تاریخ 1397/03/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
حسن روحاني در ديدار با پوتين تاکيد کرد؛
نقش مهم مسکو در استحکام برجام و اجراي تعهدات طرفهاي مقابل

رييس جمهوري اسلامي ايران که براي شرکت در اجلاس شانگ‌هاي به چين سفر کرده است، روز گذشته در حاشيه اين اجلاس با ولاديمر پوتين رييس جمهوري روسيه، «ممنون حسين» رئيس‌جمهور پاکستان، «محمد اشرف غني» رئيس‌جمهور افغانستان و« الکساندر لوکاشنکو» رئيس‌جمهور بلاروس، ديدار و
گفت‌وگو کرد.

روز گذشته روساي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه، روابط دو کشور را در همه عرصه‌ها رو به گسترش خواندند و با تاکيد بر ضرورت و اهميت بيش از پيش همکاري‌هاي دوجانبه و منطقه اي تهران مسکو، اظهار داشتند که چشم انداز اين همکاري‌هاي مشترک بويژه در حوزه اقتصادي، روشن و رو به توسعه است.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني شنبه در ديدار «ولاديمير پوتين» رئيس‌جمهور روسيه، گفت: روابط دو کشور در تمام ابعاد در حال توسعه است و دو کشور در حوزه سواپ انرژي، درياي خزر، امور دفاعي و بخش ترانزيت ظرفيت‌هاي فراواني براي توسعه همکاري دارند و تهران از سرمايه‌گذاري شرکت‌ها و بخش خصوصي روسيه استقبال مي‌کند.

رئيس‌جمهور در اين ديدار که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگ‌هاي در شهر چيندائو چين برگزار شد، سازمان همکاري شانگ‌هاي را مجموعه موثري براي امنيت و توسعه منطقه دانست و اظهارداشت: ايران به مشارکت موثر خود در اين سازمان ادامه خواهد داد.

روحاني با بيان اينکه ايران از توسعه روابط اقتصادي با منطقه اوراسيا در مسير تجارت آزاد استقبال مي‌کند، گفت: در موضوع ترانزيت، پيوستن روسيه به کريدور ريلي شمال جنوب فرصت‌هاي بزرگي براي همکاري اقتصادي با شرق ايجاد خواهد کرد.

رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به نقش مهم روسيه در توافقنامه برجام، تصريح کرد: ايران طبق گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده و بعد از خروج يکجانبه و غيرقانوني آمريکا، مسکو نقش مهمي در استحکام برجام و اجراي تعهدات طرفهاي مقابل دارد.

روحاني، تداوم روابط و همکاري‌هاي چند جانبه ايران و روسيه در حوزه امنيت و توسعه همکاري‌هاي منطقه اي را حائز اهميت برشمرد و گفت: همکاري ايران و روسيه در مبارزه با داعش و ساير گروه‌هاي تروريستي در منطقه موثر و نتيجه بخش بوده است و اين همکاري‌ها ادامه خواهد يافت.

رئيس‌جمهور همچنين در اين ديدار با اشاره به حضور تيم ملي فوتبال کشورمان در جام جهاني 2018 روسيه، از برنامه ريزي خوب روسيه براي برگزاري جام جهاني فوتبال تشکر و ابراز اميدواري کرد که اين دوره از بازي‌ها با موفقيت برگزار شود.

رئيس‌جمهور روسيه نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه مسکو به همکاري با ايران در حوزه‌هاي اقتصادي ، سواپ انرژي و دفاعي ادامه خواهد داد؛ روابط دو کشور را در همه عرصه‌هاي مورد توافق رو به توسعه خواند و اظهار داشت: چشم انداز خوبي در همکاريهاي دو کشور در همه عرصه‌ها و از جمله مناسبات تجاري و اقتصادي وجود دارد.

«ولاديمير پوتين» با بيان اينکه کميسيون مشترک همکاري‌ها در همين جهت مقدمات نشست آتي را برنامه ريزي مي‌کند، علاقه مندي مسکو به مشارکت در پروژه ترانزيتي راه اهن کريدور شمال جنوب را مورد تاکيد قرار داد و افزود:

مسکو از عضويت ايران در موافقت نامه اورآسيا و دائمي شدن توافقنامه تجارت آزاد پشتيباني مي‌کند.

وي در ادامه خروج آمريکا از برجام را اقدامي يکجانبه و غيرقانوني برشمرد و تاکيد کرد: مسکو به گفت و گو با ساير طرف‌ها براي حمايت از برجام و بهره مندي ايران از منافع آن ادامه مي‌دهد.

رئيس‌جمهور روسيه همچنين به موضوع عضويت دائم ايران در سازمان همکاري شانگ‌هاي اشاره کرد و گفت: ايران سالها به عنوان عضو ناظر مشارکت خوبي در سازمان همکاري شانگ‌هاي داشته و موضع روسيه حمايت از عضويت کامل تهران در اين سازمان است.

پوتين همفکري و همکاري روسيه با ايران در جهت تحکيم ثبات در منطقه را مورد تاکيد قرار داد و اظهارداشت اين همکاريهاي منطقه اي از جمله در موضوع حل و فصل کامل بحران سوريه، ادامه خواهد يافت.

وي همچنين از برگزاري هفته زبان فارسي در روسيه در آينده اي نزديک خبر داد.

رئيس‌جمهور روسيه با ابراز خرسندي از حضور تيم ملي فوتبال ايران در روسيه گفت که اميدواريم جام جهاني خوبي در پيش داشته باشيم.

ايران مي‌تواند منبع مطمئني براي تامين انرژي پاکستان باشد

همچنين حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز شنبه در ديدار»ممنون حسين» رئيس‌جمهور پاکستان، تقويت همکاري‌هاي بانکي را براي توسعه روابط اقتصادي دو کشور مهم برشمرد و اظهارداشت: ايران آماده است در زمينه‌هاي مختلف با پاکستان سرمايه‌گذاري متقابل داشته باشد.

رئيس‌جمهور در اين ديدار که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگ‌هاي در شهر چيندائو چين برگزار شد، ضمن ابراز خرسندي از عضويت پاکستان در سازمان همکاري شانگ‌هاي، تاکيد کرد که ايران از نقش موثر اسلام آباد در اين سازمان حمايت مي‌کند.

روحاني با بيان اينکه ايران، پاکستان را کشوري مهم در منطقه مي‌داند و اميدواريم همواره شاهد تعميق و توسعه روابط باشيم، به همکاري‌هاي تهران اسلام آباد در حوزه انرژي اشاره کرد و گفت: ايران مي‌تواند منبع مطمئني براي تامين انرژي پاکستان باشد.

رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اظهارداشت: ايران در چارچوب برجام به تعهداتش پايبند بوده است و يکجانبه گرايي دولت آمريکا و خروج از برجام به عنوان يک توافق مهم بين‌المللي، خلاف مقررات و عرف روابط بين الملل و نيز مصوبات شوراي امنيت است که لازم است اعضاي جامعه جهاني در برابر آن واکنش نشان دهند.

روحاني در ادامه با ابراز رضايت از تقويت امنيت در مرزهاي دو کشورطي سالهاي گذشته، به سفر اخير رئيس ستاد و فرمانده ارتش پاکستان به تهران اشاره کرد و افزود: از همکاري‌هاي دفاعي ايران و پاکستان استقبال مي‌کنيم و مرزهاي مشترک ما بايد پيوسته مرزهاي امن براي هر دو کشور باشد.

رئيس‌جمهور، توسعه منطقه را در گرو ثبات و امنيت کامل دانست و با تاکيد بر اينکه «تا تروريست‌ها فعال هستند، منطقه به اهداف توسعه اي خود نخواهد رسيد»، گفت: مبارزه با تروريسم نيازمند هماهنگي و همکاري تمام کشورهاي منطقه است.

روحاني حفظ ثبات و امنيت منطقه را براي ايران بسيار مهم برشمرد و تاکيد کرد: مي‌خواهيم شاهد افغانستاني امن و باثبات باشيم و هماهنگي ايران، پاکستان و افغانستان براي امنيت و توسعه منطقه بسيار حائز اهميت است.

رئيس‌جمهور مواضع واحد ايران و پاکستان در خصوص مسايل منطقه و جهان اسلام را بسيار نزديک و با اهميت خواند و گفت: ايران و پاکستان در نشست‌هاي منطقه اي و بين‌المللي از جمله در نشست اخير سران کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي در محکوميت انتقال سفارت آمريکا به قدس شريف و همچنين تظاهرات مردم دو کشور در حمايت از فلسطين در روز قدس همصدا بوده و هستند.

«ممنون حسين» رئيس‌جمهور پاکستان نيز در اين ديدار با اشاره به اشتراکات عميق فرهنگي و تاريخي دو ملت ايران و پاکستان تاکيد کرد که پاکستان به عنوان يک کشور دوست و همسايه، همواره در کنار ايران خواهد ايستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمينه‌ها هستيم.

رئيس‌جمهور پاکستان ، با بيان اينکه کشورش توسعه بندر چابهار را به نفع کل منطقه مي‌داند، گفت: بايد با هم همکاري يکديگر و بهره گيري از تمامي ظرفيت‌ها، ميزان مبادلات تجاري دو کشور را با رفع تمامي موانع از جمله موانع تعرفه اي، بيش از پيش افزايش دهيم.

وي همچنين با اعلام مجدد حمايت پاکستان از عضويت کامل ايران در سازمان همکاري شانگ‌هاي افزود: نقش مثبت ايران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاري شانگ‌هاي را ستايش مي‌کنيم و اميدواريم هر چه سريعتر ايران به جمع اعضاي دائم اين سازمان بپيوندد.

ممنون حسين، در ادامه برجام را الگويي براي حل و فصل مسالمت آميز بحران‌ها از طريق مذاکره دانست و با اعلام حمايت قاطع کشورش از برجام گفت: پاکستان از برجام حمايت مي‌کند و از همه طرفها مي‌خواهد به آن پايبند بمانند.

رئيس‌جمهور پاکستان همچنين همکاريهاي منطقه اي ايران و پاکستان را با اهميت خواند و با بيان اينکه صلح و ثبات در افغانستان براي هر دو کشور همسايه مهم است، افزود: همکاري‌هاي مرزي دو کشور در سالهاي اخير ارتقاء يافته است و اين روند همکاري‌ها همچنان بايد تداوم يابد.

توسعه بندر چابهار، گام بزرگي در تقويت راههاي ترانزيتي منطقه است

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني عصر شنبه در ديدار «محمد اشرف غني» رئيس‌جمهور افغانستان، گفت: ملت ايران در طول 40 سال گذشته همواره در کنار ملت افغانستان بوده است و ما به عنوان دو کشور همسايه و برادر، داراي فرهنگ، امنيت و منافع تجاري مشترک هستيم.

رئيس‌جمهور در اين ديدار که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگ‌هاي در شهر چيندائو چين برگزار شد، ضمن ابراز اميدواري براي تسريع در آماده شدن توافق جامع همکاري‌هاي دو کشور، اظهارداشت: ايران مصمم به توسعه روابط با همسايگان بويژه افغانستان و سرمايه‌گذاري مشترک در پروژه‌هاي مختلف توسعه‌اي از جمله زيرساخت‌هاي حمل و نقل ترانزيتي است.

روحاني با استقبال از تعميق همکاري‌هاي دو کشور در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و فرهنگي، گفت: ترانزيت و اتصال کشورهاي منطقه و از جمله کشورهاي آسياي مرکزي به خليج فارس داراي اهميت است و موجب توسعه کل منطقه و فراتر از آن خواهد بود و طرح بزرگ بندر چابهار که به اتفاق هند و افغانستان در حال اجراست، گام بزرگي در مسير تقويت راههاي ترانزيتي منطقه است.

رئيس‌جمهور حمايت دو دولت ايران و افغانستان از استمرار و توسعه روابط اقتصادي و کمک به بخش خصوصي دو کشور را ضروري خواند و افزود: راه آهن خواف هرات و پروژه‌هاي توسعه ديگري در اين منطقه پيش رو است که بايد با زمينه سازي‌هاي سياسي و اقتصادي، براي پيشبرد آنها تلاش شود.

روحاني همچنين به مخالفت گسترده کشورها با اقدام آمريکا در خروج از برجام اشاره کرد و اظهارداشت: اقدام خلاف مقررات آمريکا در خروج از برجام، صرفا خروج از يک توافق 7 جانبه نيست، بلکه مخالفت و نقض قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد است.

رئيس‌جمهور با استقبال از ابتکارعمل رئيس‌جمهور افغانستان براي اعلام آتش بس، گفت: اميدواريم با پيشبرد گفت‌وگوهاي داخلي، شاهد توسعه و ثبات بيش از پيش افغانستان باشيم.

روحاني مبارزه با توليد و قاچاق مواد مخدر را ضروري دانست و افزود: بايد با همکاري يکديگر و ساير کشورهاي منطقه با توليد و قاچاق مواد مخدر که معضلي براي کل منطقه است، مبارزه کنيم.

رئيس‌جمهورهمچنين با بيان اينکه موضع دو کشور در مسايل بين‌المللي نزديک است، گروه‌هاي تروريستي را خطري براي کل منطقه برشمرد و خواهان همکاري همه کشورها در برخورد با اين گروه‌هاي تروريستي شد.

رئيس‌جمهوري افغانستان نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه «افغانستان تداوم و توسعه همکاري با ايران را در راستاي منافع ملي خود مي‌داند»، پايان سريعتر کار تدوين سند جامع همکاري دو کشور را ضروري خواند و گفت: روابط اقتصادي دو ملت همسايه همچنان بايد با شتاب ادامه يابد.

ايستادگي جامعه جهاني در برابر اقدامات يکجانبه واشنگتن، حمايت از قانون و حقوق بين‌المللي است

همچنين حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني عصر شنبه در ديدار «الکساندر لوکاشنکو» رئيس‌جمهور بلاروس، گفت: بلاروس همواره کشوري دوست براي ايران بوده و تهران آماده توسعه و تقويت روابط اقتصادي و تجاري وبويژه در حوزه علمي و فناوري‌هاي نوين با اين کشور دوست است.

رئيس‌جمهور طي اين ديدار که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگ‌هاي در شهر چيندائو چين برگزار شد، با بيان اينکه ايران خواهان روابط نزديکتر با بلاروس است، اظهارداشت: همکاري‌هايي ايران با اوراسيا به روابط دو کشور بيش از پيش شتاب مي‌دهد.

روحاني به اهميت تقويت راههاي ترانزيتي در منطقه اشاره کرد و گفت: در موضوع ترانزيت شمال جنوب ايران بهترين مسير براي آسياي مرکزي و قفقاز و جنوب شرق اروپا به خليج فارس و آبهاي جنوب است.

رئيس‌جمهور در ادامه با اشاره به خروج دولت جديد آمريکا از عمده توافقات بين‌المللي آن کشور از جمله توافق پاريس و برجام، گفت: ايستادگي جامعه جهاني در برابر اينگونه اقدامات يکجانبه واشنگتن، حمايت از قانون و حقوق بين‌المللي است.

رئيس‌جمهور بلاروس نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه کشورش مصمم به توسعه روابط خود با تهران است، گفت: ايران براي ما يک شريک کليدي در منطقه است و ما مصمم هستيم در تمامي زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي روابط خود را با ايران بيش از پيش ارتقاء دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان