تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
سمنان دومين توليد‌کننده زردآلوي کشور است

سرويس خبر

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به برداشت محصول زردآلو در اين استان گفت: سمنان دومين توليد کننده زردآلوي کشور است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قراييان اظهار داشت: سرمازدگي که در باغات مناطق سردسيري استان اتفاق افتاد سبب کاهش توليد محصولات باغي استان و به ويژه زردآلو شد.

وي خاطرنشان کرد: پيش بيني مي‌شود امسال حدود 43 هزار تن زردآلو از باغات استان برداشت شود که عمدتا به مصرف تازه خوري مي‌رسد.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه اين استان توليد 6/13 درصد زردآلوي کشور را دارد و دومين استان کشور در توليد اين محصول است، افزود: سمنان برترين استان در توسعه کشت اين محصول است.

قراييان با بيان اينکه عوامل متعددي سبب شده تا اين استان از نظر توليد زردآلو در کشور برتر باشد افزود: وجود پتانسيل‌هاي اقليمي و شرايط مناسب پرورش زردآلو، وجود ارقام متنوع در مناطق خاص زردآلوکاري استان کانند ارقام منحصر به فرد منطقه پشت بسطام و همچنين يافته‌هاي علمي و تحقيقاتي و تحربي در موفقيت باغداران اين استان در کشت اين محصول مؤثر بوده است.

وي با بيان اينکه سرمازدگي باغات زردآلو يکي از مهم‌ترين مشکلات باغداران در سال‌هاي اخير است به برخي از اقدامات براي کمک به حل اين مشکل اشاره کرد و افزود: باغداران استان بر اساس تحقيقات و همچنين تجارب از ارقام مقاوم‌تر مانند خيبه اي، جهانگيري و جعفري براي توسعه باغات خود استفاده کرده اند.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه استفاده از روش‌هاي مقابله‌اي مانند به کارگيري دستگاه‌هاي مولد باد گرم و دستگاه‌هاي چاهک معکوس در استان اجرا و در کاهش سرمازدگي مؤثر بوده و نتايج مثبتي داشته است، تصريح کرد: در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي حمايت از کشاورزان در اين بخش تسهيلاتي از محل خط اعتباري مکانيزاسيون پرداخت مي‌کند. قراييان اضافه کرد: همچنين براي استفاده از « شيد هوس مجهز به مه‌پاش» براي کنترل شرايط محيطي تسهيلاتي از سوي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در نظر گرفته شده و بهره‌برداران مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان