تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هلند در کشاکش يک ادعا عليه ايران

ماجراي اخراج دو ديپلمات ايراني از لاهه هلند چندي است که به يکي از خطوط خبري رسانه‌هاي غربي تبديل شده، اما وراي رفتار ضد ايراني اين رسانه‌ها، آمستردام بايد از رفتارهاي غيرسازنده در قبال تهران پرهيز کند. به گزارش ايرنا، مناسبات چهارصد ساله ايران و هلند به ديرينگي اين روابط و به همان ميزان نيز از فراز و نشيب برخوردار بوده است؛

ماجراي تنش چند هفته گذشته در روابط تهران - آمستردام شايد در روابط هر کشوري رخ دهد اما در وضعيت و شرايط کنوني، اين تنش‌ها به بازتاب خبري و تحليلي بسياري از رسانه‌هاي غربي به عنوان يک خوراک خبري ضد ايران تبديل شد. ماجرا از زماني آغاز شد که خبرگزاري‌ها به نقل از سرويس اطلاعات و امنيت هلند روز جمعه 15 تير خبر دادند که دو تن از کارکنان سفارت ايران در هلند حدود يک ماه پيش از اين کشور اخراج شده ‌اند.

رسانه‌هاي هلندي نيز در اين رابطه به نقل از هولبرت بِريده‌مَيِر سخنگوي سرويس اطلاعات و امنيت هلند، اين خبر را تأييد و نوشته اند که اين دو نفر، وابسته سفارت ايران در لاهه بودند. اما در تاريخ 7 ژوئن (17 خرداد امسال) از هلند اخراج شده‌اند. وي دليل اين اقدام را ذکر نکرد و افزود که سازمان اطلاعات هلند نمي‌تواند در اين مورد اطلاعات بيشتري ارايه دهد.

در همان حال بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امورخارجه در نشست خبري 16 تير درباره اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند، ضمن محکوميت اين اقدام اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران اين تصميم را اقدامي غيرسازنده در روابط دو کشور ارزيابي مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان