تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مديرعامل آب منطقه‌اي سمنان هشدار داد:
پيشروي 40 متري کوير با هر متر افت در سفره‌هاي آبي

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان گفت: هر يک متر کاهش و افت عمودي سفره‌هاي آب زيرزميني، برابر است با 40 متر شوري خاک و از بين رفتن خاک که در نهايت پيشروي کوير به صورت افقي در سطح زمين را به دنبال دارد.

ايرج حيدريان در گفت وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، افزود: سطح آبخوان و سفره‌هاي آب زيرزميني در استان سمنان به طور متوسط سالانه حدود 63 سانتي متر کاهش پيدا کرده و دچار افت مي‌شود.

وي ادامه داد: شرايط مديريت مصرف در کشور ما، شرايط خوبي نيست، سرانه مصرف آب در کشور ما خصوصاً در بخش کشاورزي بسيار بالا است،

اين مدير مسوول اضافه کرد: هدر رفت آب در شبکه توزيع آب شهري و روستايي، انشعابات غيرمجاز، حفر چاه هاي غيرمجاز، برداشت بي‌رويه از چاه‌ها، برداشت‌هاي غيرمجاز از چاه‌ها و... باعث شده است تا شرايط مديريت مصرف در کشور و خصوصاً استان خوب نباشد.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان اضافه کرد: به وجود آمدن فرونشست زمين، فروچاله‌ها، کسري مخزن آب، افت سطح سفره‌هاي آب و منابع آب زيرزميني و... همه و همه نتيجه مديريت غلط مصرف در بخش‌هاي مختلف اعم از شرب، کشاورزي و صنعت در سال هاي گذشته بوده است.

حيدريان همچنين ميزان متوسط کسري مخزن آب در استان سمنان را حدود 150 ميليون متر مکعب اعلام کرد و گفت: افت سالانه 63 سانتي‌متري سفره‌هاي آب زيرزميني باعث عدم حاصلخيزي زمين، شوري خاک و نهايتاً پيشروي کوير مي شود و همين سبب مي‌شود که ما خاک مناسب و حاصلخيز براي کشاورزي را نيز از دست دهيم. وي با تأکيد بر ترويج الگوي مناسب در بحث مديريت مصرف آب اظهار کرد: امروز بايد براي کوچکترين استفاده از منابع آبي، مانند مسواک زدن نيز يک دستورالعمل و الگوي مصرف داشته باشيم، در اين مورد صدا و سيما، رسانه‌ها، مطبوعات نقش بسيار مهم و تأثيرگذاري خواهند داشت.

وي يادآوري کرد: در بحث مديريت مصرف، نيازمند همکاري، همراهي، تعامل و پشتيباني همه دستگاه‌ها و ارگان هاي‌مختلف و همچنين انسجام و وحدت ملي هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان