تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان درصحن علني مجلس:
با سر منشا‌هاي اصلي قاچاق کالا و ارز مقابله نمي‌شود اما براي کولبرها سخت‌گيري مي‌کنيم

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس در تذکري به وضعيت اقتصادي کشور انتقاد کرد.

مصطفي کواکبيان، عضو هيات رييسه فراکسيون اميد در نشست علني ديروز مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اين موضوع در سال 95 مطرح شده و مربوط به يک سال و نيم گذشته است در حالي که بايد متناسب با وضعيت امروز مباحث را مطرح کرد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وضعيت اقتصادي در شرايط کنوني بسيار متفاوت شده و بايد با توجه به وضعيت امروز مسئله قاچاق کالا و ارز بررسي شود، افزود: وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه اي وخيم است که به عنوان نماينده مردم خجالت مي‌کشم بگويم از اين دولت با اين وضعيت اقتصادي حمايت کردم. شب مي‌خوابيم و روز بيدار مي‌شويم مي‌بينيم دلار چند هزار تومان افزايش يافته خب معلوم است که عده اي تشويق به قاچاق ارز مي‌شوند. دبيرکل حزب مردم سالاري ادامه داد: به عنوان مثال قيمت خودروها نسبت به يک ماه گذشته 20 ميليون تومان تفاوت کرده است و بعضي از مردم به ما مي‌گويند شما براي چه مي‌رويد مجلس و در آنجا چه کار مي‌کنيد؟

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه با اين لايحه نمي‌توان وضعيت اقتصادي را سر و سامان داد، گفت: به عقيده من نحوه برخورد با اسکله‌هاي غيرقانوني در اين لايحه ديده نمي‌شود.

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس افزود:‌ برخي به من گفتند منظور شما در مخالفت با اين لايحه در واقع سپاه و نيروهاي نظامي است،‌ خير، هرگز اينگونه نيست، سپاه که نمي‌رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعي خود را دنبال مي‌کند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: عناصري در اين کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گير مي‌دهيم و مي‌گوييم تو که کولبر هستي بيخود کردي که کالا جابجا مي‌‌کني.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با تأکيد بر لزوم مبارزه جدي با قاچاق کالا گفت: ما سرمنشأهاي اصلي قاچاق را فراموش مي‌کنيم و به افراد جزئي ايراد مي‌گيريم.

عضو هيات رييسه فراکسيون اميد با يادآوري آمار اعلام شده از سوي دولت در حوزه قاچاق کالا و ارز افزود: اميدواريم اين آمار درست باشد که مي‌گويند قاچاق کالا از 25 ميليارد دلار به 15 ميليارد دلار رسيده است، اما وضعيت جامعه غير از اين را نشان مي‌دهد.

مصطفي کواکبيان ادامه داد: اين لايحه از 19 ماه قبل تهيه شده است، با توجه به شرايط فعلي پاسخگو نيست، حتي برخي شايعه کردند که گمرک خود ايکس ري‌ها را به گونه‌اي طراحي مي‌کنند که قاچاق کالا به صورت قانوني انجام شود! رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي گفت: انتظار مي‌رود اين طرح به کميسيون اقتصادي بازگردد و در شرايط فعلي لايحه‌اي که تمام منافذ قاچاق کالا و به ويژه قاچاق ارز را ببندد، ارائه شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: قديم‌ها مي‌گفتند که يک جمشيد بسم الله بوده است در چهار راه استانبول اون باعث مي‌شده که قيمت ارز بالا برود الان که اين جمشيد بسم الله‌ها نيستند ولي باز هم وضعيت اقتصادي وضعيت خوبي نيست. از نظر من علتش اين است که بايد مشخص کنيم صرافي‌هاي قانوني چطور کار بکنند. خلاصه عرض بنده اين است که اگر مخالفت بکنند شايد به کميسيون برود برخي ازمواد قانوني اصلاح شود تا ما شرمنده مردم نباشيم. کساني که ما براي افزايش چند درصدي حقوقشان چندين ساعت بحث مي‌کنيم اما آن‌ها شب خوابيدند و صبح بلند شدند ارزش پولشان کم شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان