تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مشاور رهبري همزمان با نخست وزير رژيم صهيونيستي به روسيه رفت
پيام قرمز تهران به کرملين

گروه سياسي، علي ودايع: مشاور رهبري ايران همزمان با نخست وزير رژيم صهيونيستي به مسکو رفته است. اگر تا ديروز تنها آمريکايي‌ها به عنوان قدرت فرامنطقه اي در خاورميانه ايفاي نقش مي‌کردند حالا اين روسيه است که توانايي تصميم گيري درباره آينده را به چنگ آورده است. در کشاکش نفوذ هژموني روسيه از حوزه کشورهاي مشترک المنافع به قلب پرالتهاب خاورميانه، «دونالدترامپ» به هر قيمتي مي‌خواهد با «ولاديميرپوتين» به يک «معامله بزرگ» دست پيدا کند تا شايد «معامله قرن» را هم محقق کند.

بنا به گزارش رسانه‌هاي اسرائيلي ، «بنيامين نتانياهو» نخست وزير اسرائيل براي ديدن مسابقه فوتبال انگليس و کرواسي به مسکو رفته است اما همه مي‌دانند که بي بي براي چانه زني در رابطه با ملاقات هفته آينده ترامپ و پوتين خود را به روسيه رسانده است. نتانياهو روز سه شنبه در ديدار با الکساندر لاورنتيف، فرستاده ويژه پوتين، و سرگي ورشينين، معاون وزارت خارجه روسيه، گفت که «ايران بايد سوريه را ترک کند.» ملاقات رهبران روسيه و اسرائيل در مسکو، دومين ديدار آنها طي دو ماه گذشته است. سفر ارديبهشت ماه بنيامين نتانياهو به روسيه ساعاتي پس از اعلام خروج آمريکا از توافق هسته اي برجام با ايران صورت گرفت.

در طرف مقابل، مشاوررهبري در امور بين‌الملل در سفر مسکو سرپرستي هياتي از وزارت خارجه را به عهده دارد. «بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت خارجه گفته است که «علي اکبر ولايتي حامل پيام مقام معظم رهبري و رئيس جمهور براي رئيس جمهور روسيه هستند که اين پيام‌ها در ديدار ايشان با ولاديمير پوتين در کرملين تسليم رئيس جمهور روسيه خواهد شد.»

سخنگوي وزارت خارجه ايران همچنين تاکيد کرد که سفر علي اکبر ولايتي به مسکو «بسيار مهم» است. به نوشته خبرگزاري روسي اسپوتنيک ملاقات ولايتي با پوتين احتمالاً روز پنجشنبه 21 تير انجام خواهد گرفت و براي روز جمعه نيز ديدارهايي براي آقاي ولايتي در نظر گرفته خواهد شد. وزارت خارجه ايران درخصوص سفر ولايتي به موسکو به اين گفته اکتفا کرده است که مناسبت نامه «خطاي راهبردي» است که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا با خروج از توافق هسته اي مرتکب شده است.

ولايتي در فرودگاه مسکو ضمن استراتژيک خواندن روابط ايران و روسيه در مورد همزماني سفر نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: «ايشان يک آدم دوره گردي است که هر روز در يک نقطه از جهان سفر کرده و اظهارات بي مبنا و بي منطقي مي‌کند و کم کم به جايي رسيده که کسي به حرف‌هاي او اهميتي نمي‌دهد؛ لذا وجود يا عدم حضور او در روسيه هيچ تاثيري در ماموريت استراتژيک ما در مسکو ندارد.»

گمانه‌زني‌هاي بسياري در رابطه با اين پيام مطرح شده است و برخي معتقدند که ايران به دنبال آن است که با اعطاي امتيازي به همسايه شمالي، مسکو را در برابر آمريکا، اسرائيل و سعودي نگه دارد؛ بعضي نيز بر اين باور هستند که پاستور واقعگرايانه موضوعات را فهم مي‌کند و به دور از افکار عمومي داخلي، به دنبال ميانجيگري کرملين در منازعات ايران با ديگر قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي است. اين که مشاور بين الملل رهبري براي پوتين چه پيامي برده مشخص نيست اما قطعا ايران خطوط قرمزي دارد که براي امنيت تهران حياتي محسوب مي‌شود.

شايعه معامله

ظرف دو هفته اخير شايعات متعددي درباره بده و بستان روسيه و آمريکا منتشر شده است. عمده حرف‌هايي که شنيده شده در رابطه با ايجاد محدوديت براي جمهوري اسلامي است. نشريه نيويورکر خبر داده است که مسئولاني از عربستان، امارات و رژيم صهيونيستي رئيس جمهوري آمريکا را به عقد قراردادي بزرگ تحت عنوان «اوکراين برابر سوريه» با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه تشويق کرده‌اند.گفته شده که اين ايده را اولين بار محمد بن زايد، وليعهد ابوظبي در نشستي ويژه که کمي پيش از انتخابات رياست جمهوري آمريکا در نوامبر 2016 برگزار شد، ارائه کرد.بن زايد در آن نشست به مسئولان آمريکايي گفت که پوتين علاقه‌مند به حل بحران سوريه در مقابل لغو تحريم‌هاي اعمال شده عليه اين کشور درباره اوکراين است.

نيويورکر به نقل از برخي مسئولان فعلي و سابق آمريکا نوشت، بن زايد تنها رهبر کشورهاي منطقه نيست که نزديک شدن طرف‌هاي جنگ سرد سابق را ترجيح مي‌دهد.در شرايطي که هم‌پيمانان آمريکا در اروپا با نگراني توجه ترامپ به همکاري با پوتين را دنبال مي‌کنند، سه طرف شامل رژيم صهيونيستي، عربستان و امارات از نفوذ منحصر به فردي در دولت فعلي برخوردار هستند و به شکلي محرمانه براي نيل به اين هدف تلاش مي‌کنند.

طبق گزارش نيويورکر، مسئولان اسرائيلي پس از پيروزي ترامپ در انتخابات، در راستاي همگرايي ميان واشنگتن و مسکو تلاش کردند. سفير رژيم صهيونيستي در آمريکا و يکي از چهره‌هاي نزديک به نتانياهو تاکيد کرد، تل‌آويو دولت ترامپ را به همکاري مستحکم‌تر با پوتين در سوريه تشويق کرد به اين اميد که مسکو، ايراني‌ها را به ترک سوريه ترغيب کند.

اين روزنامه آمريکايي فاش کرد، نتانياهو خواست تاکيد کند که نيروهاي ارتش اين رژيم مي‌توانند به حريم هوايي سوريه که روس‌ها بخشي از آن را در کنترل دارند، براي ممانعت از گسترش سلاح‌هاي پيشرفته در سوريه که تهديدي براي تل‌آويو هستند، وارد شوند.

يک مسئول اسرائيلي عالي رتبه مدعي شد، اسرائيل مي‌تواند به توافقي آمريکايي-روسي درباره ايراني‌ها دست يابد و اين توافق مي‌تواند آغازي براي بهبود کلي روابط ميان دو طرف باشد.يک مسئول سابق آمريکا به نيويورکر گفت، پس از انتصاب ترامپ مذاکراتي با يکي از وزراي کابينه نتانياهو داشتم و او پيشنهاد تبادل اوکراين با سوريه را داد.

رد تباني مسکو عليه ايران

به رغم تمام شايعاتي که شنيده شده ، مقامات روسيه هرگونه تباني عليه ايران به نفع آمريکا، عربستان و اسرائيل را نفي مي‌کنند. در همين رابطه ، سفير روسيه در تهران با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران متحد ارزشمندي براي روسيه است، گفت: «تهران در سياست خارجي مسکو همواره از جايگاه مهم و قابل توجهي برخوردار است.»

«لوان جاگاريان» در ديدار «اميرعبداللهيان» دستيار ويژه رئيس مجلس شوراي اسلامي و مديرکل امور بين‌الملل افزود: «روابط ممتاز دو کشور به نفع منطقه و صلح و ثبات جهاني و مانعي در برابر رفتار يکجانبه گرايي آمريکا است.»

وي همچنين ادامه داد: «همکاري موفق دو کشور در کمک به کاهش بحران در سوريه الگوي مهمي در کمک به بازگرداندن امنيت منطقه و مقابله با سياست‌هاي جنگ افروزانه است و از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد.خوشبختانه رايزني و مشورت ميان مسئولان دو کشور در سطوح مختلف براي گسترش هرچه بيشتر مناسبات و همکاري‌هاي فيمابين وجود دارد.»

روسيه اگرچه تلاش مي‌کند با مواضع ديپلماتيک يا پيام‌هاي پنهاني دل ايراني‌ها را آرام کند اما اقدام اين کشور در افزايش توليد نفت در جهت جبران نفت تحريمي ايران و کاهش قيمت نفت اقدامي است که به مزاج تهران خوش نيامده است. احتمال وقوع معامله اوکراين در ازاي سوريه اتفاقي است که معادلات خاورميانه را راديکاليزه ترخواهد کرد که نتيجه اي جز برخورد و احتمال جنگ ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان