تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
عراقچي تشريح کرد
نشست وين نمايش صريح انزواي آمريکا درعرصه بين‌الملل

«سيد عباس عراقچي» معاون سياسي وزير امور خارجه نشست اخير کميسيون مشترک برجام را «نمايش صريح انزواي آمريکا درعرصه بين‌الملل» ارزيابي کرد و گفت: بيانيه اين نشست حاوي نکات قابل توجهي است که موفقيت جمهوري اسلامي ايران در بيان و اعمال خواسته‌هاي خود را نشان مي دهد .

مذاکره کننده ارشد ايران در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت : در اين جلسه برخي راهکارهاي عملياتي در حوزه بانکي و نفت مطرح شد که همه وزيران خارجه بر آن تاکيد داشتند، از جمله اين راهکارها، کنارگذاشتن دلار از معاملات ايران و شرکاي اقتصادي خود است که بايد هرچه سريعتر تدقيق و عملياتي شوند

وي در پاسخ به سوالي درباره دستاوردها و نتايج نشست اخير کميسيون مشترک برجام که در سطح وزيران خارجه در روز جمعه در وين برگزار شد، گفت: بيانيه پاياني نشست، بيانيه‌اي قوي در بيان اراده اعضا به حفظ برجام و در تقابل آشکار با اراده آمريکا به نابودي اين توافق بود و نکات قابل توجهي در آن بود که بيانگر موفقيت جمهوري اسلامي در بيان و اعمال خواسته‌هاي خود است. رييس تيم کارشناسي مذاکره کننده ايران و 4+1، در تشريح اين نکات به «اعلام تعهد مجدد وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام بر اجراي کامل و موثر اين توافق از جمله در حوزه رفع تحريم‌ها»؛ «اذعان به اين که رفع تحريم‌ها و برخورداري ايران از منافع اقتصادي حاصله، بخش کليدي و حياتي برجام است» و «استقبال از ادامه همکاري‌هاي صلح آميز هسته‌اي با ايران» اشاره کرد.

عراقچي گفت: از همه مهم تر تاکيد وزيران خارجه شرکت کننده در نشست بر «تعهد» خود در موضوعاتي همچون حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادي با ايران؛ حفظ و استمرار کانال‌هاي مؤثر مالي براي تعامل با ايران؛ تداوم صادرات نفت و ميعانات گازي، محصولات نفتي و پتروشيمي و تداوم روابط حمل و نقل زميني، هوايي، ريلي و دريايي -از جمله کشتيراني و بيمه- است.

معاون وزير امور خارجه تعهد وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام طبق بيانيه بر «تقويت پوشش‌هاي اعتبار صادراتي»؛ «حمايت روشن و مؤثر از کنشگران اقتصادي که با ايران تجارت مي‌کنند، به‌ويژه شرکت‌هاي کوچک و متوسط»؛ «تشويق سرمايه‌گذاري‌هاي بيشتر در ايران» و «حمايت از کنشگران اقتصادي در سرمايه‌گذاري‌ها و ديگر فعاليت‌هاي تجاري و مالي که با ايران انجام مي شود يا در رابطه با ايران است» را از ديگر نکات مهمي دانست که در بيانيه پاياني نشست اخير وين بر آن تاکيد شده است.

وي گفت: «گردهم‌آوردن کارشناسان بخش‌هاي دولتي و خصوصي، از جمله از طريق ايجاد و تقويت شوراهاي تجاري مشترک»؛ «حمايت عملي از تجارت و سرمايه‌گذاري در ايران»؛ و «حمايت از شرکت‌هاي خود در برابر آثار فراسرزميني تحريم‌هاي ايالات متحده» از ديگر تعهداتي بود که وزيران خارجه شرکت کننده در کميسيون اخير برجام طبق بيانيه بر آن صحه گذاشته‌اند. عراقچي اظهار داشت: وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام در اين بيانيه اظهار تاسف عميق خود را نسبت به خروج آمريکا از برجام اعلام کردند و در يک مقابله آشکار با تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا، تعهد کرده اند که براي اجراي موثر موضوعات فوق راه حل‌هاي عملي طراحي و حتي ديگر کشورها را نيز به اتخاد سياست‌ها و ايجاد سازوکارهاي مشابه در روابط اقتصادي خود با ايران تشويق کنند.

معاون سياسي وزير امور خارجه افزود: بيانيه وزيران خارجه ايران و 1+4 به لحاظ سياسي يک بيانيه قوي در بيان اراده اعضا براي حفظ برجام است و آشکارا در مقابل اراده آمريکا براي نابودي برجام و اعمال مجدد تحريم‌ها بر ايران قرار دارد. عراقچي در عين حال تاکيد کرد: آن چه که براي جمهوري اسلامي اهميت دارد ترجمه اين عزم و اراده به راه حل‌هاي عملياتي است به گونه اي که منافع ايران در عمل و به صورت ملموس، در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي به ويژه نفتي و بانکي تامين شود. وي گفت : البته برخي راهکارهاي عملياتي در حوزه عمليات بانکي و خريد نفت در جلسه وزرا ارائه شد که بايد هرچه سريعتر تدقيق و عملياتي شوند. کنارگذاشتن دلار از معاملات ايران و شرکاي اقتصادي خود از جمله اين راهکارها بود که همه وزراي خارجه شرکت کننده بر آن تاکيد داشتند. معاون وزير امور خارجه اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران از نزديک با طرف‌هاي اروپايي، روسي و چيني در تماس و تبادل نظر است و جلسات کارشناسي در سطوح مختلف ادامه دارد. بديهي است که اگر نهايتا انتظارات کشورمان از تلاش‌هاي اين کشورها تامين نشود، جمهوري اسلامي ايران ابزارهاي خود را براي مواجهه با هر شرايطي در اختيار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان