تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
قوه قضائيه؛ اعتمادسازي و اقناع افکار عمومي ‏

‎در ديداري که مسئولان قوه قضائيه در سالگرد شهداي هفتم تير با رهبري معظم انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مدظله داشتند، معظم له بيانات بسيار مهمي ايراد فرمودند و نکات ارزشمندي را مورد توجه قرار دادند‏‎!

‎بخشي از اين مطالب مستقيماً متوجه دستگاه قضايي بود و بخشي هم تمامي دستگاه‌ها و دلسوزان نظام را شامل مي‌شد!يکي از نکات بسيار مهم سخن ايشان، اقناع افکار عمومي همراه با تبليغات درست و هنرمندانه بود، ايشان جلب اعتماد افکار عمومي را با تبليغ درست يعني انعکاس هنرمندانه و موثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي را مورد تاکيد قرار دادند و فرمودند جلب افکار عمومي و اعتماد سازي از کارهاي اساسي همه دستگاه‌ها بويژه دستگاه قضايي و ضابطان آن است و اضافه فرمودند که اعتمادسازي نيازمند 2 رکن اصلي است؛ يکي کارهاي عملي و ديگري تبليغات‎!

‎البته اين ديدار مسائل ديگري مانند تحول سريع و شتابان و مناسب درقوه قضائيه، ورود دستگاه قضايي در موضوعات مرتبط با حقوق عامه و مسائل زندگي روزمره مردم و معرفي قضات کوشا،صادق و قانع و همچنين معرفي افراد متخلف و خيانتکار اعم از قاضي و يا ديگر عوامل را به مردم مورد تاکيد قرار دادند وليکن چون بيشتر توجه به بحث تبليغات و اقناع افکار عمومي بود، به اين محور بحث بيشتر ورود مي‌کنم‏‎!

‎همه مي‌دانيم امروز رسانه‌ها نقش اساسي در شکل‌گيري افکار عمومي دارند و از اين‌رو است که بسياري از رسانه‌هاي مهم و اثرگذار جهان را صهيونيست‌ها در دست گرفته‌اند تا بر افکار عمومي مردم جهان تسلط يابند‎!

‎در کشور ما متأسفانه در اين مقوله بعضي از دستگاه‌ها بسيار ضعيف عمل کرده‌اند، حال آن‌که در سال‌هاي اخير با گسترش فضاي مجازي اثرگذاري اين گونه رسانه‌هاي تبليغي در شکل‌گيري افکار عمومي بسيار جدي بوده است و گاهي در يک موضوع آنچنان افکار عمومي بمباران فکري مي‌شود که حقايق و واقعيات را وارونه مي‌نماياند و موجب سست شدن پايه‌هاي اعتماد مردم به انقلاب و نظام مي‌شود و اينجاست که بايد همه احساس وظيفه کنند و مراقب جريان‌هاي فکري باشند و پيوسته روشنگري کنند و نگذارند افکار عمومي مردم و اجتماع به بيراهه کشيده شود‎!

‎امروزه کانال‌هاي خبري و انعکاس رويدادها در فضاي مجازي آنچنان با سرعت انجام مي‌شود که بسا در چند ساعت اکثريت مردم را در يک موضوعي خبردار مي‌کنند و ما نبايد فعاليت‌هاي رسانه‌اي شبکه‌هاي مجازي را دستکم بگيريم، شايد يک نفر تا شب که به خانه مي‌رود تلويزيون نبيند، اما در طول روز ده‌ها بار چشمش به صفحه موبايل‌اش مي‌افتد و به صورت آنلاين پيگير رويداد‌ها و قضاياي اجتماعي است.

‎حال آيا در چنين شرايطي قوه قضائيه بايد روزها و هفته‌ها صبر کند تا سخنگوي اين قوه به ميان خبرنگاران بيايد و بخشي از مسائل و ذهنيات به‌وجود آمده را پاسخگو باشد؟ مسلماً اين شيوه‌اي قديمي است و ديگر جواب نمي‌دهد و همان‌طورکه رهبري معظم انقلاب تصريح فرمودند، کار تبليغي موثر در دستگاه قضايي و مقابله با عمليات رسانه‌اي سنگين مخالفان، نيازمند يک تيم رسانه‌اي قوي است که متاسفانه هم اکنون چنين چيزي در دستگاه قضايي وجود ندارد! من از ديرباز معتقد بودم که قوه قضائيه بايد يک لشکر رسانه‌اي داشته باشد، وليکن تصور آنها اين بود که ارتباط با رسانه‌ها وظيفه آنان نيست و يا حتي گاهي در موضوعي از پرونده‌هاي مهم که جامعه را دچار التهاب کرده بود،اگر سؤالي مي‌کرديد پاسخ آنها اين بود که موظف به توضيح يا پاسخ‌گويي نيستند و به اصطلاح نگاهي قانوني آن هم به صورت خشک به قضيه داشتند که ما قانوناً موظف به توضيح و جوابگويي نيستيم! متأسفانه بر اثر اين تفکر، افکار عمومي لطمه‌هاي زيادي ديد، چون ميدان خالي بود و همه را سر و صداي دشمنان و مخالفان و تحليل‌هاي آنها پر کرده بود و در اين ميان کسي که بايد افشاگري و روشنگري افکار مي‌کرد، سکوت کرده بود و تا يک موضوعي آنچنان فراگير نشود و افکار عمومي را تحت تاثير قرار ندهد، دادستان ظاهر نمي‌شد، آن هم خيلي مختصر فقط تکذيب مي‌کرد، نه تبليغ هنرمندانه و درست و اثرگذار و اين چنين است که مي‌بينيم افکار عمومي محل تاخت و تاز دشمنان کشور، نظام و انقلاب شده است، براي اينکه ما کوتاهي کرده‌ايم و مي‌خواهيم کشور را به شيوه 40 سال پيش اداره کنيم! قوه قضائيه بايد اجازه دهد دادستان‌ها، رؤساي دادسرا‌ها و حتي بازپرس‌ها در پرونده‌هاي مهم که افکار عمومي را تحت تاثير قرار مي‌دهند، روشنگري کنند و موضوع خبر رساني منحصر به سخنگوي قوه قضائيه نباشد،جلب اعتماد افکار عمومي وظيفه همه دلسوزان کشور، انقلاب و نظام است‎!

‎در شرايطي که هزاران سايت،کانال و گروه در فضاي مجازي افکار عمومي را بمباران مي‌کنند، چرا دوستداران انقلاب ساکتند و يا حرکت ضعيفي دارند؟ جنگ رسانه‌اي را بايد با جنگ رسانه‌اي پاسخ گفت، خوشبختانه سپاه پاسداران از ديرباز متوجه اين ميدان جنگ بوده و تا کنون هم خوش درخشيده است، اما آيا اين کفايت مي‌کند؟ چرا بقيه احساس مسئوليت نمي‌کنند‏‎!

‎رهبري معظم فرمودند متأسفانه بسياري از دستگاه‌هاي ما کارهاي رسانه‌اي دقيق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومي را دست‌کم گرفته‌اند! ايشان تاکيد داشتند که جلب افکار عمومي و اعتماد سازي از کارهاي اساسي همه دستگاه‌ها بويژه دستگاه قضايي است و به نظر مي‌آيد يکي از موارد تحولي که بايد به سرعت در دستگاه قضايي پديد ‌آيد، در همين قضيه اطلاع‌رساني و جنگ رسانه‌اي است که بايد مکانيزم اجرايي آن هرچه سريعتر ايجاد شود و افکار عمومي بيشتر از اين مورد تهاجم قرار نگيرد‎!

‎دادسراي فرهنگ و رسانه نيز مي‌تواند به جاي آن‌که فقط سلبي عمل کند، ايجابي هم عمل کند،يعني اگر خبرنگاران را براي درج و يا انعکاس مطلبي احضار مي‌کند، مي‌تواند بالعکس خبرنگاران را براي روشنگري و بيان حقايق و واقعيات هم دعوت کند و از ظرفيت آنان براي انعکاس درست و هنرمندانه و موثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي استفاده به عمل آورد!‏

شايد لازم باشد که در قوه قضائيه معاونت جديدي مثلاً به نام رسانه‌اي و يا اطلاع‌رساني ايجاد شود تا به شکلي جدي و گسترده پيگير تمامي مطالب مطروحه در فضاي اجتماعي و پاسخگويي به آنها باشد، به هرحال با توجه به تاکيدات رهبري معظم اين موضوع بايد مورد توجه جدي دستگاه قضايي باشد و هرچه سريع‌تر راهکار‌هاي اجرايي آن در اين قوه پيش بيني شود و ما شاهد قوه قضائيه‌اي قدرتمند در عرصه رسانه‌اي باشيم و جواب بدخواهان و بدگويان به موقع و بدون تاخير و به صورتي حرفه‌اي و هنرمندانه داده شود و افکار عمومي اين‌چنين عرصه تاخت و تاز سلطنت‌طلبان، منافقان و منحرفان قرار نگيرد‎!

مرتضي نجفي قدسي


نسخه چاپي ارسال به دوستان