تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افزايش رضايتمندي شغلي
چگونه سر کار احساس کسالت نکنيم؟

شايد برخي روز‌ها تمايلي به کار کردن نداشته باشيد، اما شايد مسئله چيزي بيشتر از فقدان انگيزه باشد.اين امر مي‌تواند ناشي از عادت‌هاي بد شما در خانه باشد.عادات بدي که مي‌توانند بر روي ذهن، بدن و حتي

بهره وري فردي تاثير منفي بگذارند.

به گزارش فراديد به نقل از lifehack، اگر بتوانيد چند تغيير کوچک در عادات خود ايجاد کنيد مطمئنا دستاورد‌هاي بزرگي کسب خواهيد کرد و ميزان رضايت شغليتان افزايش خواهد يافت!

چگونه کار‌ها را انجام مي‌دهيد

تقريبا دستيابي به موفقيت به آنچه در روز انجام مي‌دهيد بستگي دارد.دستيابي به موفقيت با تلاش يک روزه در ماه يا يک ماه در سال امکان پذير نيست.افراد موفق ويژگي‌هاي استثنايي ندارند، فقط عادت‌هاي بهتري دارند که دسترسي را براي رسيدن به نتايج بهتر آسان مي‌کند و احتمالا با برنامه ريزي و پيگيري مسائل مربوط به خود، کار را بهتر به پايان مي‌رسانند.اکثر افراد مي‌دانند که چه عادت‌هاي بدي دارند، اما معمولا تمايلي به تغيير يا ترک آن‌ها ندارند.يک روز تصميم مي‌گيرند که شيوه زندگي خود را تغيير دهند و ورزش کنند، اما پس از گذشت سه روز به سرعت به جايگاه قبلي خود باز مي‌گردند.اين يک فهرست کامل نيست، اما برخي از بد‌ترين عادت‌ها که اکثر افراد آرزو مي‌کنند از آن‌ها خلاص شوند، عبارتند از: سخت از خواب بيدار شدن،تماشاي بيش از حد تلويزيون، پُر‌خوري افراطي و دوري از ورزش.

آيا اين عادت‌ها برايتان آشنا هستند؟ اگر چنين است مي‌توانيد با ايجاد تغييراتي در شيوه زندگي و جايگزيني عادات مثبت از عادات بد رهايي يابيد.

اين عادات را ترک کنيد

شناسايي عادات بد آسان است، اما ترک عادت‌هاي زشت داستان ديگري دارد.مشکل اين بخش در اين است اکثر افراد براي چندين روز رفتار‌هاي زشت خود را کنار مي‌گذارند، اما پس از دو يا سه روز دوباره همان رفتار را انجام مي‌دهند.بنابر اين به جاي ترک چنين عمل‌هايي بايد رفتار‌هاي مثبت را جايگزين‌شان کنيد.

مطالعات نشان مي‌دهند که بين 21 تا 35 روز عادت‌هاي ناخودآگاه شکل مي‌گيرند.

خوابيدن را متوقف کنيد

اغلب افراد هنگام به صدا درآمدن زنگ گوشي در صبح، فورا دگمهsnooze را فشار مي‌دهند و پس از بيداري احساس سستي مي‌کنند؟ اين مسئله به چگونگي کارکرد چرخه خواب و مغز شما باز مي‌گردد.

هنگامي که از خواب بيدار مي‌شويد و زنگ هشدار را خاموش مي‌کنيد، به مغز سيگنال‌هايي با مضمون آماده شروع روز جديد، ارسال مي‌شود.اما هنگامي که دگمهsnooze را فشار مي‌دهيد، دوباره به خواب مي‌رويد و بعد از 20 دقيقه بيدار مي‌شويد، در واقع در روند اين سيگنال‌ها اختلالاتي را ايجاد مي‌کنيد که منجر به احساس سستي بيشتر مي‌شود.

اگر به راحتي از خواب بيدار شويد زمان بيشتري براي ورزش کردن، خواندن مقالات و گذراندن وقت با افراد مهم زندگيتان خواهيد داشت و از همه مهم‌تر روز پر نشاط‌تري را آغاز خواهيد کرد.ساعت را در دسترس قرار دهيد که به سادگي بتوانيد زنگ آن را خاموش کنيد.گام بعدي برنامه ريزي براي صبح است.به يک دليل خوب براي بيدار شدن نياز داريد، حال مي‌تواند کتاب خواندن باشد، ورزش کردن و يا يک پياده روي طولاني در طبيعت.با افزايش توان فيزيکي و داشتن يک برنامه روزانه قادر خواهيد بود که عادات خوب را جايگزين عادت‌هاي بد کنيد.حال به جاي اينکه در رختخواب خود بمانيد، يک روز پر نشاط و فعال را آغاز خواهيد کرد.با خاموش کردن زنگ هشدار، احتمال بيشتري وجود دارد که در هنگام کار، دقت بيشتري به خرج دهيد و سر حال‌تر باشيد.

معمولا موثر‌ترين اعضاي يک تيم کساني هستند که به مسئوليت‌هاي خود بسيار متعهد هستند.

تلويزيون مغز را نابود مي‌کند

مطالعات نشان داده‌اند که تقريبا نيمي از آمريکايي‌ها روزانه 5 ساعت تلويزيون تماشا مي‌کنند.

اين 5 ساعت در روز معادل 77 روز تماشاي تلويزيون در يک سال است! در صورتي که، يک فرد معمولي در يک سال فقط يک کتاب مي‌خواند.براي جايگزيني يک عادت خوب در مقابل تماشاي تلويزيون، مطالعه يک کتاب را آغاز کنيد، عملي مناسب و مفيد.نيازي نيست تماشاي تلويزيون را کاملا متوقف کنيد، 30 –60 دقيقه از زمان خود را به کتاب خواندن اختصاص دهيد.اين عمل به شما کمک مي‌کند تا بتوانيد اين عادت خوب را کم کم جايگزين عادت بد خود کنيد.

پُرخوري افراطي

يکي ديگر از رفتار‌هاي نا خوشايندي که مي‌تواند در زندگي فردي اختلالاتي را ايجاد کند، پُرخوري است.داشتن يک رژيم غذايي غني از مواد مغذي باعث مي‌شود بدن سالمي داشته باشيد.اما داشتن وعده‌هاي غذايي افراطي سبب افزايش وزن مي‌شود و حتي ممکن است مواد مورد نياز بدن را تامين نکند.يکي از دلايلي که در محل کار پر خوري مي‌کنيد مي‌تواند به اين دليل باشد که از آشپزي در خانه پس از يک روز سخت کاري بيزاريد.اما اگر از قبل برنامه ريزي کرده باشيد، قطعا مي‌توانيد زماني را به آشپزي اختصاص دهيد.

تهيه يک وعده غذايي را با پخت و پز در آخر هفته‌ها آغاز کنيد.براي هفته آينده برنامه‌ريزي کنيد. هر روز صبح که در يخچال را باز مي‌کنيد به خودتان ياد آوري کنيد که در هنگام بازگشت به خانه، غذاي خود را آماده کنيد.

افرادي که وعده غدايي سالم‌تري در رژيم غذايي خود دارند مطمئناً انرژي بيشتري در طول روز دارند.با جايگزيني غذا‌هاي سالم به جاي فست فود‌ها، انرژي مورد نياز روزانه خود را تامين کنيد.

دوري از ورزش

آخرين عادت بد شما، اجتناب از ورزش است.ورزش با افزايش سلامت جسمي، کاهش استرس، خوابي با کيفيت و در نهايت عملکرد شناختي بهتر مرتبط است.

خوشبختانه اين عادت بد را به سادگي مي‌توان با يک روش نسبتاً ساده جايگزين کرد.بهترين راه براي خلاصي از اين عادت بد، اين است که اول صبح به سالن ورزش برويد.اگر صبح خود را با ورزش آغاز کنيد، قطعاً يک روز پر نشاط و انرژي را تجربه خواهيد کرد.مطالعات نشان داده‌اند که ورزش روزانه مي‌تواند به طور چشم گيري سطوح استرس را کاهش دهد و اندروفين آزاد کند و خلق و خو را بهبود ببخشد.

رضايت شغلي

تغيير اين چهار عادت تاثير به سزايي در عملکرد و بهره وري کاري شما خواهد داشت.اکنون که مزاياي اين عادت‌ها را مي‌دانيد، شروع به شناسايي مواردي که نيازمند تغييرات هستند کنيد.با داشتن يک هدف مشخص عادات خوب را از فردا جايگزين رفتار‌هاي ناخوشايند کنيد، نه از شنبه يا اولين روز ماه بعد.هرچه سريع‌تر شروع کنيد، به نتايج زود‌تر دست خواهيد يافت.اطمينان حاصل کنيد حداقل براي 21 روز است که از عادت‌هاي بد دوري کرده‌ايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان