تاریخ 1397/04/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آسيبي نوپديد به نام تلفن همراه

همانطور که بروز و ظهور هر فناوري و پديده‌هاي جديد اميد و رفاه و آسايش و سرعت عمل و دسترسي به اطلاعات را براي انسان امروز به ارمغان آورده است. بديهي است موجي از هراس را نيز فراروي بشر پديدار نمايد يکي از اين موارد آسيب‌هايي است که در سازمان‌هاي رسانه‌اي شکل مي‌گيرد و سوار بر امواج به ما مي‌رسد که با عنوان «آسيب‌هاي نوپديد» يا «نوظهور» از آنها ياد مي‌شود. از اين پديده‌هاي مهم که انقلابي در کميت و کيفيت ارتباط‌هاي انساني به‌وجود آورد «موبايل» يا «تلفن همراه» است.

واقعيت اين است که گريز از مواجهه با فناوري‌هاي ارتباطي جديد نه امکان‌پذير است نه عاقلانه، چون آنها هم مثل هر پديده ديگر آميزه‌اي از فرصت‌ها و تهديد‌ها هستندکه با اتخاذ روش‌هاي درست و فرهنگ‌سازي مي‌توان امکان برخورداري افراد را از فرصت‌هاي آن بيش از پيش فراهم آورد.

اعتياد به موبايل از جمله معضلات و آسيب‌هاي اجتماعي مي‌باشد که در زندگي امروز بشر رخنه کرده است. هر چند که موبايل مزاياي بسيار زيادي دارد اما از مشکلات و خطرات اعتياد به تلفن همراه که براي ما به همراه دارد نيز نبايد غافل شد.

خانم سعيده ناظمي درباره تلفن همراه مي‌گويد:" ابتدايي‌ترين و اصلي‌ترين هدف کاربرد تلفن همراه، امکان برقراري کلامي و صوتي از طريق اين رسانه است. ارتباط کلامي از طريق تلفن همراه اين امر را ممکن ساخته است که با هر کس و در هر کجا و در هر زمان بتوان به سهولت ارتباط برقرار کرد. هر چند اين سهولت در ارتباط، موجب بروز مشکلات و ناهنجاري‌هاي در ساير مسائل اجتماعي شده است."

وي در ادامه نيز توضيح داد:" از عواقب مضر اين آساني در ارتباط، کاهش قدرت حافظه جمعي و کاسته شدن از ارتباطات واقعي در سطح جامعه است. به دليل سهولت در ارتباط، افراد براي تماس با هم تنها کليدي را فشار مي‌دهند و شماره در حافظه گرفته مي‌شود. بنابراين، افراد ديگر اين زحمت يا اين فعاليت را به مغز خود نمي‌دهند که شماره‌اي را حفظ کنند. از اين رو، اگر زماني، از تلفن همراه خود دور باشند، قادر به برقراري تماس نخواهند بود. يا فراواني ارتباط آسان آنها را نسبت به ارتباط‌هاي ديگري که مستلزم صرف هزينه و زمان است، بي‌رغبت مي‌کند. يک فرد حاضر است، در هر شرايطي با برداشتن گوشي و آوردن شماره فرد مورد نظر اين ارتباط را برقرار کند، ولي حاضر نيست، با زحمت دادن به خود و طي مسير به ارتباط حضوري با خويشاوندان و دوستان مبادرت ورزد. يک نوجوان نيز با همين روش ارتباط، خود را از ارتباطات حقيقي بي‌نياز مي پندارد که به رشد اجتماعي وي آسيب مي‌رساند."

ناظمي در مورد ديگر مشکلات تلفن همراه بيان کرد: "از ديگر معضلات مرتبط با جنبه کلامي تلفن همراه، شناور شدن حوزه خصوصي و عمومي است. امروزه در مکان‌هاي عمومي مختلف، از قبيل ايستگاه اتوبوس، فروشگاه‌ها و حتي دانشگاه‌ها و مدارس، شاهد افراد بي‌شماري هستيم که با تلفن‌هاي همراه خود در حضور ديگران مشغول صحبت هستند. بنابراين، ديگر افراد حاضر در اين مکان‌هاي عمومي، ناخواسته به مکالمه آنها گوش مي‌دهند. بعضي وقت‌ها آن قدر صداي صحبت اين افراد بلند است که گويي مي خواهند براي جمعي سخنراني کنند. برخي افراد آن قدر در مورد خود جزئيات مي‌دهند که مي‌توانيد بيوگرافيشان را بنويسيد. در گذشته اگر مي‌خواستيد مکالمه کسي را گوش دهيد، بايد تلاش بسياري مي‌کرديد و اساساً عمل خوبي محسوب نمي‌شد، اما اينک ما به راحتي، کارهاي روزانه‌مان، برنامه‌هايمان براي پايان هفته و خلاصه همه موارد شخصي مان را با ديگران در معابر عمومي شريک مي‌شويم. به عبارت ديگر، بخشي از جهان شخصي مان را خيلي عمومي کرده‌ايم."

خانم ناظمي همچنين ابراز نمود:" از ديگر معايب گسترش مکالمات کلامي تلفن همراه، رواج نوعي بي نزاکتي پنهان و ترويج فرهنگ بي‌ادبي در جامعه است. همه ما شاهد صحنه‌هاي بسياري هستيم که در آن دو فرد با هم مشغول صحبت هستند و ناگهان تلفن همراه يکي از اين افراد زنگ مي‌خورد. اين فرد مکالمه قبلي خود را قطع و به مکالمه جديدي مي‌پردازد. اين گونه مکالمه‌هاي گاه به گاه قطع شده، تمرکز دقت را نسبت به موضوع مورد بحث کم مي‌کند و گاه در صورت نخوردن زنگ هم افراد حواسشان متوجه اين امر است که آيا تلفن شان به صدا در خواهد آمد يا نه. در بيشتر کلاس‌هاي دانشگاهي، جلسات کاري و ديگر محيط‌هاي ويژه هم گاه و بيگاه، تلفن همراه دانشجويان، استادان و شرکت کنندگان در جلسات به صدا در مي‌آيد که اين مخالف مقررات آموزشي و کاري است؛ اما از آنجا که اين نابهنجاري، نوعي هنجار به شکل قراردادي، در بين افراد پذيرفته شده است، به ظاهر کمتر کسي به اين بي‌نزاکتي پنهان توجه مي‌کند و راه مبارزه با اين ترويج پنهاني چيزي نيست، جز ترويج فرهنگ صحيح استفاده از تلفن همراه."

ناظمي افسردگي را نيز از معايب تلفن همراه خواند و گفت:" زنگ خوردن تلفن همراه براي افراد، به اين معناست که کساني به ياد فرد هستند، يا اينکه وي فرد مهمي است. بنابراين، وقتي موبايل فرد زنگ نخورد يا از موبايلش دور باشد، احساس افسردگي مي‌کند؛ زيرا اين تصور غلط براي فرد تثبيت شده که به صدا در آمدن تلفن همراه به معناي عزيز بودن و مورد محبت قرار گرفته است. اين نوع طرز فکر سبب افزايش مکالمات تلفني بين افراد مي‌شود که گاه هيچ ضرورتي ندارد و تنها موجب صرف هزينه‌هاي بسيار و گاه حتي انرژي‌هاي بسيار مي‌شود که مي‌توانست صرف امور سازنده تري شود. آن روي سکه اين تصور که زنگ خوردن تلفن به معني دوست داشته شدن است، تصور ديگري هم است. اين زنگ خوردن مداوم و امکان تماس در هر زمان و در هر مکان، موجب بروز استرس هميشه در دسترس بودن مي‌شود. امروزه انتظار عمومي از فرد اين است که قابل دسترس باشد. اگر نباشد، بايد بتواند دليل و برهان بياورد يا در بدترين حالت توجيهي سر هم کند. بنابراين، اين استرس پنهاني در طول زمان به بدنه جامعه صدمه وارد مي کند."

خانم ناظمي در بيان ويژگي‌هاي مفيد تلفن همراه نيز بيان کرد:" استفاده از ابزار ديجيتال ممکن است گاهي هم بسيار خوب باشد؛ به‌خصوص زماني که بچه‌ها و والدينشان با يکديگر براي استفاده از اين دستگاه‌ها در تعامل باشند." وي در آخر نيز افزود:" استفاده از تلفن‌هاي همراه هم مزيت دارد هم معايب که هم باعث کمک مي‌شود، هم مشکل‌هايي ايجاد مي کند. اين نوع رفتار ما و فرهنگ استفاده از تلفن همراه است که مشخص مي‌کند که کدام کفه ترازو سنگين‌تر است و استفاده و يا عدم استفاده از موبايل چقدر مي‌تواند در زندگي ما تاثير‌گذار باشد."

آقاي رضا مقدم يکي ديگر از شهروندان در بيان تلفن همراه ابراز کرد: "استفاده از تلفن همراه چند وجهي است که به نظر من مهمترين وجه آن استفاده از پيامک تلفن همراه مي‌باشد جنبه نوشتاري تلفن همراه يا پيام کوتاه، ابزاري نسبتاً جديد براي برقراري ارتباط است. اين مجراي ارتباطي، موجب گسترش کلمه‌هاي اختصاري و علامت‌هاي قراردادي بسيار شده است که اين خود سبب صرفه جويي در زمان مي‌شود. بيشتر اين علامت‌هاي اختصاري نيز در ميان کاربران پيام‌هاي کوتاه شناخته شده و پذيرفته است. امروزه استفاده از پيام‌هاي کوتاه در ميان عموم مردم به ويژه جوانان و نوجوانان، رواج دارد، به طوري که پيام کوتاه به منزله صنعت وسيعي شناخته مي‌شود. استفاده از پيام کوتاه در مقايسه با مکالمه تلفني از فوايد بسياري برخوردار است و موجب کاهش هزينه و صرفه‌جويي در وقت مي‌شود، اما نداشتن فرهنگ مناسب در استفاده از اين رسانه، موجب بروز ناهنجاري‌هايي در سطح جامعه و مخدوش کردن زبان ملي مي‌شود."

آقاي مقدم در بيان مضرات پيامک تلفن همراه نيز توضيح داد: "از طريق اين رسانه مي‌توان مطالبي را به سرعت بين همگان ترويج کرد که مخالف عرف و عفت عمومي جامعه است. اين نوع همه گيري، گاه از کنترل خارج است. اگر فردي هم نخواهد، باز در معرض اين گونه پيام‌هاي کوتاه قرار مي گيرد. پيام کوتاه همچنين موجب گسترش اخبار پنهاني در رابطه با اوضاع کشور، چه کذب و چه صحيح مي‌شود. اين مسئله منجر به تشويش اذهان عمومي يا افزايش بي اعتمادي جمعي به حکومت و نظام سياسي کشور مي گردد. از طريق رسانه پيامک مي‌شود بعضي اطلاعات محرمانه، اخبار کذب و مطالب منافي عفت عمومي را در سطح جامعه گسترش داد. بنابراين، اين موارد و موارد مشابه، لزوم فرهنگ سازي را در رابطه با پيام کوتاه، به تصوير مي کشد. بسياري از پيامک‌ها به جنبه‌هاي طنز آن مي پردازد که به هيچ امر درست و مقدسي رحم نکرده و همه آنها را دست مايه طنز مي کند. بروز اين مسئله و شيوع آن در کاربران به ويژه نوجوانان، الهام بخش اين مطلب است که هيچ چيز ثابت، مهم و قابل قبولي وجود ندارد و مي توان از همه حريم‌ها عبور کرد. همچنين مسائل ديني و ارزش‌ها، وقتي نخستين بار با روش‌هاي طنزآميز به مخاطبان نوجوان القا مي‌شود، نوعي بي اعتنايي مهم شکل مي گيرد."

مقدم در توضيح خدشه‌دار شدن زبان ملي ابراز نمود:" از ديگر مضرات ارتباط نوشتاري از طريق تلفن همراه، الزام اختصارنويسي و کوتاه کردن عناصر زباني، به واسطه محدوديت مکاني(تعداد کارکتر) و زماني است. اين امر از بارزترين نمونه‌هاي آسيب رساني به زبان فارسي محسوب مي‌شود. بسيار شاهد هستيم که افراد، به خصوص نوجوانان و جوانان، از رسم الخط لاتين براي نگارش به زبان فارسي استفاده مي کنند که اين در درجه اول خنثي کردن قبح استفاده از رسم الخط لاتين در نگارش فارسي را در پي خواهد داشت. نکته ديگر، استفاده از واژه‌ها و عبارات غير دستوري و رواج اصطلاحات انگليسي در ارتباطات است. شايد شما هم اصطلاحات غريبي چون يه اس ام اس به معني پيام کوتاه ارسال کن يا دي سي شدم را به معني ارتباطم قطع شد، شنيده باشيد. رواج اين اصطلاحات به همراه ده‌ها عبارات مشابه، صدمات جدي به فرهنگ زباني جامع ما خواهد زد. از ديگر مشکلات رواج عبارات انگليسي، همانند اوکي، باي، سي يو به معني به اميد ديدار است که بارها در ارتباطات پيام کوتاه استفاده مي‌شود."

وي همچنين بيان کرد:" امروزه تلفن همراه به بخشي از هويت افراد تبديل شده است، به ويژه نوجوانان و جوانترها که شخصي و خصوصي بودن خط تماس و محتويات حافظه گوشي را نمادي از استقلال تلقي مي‌کنند و مايه به رخ کشيدن اطلاعات متنوع متني، تصويري، صوتي و...، به ديگران مي پندارند. در حقيقت، گوشي تلفن همراه آرشيوي قوي و منحصر به فرد است که دانسته‌ها، توانايي ارتباطي و دسترسي فرد را به اطلاعات به روز آشکار مي‌کند و در هر جمع و محفلي، فرصت مناسب براي ابراز وجود و خودنمايي در اختيار صاحبش قرار مي‌دهد، درحالي که اين هويت کاذب، معمولاً به شخصيت فرد بستگي ندارد و نتيجه قرار گرفتن وي در معرض امواج مهارگسيخته انتقال اطلاعات ديجيتالي و موبايلي محسوب مي‌شود که محتويات آنها اغلب با عرف و اخلاق جامعه هم ناسازگاري دارد. هويت کاذبي که از تلفن همراه ناشي مي‌شود، حتي به شماره خط‌ها نيز کشيده شده و سال‌هاست در جامعه ما فلان پيش شماره به فلان قشر اختصاص دارد و مفاهيمي را القا مي‌کند که مطلوبيت يا عدم مطلوبيت آن بر قيمت خطوط تماس نيز تأثيري چشمگير و پذيرفته شده دارد."

آقاي رضا مقدم در آخر تلفن همراه را پديده اي پر خطر و در مقابل لازم براي زندگي امروزي خواند و گفت:" انتقال اطلاعات و روابط مجازي در نگاه اول بسيار مطلوب است، اما تبديل شدن شئون آن به بازيچه و وسيله سرگرمي و وقت گذراني، آسيبي است که از ضعف‌هاي فرهنگ‌سازي در اين حوزه حکايت مي‌کند. نظير چنين فاجعه اي براي استفاده از اينترنت نيز رخ داده است و ضرورت فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني در حوزه وسايل و امکانات مجازي زندگي را پررنگ تر مي سازد."

خانم دکتر جميله راد درباره تلفن همراه مي‌گويد: "تلفن همراه از جمله وسايلي است که راحتي بسياري از ما در زندگي روزمره را افزايش داده است. در اين مورد تقريبا هيچ اختلاف نظري وجود ندارد. اگر فرزند شما تلفن همراه داشته باشد، شما مي‌توانيد در هر زمان و مکاني با فرزندتان تماس برقرار کنيد و از او باخبر شويد و پيام ضروري خود را نيز به او برسانيد. همين که بدانيد فرزندتان در حال حاضر کجاست مي‌تواند آرامش شما را افزايش دهد. همچنين تلفن همراه در مواقع اضطراري هم براي شما مفيد خواهد بود هم براي فرزندتان. به همين دليل هم هست که بسياري از والدين تصميم به خريد تلفن همراه براي فرزند خود مي‌گيرند. امروزه تعداد کودکاني که تلفن همراه دارند نسبت به 10 سال پيش، خيلي بيشتر شده است."

خانم دکتر راد از آسيب‌هاي پزشکي تلفن همراه ياد کرد و افزود:" مضرات پزشکي استفاده از تلفن همراه، موضوعي است که نه ثابت شده و نه رد مي‌شود. بااين حال، نتايج تحقيقاتي که به تناوب در اين باره صورت مي‌گيرد، اصلاً به نفع اين وسيله ارتباطي نيست، به طوري که نگراني‌هاي ناشي از اعلام نتايج تحقيقات که چون موجي، اخبار و رسانه‌ها را در بر مي گيرد و در برخي کشورها، نهضت‌هايي براي اعمال محدوديت استفاده از تلفن همراه برانگيخته است. تا امروز نتايج اغلب تحقيقات، ناديده گرفته يا رد شده اند. با اين حال، مضرات پزشکي تلفن همراه براي کودکان و افراد زير 12 سال و رابطه امواج الکترومغناطيس ناشي از گوشي‌ها با بروز تومور مغزي، تقريباً اثبات شده است."

خانم راد همچنين بيان کرد:" مغز کودک در طول دوره يک سالگي با سرعت بالايي در حال توسعه و رشد است. کودکان در سن پايين از تعامل با محيط بسيار بيشتر و بهتر ياد مي‌گيرند، تا محدود شدن دنيايشان به يک صفحه نمايشگر. لازم است کودکان در تعامل با ديگران درگير شوند و حتي نکات جزئي مثل برقرار کردن تماس چشمي را در اين تعاملات بياموزند. يادگيري اين مسائل در اين سن ضروري است و بعدها نمي‌توان آن را جبران کرد."

وي در بيان ديگر مضرات تلفن همراه نيز گفت:" از آنجا که گوشي‌هاي تلفن همراه قابليت دارا بودن بازي‌هاي مختلف را در خود دارد، کودک يا نوجوان مدت زمان زيادي را سرگرم بازي مي‌شود و از ديگر کارهاي ضروريش باز مي‌ماند. اين ديدگاه که نظر شخصي بنده است شايد مخالف زيادي هم داشته باشد اما يکي از مهمترين مضرات تلفن همراه محسوب مي‌شود چون آدمي از سنين کم عادات زندگي خود را در خود مي سازند."

خانم دکتر راد در آخر گفت:" شما با اين تلفن مي توانيد کار‌هاي روزمره خود را انجام دهيد و يا با ديگران تماس بگيريد، ايميل بخوانيد، پيامک ارسال کنيد و …. حتي ديده‌ايم زماني که گوشي موبايل خود را خارج از خانه به همراه نداريم دچار اضطراب و نگراني مي شويم و سعي مي کنيم هرچه زودتر به خانه برسيم و گوشي را در دست بگيرم که نبود آن برايمان عذاب آور شده است. اما نبايد فراموش کنيم استفاده از هر وسيله نيازمند حدود خاصي است که عدم رعايت آن مشکل ساز و بالعکس رعايت اين موضوع مي تواند خيلي کارايي داشته باشد."

آقاي رضا کاظمي در مورد استفاده از تلفن همراه بيان کرد:" همانطور که مي دانيد ديگر زمان ارسال پيام با پرندگان، دود و … ديگر نيست و در اين فصل تکنولوژي هر شخص مي تواند با داشتن يک گوشي تلفن همراه با ديگران ارتباط برقرار کند که واقعا اين موضوع خيلي به بشريت کمک کرده است. هر فردي با تلفن همراه خود مي‌تواند با صد‌ها يا هزاران کيلومتر فاصله به راحتي تماس بگيرد و پيامک ارسال کند که تلفن همراه باعث شده دنيا کوچک شود و توانست با دوردست‌ترين فاصله‌ها فقط به اندازه‌ي زمان يک تماس گرفتن ارتباط برقرار کرد."

آقاي کاظمي همچنين توضيح داد: "همان‌طور که گفتم مزيت اين تلفن همراه مي‌توانيد به سراسر دنيا با
آسان‌ترين راه و هم هزينه‌ترين روش متصل باشيد. با تلفن‌هاي همراه مي توانيد بدون نياز به کامپيوتر به همه‌ي سايت‌هاي دنيا سر بزنيد، بازي کنيد، فيلم تماشا کنيد و... همچنين مي‌توانيد مثل يک شبکه‌ي کامپيوتري با استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي با سراسر دنيا ارتباط برقرار کنيد و مطالب‌ها را با يکديگر به اشتراک قرار دهيد. اين مزيت‌ها باعث شده کامپيوتر‌هاي سنگين و بزرگ کنار بروند و گوشي‌هاي موبايل جايگزين مناسبي براي آنها باشند."

وي استفاده چندگانه از تلفن همراه را يکي از مزاياي آن خواند و گفت:" تلفن‌هاي همراه مي‌تواند در زندگي روزمره شما بسيار به شما کمک کند و شماهم از آن به روش‌هاي مختلفي مي توانيد استفاده کنيد. استفاده‌هايي به عنوان مثال گوش دادن به موسيقي، تماشاي تلوزيون يا ويديو، بازي کردن، برقراري تماس، ارسال پيامک و … مي باشد که هر کدام از آنها ممکن از چندين دستگاه مختلف انجام دهد که با نبودن تلفن همراه انسان در اين موارد واقعا به مشکل بر خواهد خورد. در دنياي مدرن و در حال پيشرفت نبود يک گوشي يک ضعف ممکن است باشد."

کاظمي همچنين توضيح داد:" همانطور که مي دانيد مسئله ي اعتياد به موبايل يک موضوع مهم تلقي مي‌شود و در کشور‌هاي مختلف کلينيک‌هاي مختلفي براي اين ترک اعتياد ساخته شده است. هر روزي که مي گذرد به تلفن همراه وابسته تر مي شويم و اگر چند ساعت گوشي را نداشته باشيم نگراني‌هايي به سمت ما خواهد آمد که باعث مي‌شود، انسان دچار ناراحتي شود. از نظر روانپزشکي نبايد انسان خود را به گوشي تلفن خود وابسته کند چون باعث مي‌شود، در خيلي از روابط‌هاي اجتماعي و خانوادگي به مشکل بزرگي بر بخورد."

آقاي کاظمي مشکل عمده استفاده از تلفن همراه را حافظه آن خواند و افزود:" نگه داشتن همه نوع اطلاعاتي بر روي گوشي‌هاي موبايل خوب است و اين کمک مي‌کند که ما بتوانيم براحتي به اطلاعات و يا تصاوير شخصي دست پيدا کنيم. اما تابحال به اين فکر کرديد که اگر روزي گوشي شما مفقود شود آن وقت چي؟ يا اگر گوشيتان سرقت شد اطلاعات شخصي شما به خطر بزرگي مي‌افتد. فقط اطلاعات شخصي هر فرد تصاوير يا ويديو‌هاي شخصي آن نيست ممکن است، اطلاعات بانکي، موضوعات محرمانه و گفتگو‌هاي خصوصي در ايميل و… هم اگر افشا شود. ممکن است، به شما يا يک شرکت بزرگ خسارت بزرگي وارد کند که اين مشکل بزرگ را فقط گوشي تلفن همراه مي‌تواند بسازد."

کاظمي تلفن همراه را قاتلي خاموش دانست و ابراز کرد: "يکي از مهمترين عامل‌هاي ناشي از تصادف‌هاي مختلف استفاده از گوشي همراه در موقع رانندگي مي‌باشد که در کشور‌هاي مختلف اين موضوع خلاف قوانين مي‌باشد. براي همه ما پيش آمده است که نياز است يک پيامک فوري ارسال کنيم، پيامک را بخوانيم يا به شخصي تماس بگيريم، اما اين موضوع باعث حواس پرتي ما مي‌شود که ممکن است خسارات يا مشکلات مختلفي را ايجاد کند. اين موضوع ممکن است به کشته شدن افراد هم برسد که متاسفانه روزانه خيلي از اين موارد را مي‌بينيم."

وي در آخر نيز توضيح داد: "نكته قابل ذكر آن است كه گرچه اثرات مثبت تكنولوژي در كيفيت زندگي ما قابل انكار نيست ولي در صورت عدم مديريت صحيح نيز ممكن است اثرات مضر آن بر زندگي كودكان و نوجوانان ما غيرقابل جبران باشد. تلفن همراه امروز تبديل به يك اسباب بازي جديد براي بچه‌ها شده كه كارشناسان از آن به عنوان اسباب بازي خطرناك ياد مي‌كنند، اين موضوع نيازمند توجه مسئولين امر، فرهنگ‌سازي از طريق رسانه‌ها و اشتياق خانواده‌ها و جوانان براي رعايت چارچوب استفاده از تلفن همراه را مي‌طلبد."

گزارشگر اجتماعي: مائده شريفي


نسخه چاپي ارسال به دوستان