بالاتر از بازيکنان بلژيکي ضربات سر را زد و مانع از گلزني آنها شد و يک بار هم اجازه ورود توپ به دروازه تيمش را نداد، اما بازي خوب او با مهم‌ترين گلي که در دوران بازي خود به ثمر رساند و تيمش را راهي فينال کرد، موجب شد تا به‌عنوان بهترين بازيکن زمين لقب بگيرد؛ ضمن اينکه او يک بار هم با پاس بلند تماشايي خود موقعيت گل خلق کرد که ژيرو نتوانست از آن استفاده کند.

اتفاق ويژه

بلژيک در 23 مسابقه اخيرش با هدايت روبرتو مارتينس هيچ باختي نداشت و در جام جهاني 2018 هم بهترين خط حمله را در اختيار داشت ولي آنها با نمايشي دور از انتظار که مشابه بازي‌هاي اخيرشان نبود، براي نخستين بار در اين رقابت‌ها نتوانستند گلي به ثمر رسانند تا با شکست يک بر صفر برابر فرانسه از راهيابي به فينال باز بمانند و مثل تقابل‌هاي گذشته نتيجه را به خروس‌ها واگذار کنند.

لحظات حساس

دقيقه 4: ارسال خطرناک دي بروين از پشت محوطه جريمه از مقابل دروازه فرانسه عبور کرد و به سمت چپ زمين رفت.

دقيقه 6: فرار سريع ‌هازارد از سمت چپ زمين و ارسال زميني او را اومتيتي قبل از رسيدن به لوکاکو به کرنر دفع کرد.

دقيقه 11: فرتونگن با زير توپ زدن به موقع اجازه نداد پاس امباپه در مقابل دروازه بلژيک به ژيرو برسد و موقعيت خطرناکي خلق شود.

دقيقه 13: پاس در عمق پوگبا پس از يک حرکت تکنيکي از ميانه زمين، به امباپه که با فرار سريع فرتونگن را جاي گذاشته بود، نرسيد تا کورتوا با خروج به موقع از دروازه توپ را در اختيار بگيرد.

دقيقه 15: پاس در عمق عالي دي بروين را‌هازارد نتوانست تبديل به گل کند و شوت پاي چپ زميني او با اختلاف کمي از کنار دروازه فرانسه به بيرون رفت.

دقيقه 18: شوت روي پاي محکم و ناگهاني ماتوئيدي از پشت محوطه جريمه را کورتوا در دو مرحله جمع کرد.

دقيقه 19:‌هازارد با نفوذ تند و تيز از جناح چپ و سر توپي که پاوارد را جاي گذاشت، شوت پُرقدرتي به سمت دروازه فرانسه زد که ضربه سر واران توپ را راهي کرنر کرد و منجي تيمش شد.

دقيقه 20: لوريس با خروج و شيرجه بلند اجازه نداد ارسال دي بروين موقعيت براي بلژيک ايجاد کند.

دقيقه 22: پاس به عقب فليني روي توپ ارسالي از کرنر را آلدروايرلد با چرخش و شوت پاي چپ ناگهاني به سمت دروازه فرانسه زد که فوق واکنش لوريس مانع از به گل رسيدن بلژيک شد و دوباره يک کرنر نصيب اين تيم کرد.

دقيقه 23: پاس بلند اومتيتي از ميانه زمين به پشت مدافعان بلژيک را ژيرو با ضربه کم دقت خود به اوت زد.

دقيقه 31: گريزمان ضربه آزاد ميانه زمين را کوتاه کار کرد و به پاوارد پاس داد ولي سانتر او و ضربه پشت سر ژيرو از کنار دروازه بلژيک به بيرون رفت.

دقيقه 33: شوت پاي راست گريزمان دقت لازم را نداشت و با اختلاف زيادي از دروازه بلژيک راهي اوت شد.

دقيقه 34: پاس در عرض عالي امباپه بعد از يک فرار سريع با ضربه نه چندان خوب ژيرو همراه شد تا توپ به بيرون برود.

دقيقه 40: امباپه پاس فوق‌العاده‌اي به پاوارد داد که او را در موقعيت تک به تک با کورتوا گذاشت ولي شوت او را دروازه‌بان بلژيک با فوق واکنش خود راهي کرنر کرد.

دقيقه 1+45: سانتر دي بروين از جناح راست زمين نزديک بود با اشتباه اومتيتي در دفع توپ تبديل به موقعيت خطرناکي براي بلژيک شود ولي توپ به لوکاکو برخورد کرد و به بيرون رفت.

دقيقه 50: شوت پاي راست ژيرو بعد از برخورد به پاي کمپاني راهي کرنر شد

دقيقه 56: امباپه با حرکت نمايشي چشم‌نواز به ژيرو پاس داد ولي شوت او مثل دفعات قبل بي‌دقت بود و تکل عالي موسي دمبله مانع از به گل رسيدن فرانسه براي دومين بار شد.

دقيقه 58: شوت پشت محوطه آلدروايرلد با اختلاف زيادي از دروازه فرانسه به بيرون رفت.

دقيقه 64: سانتر سريع مرتنس از جناح راست را لوريس با مُشت دفع کرد.

دقيقه 65: ارسال مرتنس و ضربه سر فليني بالاتر از پوگبا، با فاصله کمي از کنار دروازه فرانسه به بيرون رفت.

دقيقه 82: شوت‌هازارد بعد از يک- دو با لوکاکو برگشت داده شد که در ادامه شوت روي پاي محکم ويتسل را لوريس به خوبي دفع کرد.

دقيقه 88: ارسال دي بروين را انزونزني با ضربه سر دفع کرد که توپ بعد از برخورد به واران دور شد.

دقيقه 88: لوکاکو براي زدن ضربه سر روي سانتر دي بروين از ميانه زمين يک قدم کم آورد و توپ به اوت رفت.

دقيقه 3+90: کورتوا اميد بازگشت به بازي را براي بلژيک زنده نگه داشت و شوت خطرناک گريزمان از پشت محوطه را جمع کرد.

دقيقه 6+90: پاس پوگبا و شوت توليسو را کورتوا با واکنشي عالي تبديل به کرنر کرد.

آنچه در حاشيه گذشت

* رفع محروميت ماتوئيدي موجب شد به ترکيب فرانسه بازگردد و جانشين کورنتين توليسو در سمت چپ خط مياني خروس‌ها شود.

* بلژيک به دليل دو اخطاره بودن توماس مونيه تنها يک تغيير در ترکيب بازي امشب، در مقايسه با بازي اخيرش برابر برزيل داشته و موسي دمبله را به جاي بازيکن محروم خود در زمين داشت.

* طرفداران تيم ملي فرانسه علاوه بر شکل و شمايل خاصي که براي خود طراحي کردند، ماشين‌هاي خود را نيز به رنگ پرچم اين کشور درآوردند و در اطراف استاديوم خودنمايي مي‌کردند.

* ادي مرکس، قهرمان سابق دوچرخه‌سواري جهان و يکي از پُر افتخارترين ورزشکاران بلژيک براي حمايت از تيم ملي اين کشور در ورزشگاه سن پترزبورگ حضور داشت.

* يک ساعت به شروع مسابقه بازيکنان تيم ملي بلژيک وارد زمين چمن شدند و بعد از آنها، نفرات تيم فرانسه بازديدي از ورزشگاه داشتند و به رختکن رفتند تا آماده گرم کردن قبل از مسابقه شوند.

* «يک تيم، يک رويا»؛ شعاري است که روي کاغذ نوشته شده و روي ديوار رختکن تيم بلژيک قرار گرفته و شياطين سرخ با ترسيم مسيري که در جام جهاني 2018 طي کردند، اميدوار هستند امشب برابر فرانسه به برتري برسند و به فينال برسند.

*‌هازارد، ستاره و کاپيتان شياطين سرخ 45 دقيقه به شروع بازي وارد زمين شد؛ بازيکني که اميد بسياري از هواداران بلژيک به درخشش او بود.

* امباپه در دور گروهي نمايش چندان درخشاني نداشت ولي در دو بازي مرحله حذفي برابر آرژانتين و اروگوئه عملکرد فوق‌العاده‌اي داشته و ممکن است در اين ديدار هم ستاره خروس‌ها مقابل بلژيک باشد.

* امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه و فيليپ، پادشاه بلژيک دو چهره سرشناسي هستند که در جايگاه ويژه استاديوم حضور دارند و در کنار جاني اينفانتينو، رييس فيفا بازي را از نزديک تماشا مي‌کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان