تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
عيد منتظران

عيد است و دلم خانه ويرانه بيا

اين خانه تکانديم ز بيگانه بيا

يک ماه تمام ميهمانت بوديم

يک بار به ميهماني اين خانه بيا

***

الا ‌اي شمع بزم آشنائي

ندارد بي‌تو چشمم روشنائي

دلم خون شد، دلم خون از جدائي

گلم، باغم، بهارم کي ميائي

الهي عيدِ بي‌تو باز گردد

بيا تا عيد ما آغاز گردد

***

عيد فطر روزي است که خداوند براي جوايز رحماني‌اش و انعام رحيمي‌اش از ميان روزها برگزيد. روزي که به بندگان بعد از يک ماه اعتراف به بندگي و طلب آمرزش و عرض نياز و تمنّا، فراتر از ظنّ و گمانشان عطا مي‌کند. فطر، عيد اولياء‌الله و روزه‌داراني است که گوي سبقت را از ديگران ربوده‌اند و در اين روز فراخوانده شوند تا جوايز و هداياشان را دريافت کنند.

از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند: «زماني که صبح روز عيد مي‌شود منادي از آسمان ندا مي‌کند: صبح زود به دنبال گرفتن جوايزتان باشيد. (پاداشي فراتر از پاداش‌هاي خاکي و غيرقابل مقايسه با هداياي پادشاهان زميني)» ( کافي 4/ 168)

امام رضا(ع) مي‌فرمايند: خداوند روز فطر را بدين سبب عيد قرار داد تا مسلمانان مجمعي داشته باشند که درآن روز جمع شوند و در برابر خداوند به خاطر منّت‌ها و نعمت‌هايش به تمجيد و تعظيم بپردازند، پس آن روز، روز عيد و تجمّع و زکات و رغبت و نيايش است » (وسايل الشّيعه 5 / 141)

در اين حديث شريف، فلسفه‌ي اين نماز و عيد را در محورهاي زير بيان کرده است:

1 - اجتماع و گردهمائي مسلمانان و وحدت در سايه‌ي توحيد و ولايت.

2 – پرداخت زکات و رسيدگي به فقيران.

3 – رغبت و گرايش و نيايش به خدا.

و اين‌ها، هم ناظر به بعد معنوي و عرفاني نماز فطر و مراسم عبادي است، و هم توجّه به آثار اجتماعي و معيشتي آن. و به لحاظ تأ مين معاش محرومان، عيد فطر، عيد فقرا محسوب مي‌شود. اگرچه، در صورتي که جامعه‌ي اسلامي به تکليف خود در پرداخت حقوق شرعي پايبند باشد، فقيري در جامعه وجود نخواهد داشت. از امام صادق(ع) هم نقل شده است که:« علي(ع) در بين مردم، روز عيد فطر خطبه‌اي خواند و فرمود:‌ اي مردم، امروز روزي است که در آن انسان‌هاي نيکوکار ثواب مي‌برند و بدکاران در خسران و زيان‌کاري‌اند و امروز شبيه‌ترين روزها به روز قيامت شما است. موقعي که از منازلتان براي نماز خارج مي‌شويد به ياد خارج شدنتان از قبر بيفتيد و موقعي که به نماز مي‌ايستيد به ياد ايستادنتان در محضر پروردگارتان باشيد. موقعي که به منزل‌هايتان برمي‌گرديد به ياد بازگشت خود به منازل خود‌تان در بهشت يا جهنّم باشيد.‌ اي بندگان خدا بدانيد، کمترين چيزي که به مردان و زنان روزه‌دار داده مي‌شود اين است که فرشته‌اي در آخرين روز ماه رمضان آن‌ها را ندا مي‌دهد: بشارت باد بر شما بندگان خدا که آن چه از گناهان قبلي شما بود آمرزيده شد. پس بنگريد در آينده چه مي‌کنيد؟» (روضة‌الواعظين 2 / 355)

عيد فطر علاوه بر اين که همه اين‌ها است. عيد بزرگ منتظران هم هست زيرا:

1 – مگر نه اين است که قيام امام زمان(عج) پايان ظلم و ستم و فقر و فساد و ناامني و جلوه‌ي عبوديّت حق و ولايت کلّيّه‌ي الهيّه است و عيد فطر با تمام اعمالش جلوه‌ي بسيار کوچک آن جامعه است؟

2 – و مگر نه اين است که، اين عيد از اعيادي است که درآن به انتظار امام مهدي (عج) و دعا براي فرج آن حضرت تأکيد شده است. به ويژه استحباب خواندن دعاي ندبه در تمامي اعياد از جمله عيد فطر و زمزمه‌ي ‌(اَينَ بَقِيَّةِ اللهِ الَّتي لاتَخلُوا مِنَ العِتَرَةِ الها دِيَةَ....اَينَ صاحِبُ يَومِ الفَتحِ وَناشِرُ رايَةِ الهُدي و...اَينَ و........اَينَ و..... وعَزيزٌ عَلَيَّ اَن اَرَي الخَلقَ وَلاُتري و........عَزيزٌعَلَيَّ......)

و چه زيبا است بخشي از دعائي که به عنوان: (دعا موقع خارج شدن از خانه براي نماز عيد فطر) از امامان معصوم(ع) نقل شده است: «خداوندا درود فرست بروليّ منتظر فرمان تو که مورد انتظار براي گشايش و فرج دوستان تو است. خداوندا به وسيله‌ي او شکاف‌هاي عميق اجتماعي را به هم بياور و جدائي‌هارا به وصل تبديل کن و به وسيله‌ي او ظلم وستم را بميران و با او عدالت را آشکار کن و با طول عمرش زمين را زينت بخش. او را با ياريت قدرت بده و با ايجاد ترس در دل دشمنانت او را ياري کن. ياري‌کنندگانش را ياري نما و خوارکنندگانش را خوار کن و هرکه را که دشمن اوست بر زمين بزن و کسي را که به ياران وليّت نيرنگ مي‌زند نابود ساز و به وسيله وليّ خودت سران گمراهي را درهم بشکن و راه‌هاي بدعت را نابود کن و از بين برندگان سنّت را درهم بکوب. آن‌ها را که با با طل عزّت يافته‌اند ذليل کن و به وسيله ياران امام‌(ع) به مؤمنان عزّت بده و کافران و منافقان و تمام مشرکان و مخالفان را در شرق و غرب زمين‌خوار و ذليل گردان.‌ اي رحم‌کننده‌ترين رحم‌کنندگان»( بحارالانوار 97/ 349)

3 – و مگر جز اين است که: تمام فضاي ماه رمضان و مناجات‌هاي شبانه‌روزي آن، و شب‌هاي قدر و در پناه قرآن و اهل بيت(ع) قرارگرفتن آن، و... همه و همه در وادي توحيد و ولايت رفتن و برائت از طاغوت و شياطين و همه‌ي ضدّ ارزش‌ها و پليدي‌ها و ورود در فضاي سازندگي وجود انسان است؟ که اين‌ها، همه لازمه‌ي انتظار فرج وليّ خدا، امام زمان(عج) و آمادگي براي درک حضور و ياري حضرت است.

تا يار ز در نيايد امشب

‌اي کاش سحر نيايد امشب

بيرون نروم ز ميهماني

تا يار ز در نيايد امشب

امضا نشود کتاب ما تا

از يار خبر نيايد امشب

اين سي شب و روز ما نيرزد

تا او به نظر نيايد امشب

در دام فراق جان سپارم

آن ماه اگر نيايد امشب

ازکوي تو بوي عِطر آمد

برخيز که عيد فطر آمد

اللّهمّ ارنا الطّلعة الّرشيده...

حاجيان


نسخه چاپي ارسال به دوستان