تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استاندار سمنان:
استان سمنان 450 ميليون مترمکعب کسري آب دارد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اين که براي تأمين آب در درازمدت نيازمند فرهنگ‌سازي و مديريت مصرف هستيم، گفت: کسري آب در استان حدود 450 ميليون مترمکعب است.

سيد‌شهاب‌الدين چاوشي در نشست شوراي حفاظت آب استان سمنان به ميزباني سالن غدير استانداري با بيان اين که کسري آب در استان حدود 450 ميليون مترمکعب است، ابراز داشت: استفاده از پساب در بخش صنعت و اجراي طرح‌هاي کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي در دستور کار قرار دارد که بر همين اساس حائز رتبه اول کشوري در تعيين تکليف چاه‌هاي غيرمجاز هستيم.

وي با بيان اين که 86 درصد آب استان سمنان به مصرف بخش کشاورزي مي‌رسد، افزود: به دنبال اصلاح الگوي کشت، استفاده از روش‌هاي نوين آبياري و نصب کنتورهاي هوشمند در استان هستيم که بخش زيادي از اين اهداف برآورده شده و مابقي در دست انجام است.

استاندار سمنان با بيان اين که براي مديريت بهتر منابع آبي بر مشترکان پرمصرف نظارت مي‌شود، ابراز داشت: انتظار مي‌رود کشاورزان در کنار دهياران بر اصلاح مصرف آب نظارت کافي را داشته باشند تا بتوان با مديريت منابع و اصلاح سبک زندگي خود را براي شرايط کم‌آبي مهيا کنيم.

چاووشي با بيان اين که تا زماني مديريت مصرف آب در استان سمنان رخ ندهد نمي‌توان به اجراي طرح‌هاي آب‌رساني اميدوار بود، تصريح کرد: با انتقال آب از اصفهان به يزد نه‌تنها مشکلات حل نشد بلکه باعث بروز تنش‌هايي بين اين دو استان شد لذا در وهله نخست بايد منابع آب موجود به‌درستي مديريت شود.

وي با بيان اين که رويکرد مديران بايد در ابتدا تأمين منابع عمومي و سپس کشاورزان باشد، افزود: برنامه‌هاي انتقال آب در استان سمنان به‌صورت ويژه در دست پيگيري قرار دارد اما براي تحقق اين گام در ابتدا بايد منابع فعلي آب به‌درستي مديريت و براي آن تدابير لازم اتخاذ شود.

استاندار سمنان با بيان اين که طرح‌هاي نيمه‌تمام حوزه آب بايد هرچه سريع‌تر به اتمام برسد، ابراز داشت: سد کالپوش، سد فينسک و انتقال آب چشمه‌سارهاي قطري در استان به‌صورت نيمه‌تمام باقي‌مانده‌اند که بايد براي حل مشکل اين پروژه‌ها تعيين تکليف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان