تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برگزاري نخستين گردهمايي پويش نجات شاهوار با هدف کاهش تخريب معدن بوکسيت در منطقه تاش

نخستين گردهمايي پويش نجات شاهوار به همت عموم مردم و سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعال در حوزه محيط ‌زيست شهرستان شاهرود با هدف کاهش تخريب معدن بوکسيت در منطقه تاش برگزار کرد.

مردم، فعالان محيط‌زيست و گروه‌هاي کوهنوردي صبح بيست و يکمين روز از ارديبهشت‌ماه97 را انتخاب کردند تا صداي شاهوار باشند آن‌هم در قالب نخستين پويش نجات اين قله که براي استان سمنان وجودش حياتي است. محل قرار ابتدايي پارک کودک شاهرود است.

عده‌اي نوشته‌هاي «براي نجات شاهوار بي‌تفاوت نباشيم» را در پشت شيشه‌هاي ماشين‌هاي خود نصب مي‌کنند برخي نيز منتظر هستند تا ديگران نيز به آن‌ها ملحق شوند و برخي ساعت‌ها پيش به مکان موردنظر رفتند تا خودروها را راهنمايي کنند. هوا آفتابي و جماعت مشتاق است، به جمع آن‌ها که مي‌روي صحبت از شاهوار و نگران از اينکه اين تخريب‌ها تا کجا قرار است پيش رود، بيان مي‌شود.

بالاخره ساعت موردنظر فرارسيد. بالغ‌بر 300 خودرو و دو ميني‌بوس راهي بزرگراه بسطام و سپس دوراهي تاش شدند. خنکي نسيمي که از شاهوار مي‌وزد کمي دل‌هاي بي‌قرار را آرام مي‌کند انگار شاهوار شرمسار از تخريب دامنش را جمع کرده و روي خود در پشت ابرها پنهان کرده است.

تا رسيدن به معدن چندان فاصله‌اي نيست، پس از طي نيم ساعت به دامنه شاهوار مي‌رسيم. فردي در ابتداي ورودي معدن خودروها را راهنمايي مي‌کند، مسير را به سمت معدن پيش گرفتيم، برخي نيز با دوچرخه آمده‌اند تا با شاهوار هم‌صدا شوند و آن‌ها را نيز مي‌توان در مسير جاده معدن مشاهده کرد، جاده بسيار عريض است و چيزي که در همين ابتداي راه نظر همه را جلب مي‌کرد اين بود که محل عبور کاميون‌ها چرا بايد تا اين حد عريض باشد دو بلدوزر و تراکتور مشغول کار بر روي جاده بودند تا بازهم اين جاده عريض‌تر شود. به‌جرات مي‌توان گفت سه کاميون از کنار هم به‌راحتي رد مي‌شوند.

مي‌شود فرسايش خاک و به هم خوردن طبيعت بکر منطقه را کاملاً مشاهده کرد، پوشش گياهي کاملاً زير باطله‌هاي معدن مدفون شدند و آن چيزي هم که در ابتداي راه به چشم مي‌خورد اورس‌هاي (درختان بومي منطقه) زخمي و خاک خورده‌ است که ديگر اميدي به حياتشان نيست، بعد از گذر از دو سه پيچ به محل گردهمايي دپوي اول معدن بوکسيت مي‌رسيم.

در همان ابتدا حضور دو کاميون در منطقه دپو معدن بوکسيت که به‌طور مرتب باطله‌هاي معدن را در محل دپو با صداي مهيبي خالي مي‌کند، به چشم مي‌خورد انگار با هر کاميوني فريادي از خشم را در دل مهمانان شاهوار بيدار مي‌شود. محل دپو آن‌قدر وسيع است که انگار دو استاديوم بزرگ را در خود جا داده است خودروها کم‌کم مي‌رسند مردم مات و مبهوت نظاره‌گر تخريب‌ها هستند.

شاهوار که خود را پشت ابر سياهي پنهان کرده است آرام‌آرام مي‌گريد اما اين گريستن او نيز مانع از حضور مهمانانش نشد و مردم همچنان در بارش باران ناظر تخريب‌هاي انجام‌شده در معدن بودند. فردي پلاکاردهاي نوشته‌شده با شعارهايي همچون «با نابودي شاهوار شاهرود را به خوزستان تبديل نکنيد»، «شاهوار نجاتت مي‌دهيم»، «شوراي تأمين حمايت»، «همه با هم براي نجات شاهوار ايستاده‌ايم»، «نابودي شاهوار برابر نابودي تاش، بسطام، مجن و شاهرود است»، «شاهوار به احترامت ايستاده‌ايم»، «با نابود کردن شاهوار شاهرود را بي‌نشان نکنيد»، «شاهرود به شاهوار زنده است» و... را بين شرکت‌کنندگان تقسيم مي‌کند.

برنامه با گرفتن عکس از شعارنوشته‌ها و پارچه‌نويسي شکل جدي‌تر از يک بازديد به خود مي‌گيرد. عليرغم بارش باران جمعيت انبوه است و هيچ‌چيز جز فرياد براي نجات شاهوار نمي‌تواند آن‌ها اين‌طور در برابر بارش باران ايستاده نگه دارد، کودکي درحالي‌که يکي از شعارنوشته‌ها را در دست داشت سؤال مي‌کرد چرا کاميون‌ها بار را اينجا خالي مي‌کنند، دهان‌ها از تعجب باز و لبخندي بر صورت هيچ‌کس نمي‌توان ديد.

از ميان دلدارهاي شاهوار به سراغ فرد دوچرخه‌سواري که تازه به جمع ملحق شده است، مي‌رويم و مي‌گويد: امروز به دو نيت تندرستي و همچنين نجات شاهوار آمده‌ام، ساليان سال حدود 40 سال پيش مسير تاش، اقباليه و ابرسج را به سمت شاهوار رکاب زدم متأسفانه در اين چند سال با اين اتفاقاتي که افتاد و همه در جريان هستند در چند سال آينده چيزي از اين طبيعت بکر باقي نخواهد ماند.

اسماعيلي ادامه مي‌دهد: زودتر از اين‌ها بايد دست‌به‌کار مي‌شديم تا منطقه را خراب نکنند از وضعيتي که اکنون براي شاهوار باعث به هم خوردن اقليم منطقه شده است متأسفم، اما بازهم دير نيست و هنوز جاي اميدواري است که بتوان براي نجات شاهوار قدمي برداشت.

وي مي‌افزايد: سطح تخريب‌ها به حدي بالا است که کلمه‌اي جز تأسف نمي‌توان گفت و اميدواريم حضورمان و فرياد بغض آلودمان براي نجات شاهوار امروز باعث کاسته شدن از حجم اين تخريب‌ها شود.

باران همچنان آرام‌آرام در پهنه زمين مي‌ريزد و فرد ديگري مي‌گويد که براي نگراني از آينده زندگي خودم، فرزندان، شهر و کشورم به اين جمع ملحق شدم و ادامه مي‌دهد: اين وظيفه ما است که براي نجات شاهوار قدمي برداريم و دلمان براي اين تخريب‌ها مي‌سوزد و به‌تنهايي نمي‌توان کاري کرد، امروز آمديم تا صداي خود را به‌صورت مسالمت‌آميز اعلام کنيم تا به گوش مسئولان برسد و اجازه ندهند بيش از اين تخريب‌ها ادامه پيدا کند.

کمالي مي‌گويد: شاهوار در شمال شرق يک سنبل براي کشور محسوب مي‌شود و نبايد اجازه دهيم تا تخريب‌ها ادامه پيدا کند و باعث نابودي حيات منطقه شود و بايد معدن‌کاوي به نحوي باشد تا به دست خودمان آينده شهر را نابود نکنيم.

سميعي از اهالي روستاي تاش نيز به اين جمع ملحق شده و با بيان اينکه براي دفاع از منافع خدادادي در اين گردهمايي شرکت کرده است، مي‌گويد: بايد برنامه معدن‌کاوي به نحوي باشد تا از حجم خسارت‌ها کاسته شود قطعاً ادامه آن چيزي به نام تاش و شاهرود باقي نخواهد گذاشت کانون‌هاي آب ساز منطقه درخطر است و بايد در شرايط خشک‌سالي از اين منابع حفاظت کرد.

يک فرهنگي نيز مي‌گويد: گناه در حق طبيعت از حق‌الناس کمتر نيست، به کلام خدا در قرآن که نگاه مي‌کنيم بيش از ده سوره آن با اجزاي طبيعت نام‌برده شده است از انسان، حيوانات و گياهان سوره در قرآن وجود دارد، خداوند در قرآن مي‌خواست تا اين نکته را گوشزد کند که اجزايي را آفريدم بي‌حکمت و بي‌هدف نبوده است.

عرب ادامه مي‌دهد: بعد از انسان باارزش‌ترين آفريده خدا آب به شمار مي‌رود، هرکجا آب است نفس انسان بالا مي‌آيد اين گردهمايي همتاي سربازان مرزها براي دفاع از آب‌وخاک سرزمين‌مان خواهد بود، براي دفاع از عواقبي که شايد ما را مجبور به کوچ، ويراني و حوادث بدتر کند اگر آب را نجات ندهيم يعني شاهرود را نابود کرديم.

در اين هنگام برنامه با پخش سرود جمهوري اسلامي آغاز و بيانيه‌اي توسط دبير ستاد مردمي نجات شاهوار قرائت مي‌شود هم‌زمان با خواندن اين متن همچنان کاميون‌ها باطله‌هاي معدن‌کاوي راکمي آن‌سوتر خالي مي‌کند و اين با صداي فرياد جمع که زنده‌باد شاهوار درهم‌تنيده مي‌شود.

معدن روباز بوکسيت در فاز نخست بيش از دو ميليون مترمربع مراتع درجه‌يک را در اراضي شيب‌دار تخريب مي‌کند که دامنه آن بسيار وسيع است، چند صد اصله درخت ممنوع القطع اورس نابود و چندين چشمه آب با دپوي نخاله مدفون و چهار ميليون تن خاک جابه‌جا و 4.5 کيلومتر مسير رودخانه تغيير داده‌شده است.

سرچشمه‌هاي آب دشت بسطام و شاهرود در حال تبديل‌شدن به کانون سيلاب است در طرح توسعه معدن 20 برابر وسعت فعلي براي برداشت مدنظر قرار دارد و اين اتفاقات در شرايطي در حال وقوع است که بحران آب کشور و خصوصا شاهرود را به‌عنوان يک بحران تهديد مي‌کند.

گزارش: مهناز همتي

عکس:محمدعلي عباس نژاد


نسخه چاپي ارسال به دوستان