تاریخ 1397/03/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شهر ما، خانه ما
   نويسنده : محمد عليان

در سال‌هاي نه چندان دور شهر سمنان نسبت به ديگر شهرهاي استان کويري ما مساحت چندان قابل توجهي نداشت فقط در چندين خيابان، ميادين و کوچه‌ها ختم و خلاصه مي‌شد و تقريبا اکثر مردم همه در يک سطح ساده، بي‌ريا اما با دلخوشي و آسايش زندگي کرده و توقعات آنچناني هم از مديران دستگاه‌هاي دولتي نداشتند، اما هر مديري بنا به وظيفه و اختيارات شغلي و تعهد مسئوليت محوله اداري که داشت هميشه در ميان مردم براي رفع مشکلات ريز و درشت، حاضر و به خواسته‌ها و يا حداقل سخنان شهروندان گوش مي‌دادند که نمونه‌هاي زيادي سراغ داريم. در سال‌هاي گذشته که چند روزي به ماه مبارک رمضان بيشتر باقي نمانده بود نرخ گوشت افزايش يافت، شهرداري براي رفاه حال عموم بلافاصله کانتينر بهداشتي در مرکز شهر (ميدان تيرانداز) مستقر و گوشت قرمز را با نرخ ثابت دولتي به شهروندان عرضه نمود و قيمت ثابت ماند و دست عده اي سودجويان و فرصت‌طلبان در ان بازار سياه قطع شد، گاهي اوقات مديران شهرداري همراه با معاونين مسير بازار و خيابان و حتي کوچه‌ها را با پاي پياده طي کرده و به درددل، گلايه، شکوائيه، اعتراض، نارضايتي و نارسائي‌هاي شهري با حوصله گوش فراداده و در حد توان اقدام مي‌کردند به عبارتي ساده تافته جدابافته مردم نبودند و هميشه درب مسئولان ذيربط هم به روي تک تک همشهريان باز بود. فراموش نکنيم تا مديريت قبل هر مديري در طول هفته فقط يک روز آن هم ساعات مشخص را به « ملاقات مردمي » اختصاص داده بود به خصوص شهرداري که مجموعه عريض و طويل و پررفت و آمدي است به ويژه واحد ساختماني و امور شهري که مراجعه ارباب رجوع نسبت به ديگر ادارات، ارگان‌ها و سازمان‌هاي دولتي بيش از حد معمول است، گاهي اوقات برخي‌ها با پيچ و خم‌هاي قانوني هم روبرو خواهند شد که لازم است در اين خصوص به مرجع بالاتري براي روشن بودن و يا متقاعد شدن به قوانين خاص حاکم به بالاترين مقام مراجعه کنند.

مديران از نظر سوق الجيشي، نقاط جنوبي، شمال، غربي و شرقي شهر را نه اينکه به خوبي مي‌شناختند؛ بلکه از نظر جغرافيايي هم آشنايي کامل به شهر داشتند؛ نه شهروندي با داد و فرياد و عصبانيت و اعزام پليس و تداخل مقامات قضايي و... مشکلات خود را مطرح مي‌کرد و نه درگيري لفظي يا تهمت و جسارت در کار بود.

حال چرا ملاقات مردمي مديران ارشد ادارات کل به خصوص شهرداري‌ها حذف شد؟ شايد حل مشکل يک شهروند از اختيارات معاونين خارج باشد تا بالاترين مقام حل و فصل نمايد؟ چگونه بايد ملاقات صورت پذيرد؟ لذا با توجه به اينکه هر شهرداري در هر نقطه‌اي از ايران اسلامي‌مان منتخب شوراي اسلامي شهري باشد و سمنان هم از اين قاعده مستثني نبوده و نيست و با توجه به اينکه اعضاي محترم شوراي اسلامي شهرمان همگي تحصيل‌کرده، مجرب، کاردان، امين و خدمتگزار جامعه اسلامي و مردم فهميم ما هستند تدابيري جدي انديشند و طرحي نو دراندازند تا ملاقات مردمي در طول هفته شهردار محترم با شهروندان قدرشناس در دستور کاري قرار گيرد که مورد حاجت است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان