تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فرماندار مهديشهر در گفتگو با خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان؛
گردشگري شهرستان مهديشهر نيازمند توجه متفاوت تري است

مهديشهر-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار مهديشهر در خصوص جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان مهديشهر گفت: شهرستان مهديشهر از لحاظ گردشگري يکي از شهرستانهاي خاص استان و در عين حال کشور است.

حسن ارگي افزود: اقليم، توپوگرافي منطقه، ميراث ملموس و ناملموس، وجود يکي از چهارده شهر نمونه گردشگري کشور در اين شهرستان، وجود ميراث ناملموسي مثل آداب و رسوم و فرهنگ بالاي عشاير سنگسري، وجود بزرگترين باغ گردوي جهان، داشتن بيشترين درختان پهن برگ جنگل‌هاي هيرکاني، وجود حيات وحش بي‌نظير از جمله کل، قوچ و خرس قهوه‌اي و پلنگ و ديگر حيوانات وحشي که نشان‌دهنده بکر بودن اين منطقه است از جمله جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه محسوب مي‌شود.

وي به روستاي گردشگري اين شهرستان اشاره کرد و گفت: ملاده، ده صوفيان، فينسک، چاشم، رودبارک و... روستاهايي هستند که به عنوان مقصد گردشگري معرفي مي‌شوند.

ارگي ادامه داد: ظرفيت‌هاي متعددي که در شهرستان مهديشهر وجود دارد سبب شده که اين شهرستان کاملا اقليمي متفاوت براي حضور گردشگران در کنار کوير زيباي سمنان فراهم آورد.

فرماندار مهديشهر تصريح کرد: من سعي کرده‌ام شعاري را تحت عنوان از کوير تا خزر از مسير مهديشهر در اينجا دنبال کنم و در اين يکي دو سال گذشته قدم‌هاي مثبتي برداشته شده، و سبب شده تا شهرستان مهديشهر در اين دوره زماني رتبه نخست را در زمينه ايجاد بوم‌گردي‌ها در استان کسب و رتبه نخست در زمينه جذب سرمايه در حوزه گردشگري و فضايي که ايجاد شده دنبال کند.

وي افزود: متاسفانه چند وقتي است که به علت تغيير مديريت يا نگرش فضا به اين شکل شده و با وقفه‌اي مواجه شده ايم که اميدواريم دوستان در ميراث فرهنگي شرايط خاص اين شهرستان را درک کرده و با مطالعه به اين واقعيت برسند که اين حوزه جغرافيايي مثل ديگر نقاط استان نيازمند توجهي با جنس متفاوت‌تر است.

وي اضافه کرد: سعي کرديم که طي دو سال گذشته با توجه به گردشگري بودن اين شهرستان و وجود شهر نمونه گردشگري شهميرزاد، در اعتبارات شهرستاني ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را اعتباراتي کاملا متفاوت ببينيم و اين دستگاه را علي رغم تامين‌هاي اعتباري در اولويت‌هاي اعتباري شهرستان قرار دهيم. ارگي افزود: سال گذشته 15 ميليارد ريال اعتبار مصوب داشتيم که تاکنون تقريبا بيش از 60 درصد اين اعتبار هم تخصيص يافته و از دستگاه‌هاي ذيربط خواسته شده گزارشي از آخرين وضعيت عملکرد خود در شهرستان را گزارش دهند که متاسفانه تاکنون در اين زمينه تعلل صورت گرفته و اين اعتبارات را براي سال جاري آنها لحاظ خواهيم کرد و پيگيري خواهيم کرد تا اعتبارت شهرستان به نحو صحيح در حوزه خودش شود.

دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط از جمله ميراث فرهنگي بايد از سهم اعتبارات ملي سهم شهرستاني و استاني را اخذ و کمک کنند تا بتوانيم در آن بخش هم سهم شهرستاني را جذب کنيم و نسبت به توسعه خدمات زيربنايي و مرمت بناها و مسائل مرتبط با حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اقدام کنيم که اميدواريم با درک اين موضوع و مکاتباتي که صورت گرفته است دستگاه‌هاي ذيربط خود را مسئول بدانند و پاسخگو باشند در غير اين صورت ما وظيفه داريم براي دفاع از حقوق حقه شهرستان مهديشهر در حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري اقدامات لازم را انجام دهيم و براي دفاع از حقوق مردم با هيچ شخصي هم تعارف نداريم چرا که مردم خواستار اين هستند که نماينده دولت با توجه به ظرفيت‌هاي قانوني موجود دفاع کند.

وي در پايان ابراز اميدوراي کرد: مديران در اين خصوص درک لازم داشته باشند که ما همچنان مصمم هستيم که اين اتفاقات خوبي که به دنبال آن هستيم در شهرستان مهديشهر هر چه سريع‌تر محقق شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان