تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افراد بي‌هنري که معروف مي‌شوند

حتماً خبر داريد که مدتي قبل يک زن ايراني‌تبار به دفتر يوتيوب، شبکه به اشتراک‌گذاري ويدئو، حمله و تيراندازي و در نهايت خودکشي کرد. او گفته بود يوتيوب ويدئوهايش را در رده‌بندي‌هاي پايين قرار داده و ديگر نمي‌تواند تبليغات بگيرد. اين خبر خيلي‌ها را متعجب کرد و بسياري از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي شروع به کندوکاو در صفحه او کردند که يکي از افراد معروف اينستاگرام بود. هرچند که بلافاصله اين شبکه اجتماعي صفحه او را مسدود کرد. با اين اتفاق بار ديگر اين مساله مطرح شد که چرا چنين افرادي معروف مي‌شوند؟‏‎!‎

مشهور شدن الکي‎!‎

نسيم اقدم کسي بود که در دفتر يوتيوب تيراندازي کرد. او يکي از معروف‌ترين کاربران ايراني اينستاگرام بود و 137 هزار فالوور داشت. خيلي‌ها ويديوهاي او را تماشا مي‌کردند. ويدئوهايي که عجيب و غريب بود و در واقع هيچ چيز نبود! مانند بسياري از افرادي که اين روزها در اين شبکه اجتماعي معروف مي‌شوند و ويدئو‌ها و عکس‌هايشان لايک‌هاي بالا مي‌گيرد و پاي هر کدام شان کاربران نظر مي‌دهند و با هم دعوا مي‌کنند. کاربراني که پيش از اين هيچ کس جز افراد خانواده و دوستان‌شان آنها را نمي‌شناختند در مدت کوتاهي آنقدر مشهور مي‌شوند که بسياري از شرکت‌ها و کسب و کارها براي تبليغات فعاليت‌ها و محصولات‌شان به آنها مراجعه مي‌کنند.اين افراد پول‌هاي کلاني براي تبليغات مي‌گيرند و باز هم در مدت کوتاهي ثروتي عجيب به هم مي‌زنند بدون اينکه هنر، تحصيلات، شغل مناسب و و قابليت خاصي داشته باشند. کساني مثل تتلو، وحيد خزايي، پسر بچه‌اي که به زبان مازندراني صحبت مي‌کرد و به کچليک معروف شد و… که اگر عضو اينستاگرام باشيد حتما آنها را مي‌شناسيد‎.

ديدن ويدئوهاي اين افراد هيچ دانشي به کاربران اضافه نمي‌کند و بيانگر هيچ چيز نيست و فقط براي مطرح کردن آنهاست. فرمولي که هر روز افراد بيشتري به آن براي مشهور و پولدار شدن آن را اجرا مي‌کنند‏‎.

اما کساني که براي رسيدن اين افراد به ‌هدف شان به آنها کمک مي‌کنند کاربران اين شبکه‌هاي اجتماعي هستند که از سر تفريح و خنده و وقت‌گذراني صفحات اين افراد را مي‌بينند و با لايک‌ها و پيام‌هايشان هر روز آنها را براي ادامه دادن به رفتارهاي عجيب‌شان تحريک و تشويق مي‌کنند. البته اين مساله فقط محدود به ايران و کاربران ايراني اين شبکه اجتماعي نيست و مساله‌اي جهاني است.

‎ ‎به اين افراد بچه معروف‌ها و شاخ‌هاي اينستاگرام هم مي‌گويند اما يک عنوان خاص هم به آنها داده مي‌شود؛ اينفلوئنسرها. يعني افراد شناخته شده و تاثيرگذار در شبکه‌هاي اجتماعي. حالا اينکه با کدام قابليت به اين عنوان دست پيدا کرده‌اند گويا چندان مهم نيست! آنها مشهور مي‌شوند، تبليغ مي‌کنند، پولدار مي‌شوند و شرکت تبليغ‌دهنده فروشش را بالا مي‌برد‏! ‎

آنها آنقدر به اين شرايط عادت مي‌کنند که وقتي فالوورها و تبليغات شان کم مي‌شود واکنش‌هاي منفي نشان مي‌دهند. با کاربران مشهور ديگر دعوا مي‌کنند و بقيه را متهم به آمار‌سازي و داشتن فالوورهاي فيک مي‌کنند. يا حتي مانند نسيم اقدم کاري مي‌کنند که جهان را حيرت زده مي‌کند؛ تيراندازي به عوامل يک شبکه اجتماعي و خودکشي‎!‎

معروف‌شان نکنيم

مشهور شدن افراد اين چنيني در اينستاگرام آنقدر غيرمنطقي و ناراحت کننده است که مدتي پيش مساله «معروف‌ شدن احمق‌ها!» مطرح شد و در مقابل آن کمپيني به نام «احمق‌ها را معروف نکنيم» ايجاد شد. اين کمپين از کاربران اينستاگرام مي‌خواهد از دنبال کردن صفحات افرادي که هويت مشخصي ندارند و با به نمايش گذاشتن رفتار ناشايست در فضاي مجازي مشهور شده‌اند، خودداري کنند.کمپيني که ابتدا در اروپا و آمريکا شکل گرفت و بعد به ايران هم رسيد و کاربران با هشتگ «احمق‌ها را معروف نکنيم» تلاش کردند اين وضع را تغيير دهند‏‎.

اين کمپين هشدار مي‌دهد که اين افراد با به نمايش گذاشتن انواع بي‌بند و باري، تبديل به الگو مي‌شوند و اين خطرناک است.افرادي که به اين کمپين پيوستند مي‌گويند: «احمق‌ها حتي ارزش ندارند، شما ثانيه‌اي وقت بگذاريد و صفحه آن‌ها را دنبال کنيد. فالو و لايک کردن آن‌ها يعني شما شخصيتتان به اندازه آن‌ها پايين است و هم عقيده آن‌ها هستيد.»‎

اما با فالوورهاي بالاي اين افراد به نظر مي‌رسد اين کمپين تاثير آنچناني نداشته است‏‎.‎

خطري که بچه‌ها را تهديد مي‌کند

اين مسائل بار ديگر اهميت نظارت بر فعاليت کودکان، نوجوانان و جوانان در شبکه‌هاي اجتماعي را نشان مي‌دهد. افرادي که بيشترين تاثير را از اين شبکه‌ها مي‌گيرند و البته آسيب‌ها هم بيشتر متوجه آنهاست‏‎.‎

حضور چهره‌هاي مشهور اما بي‌هنر در اينستاگرام از دو جهت براي بچه‌ها آسيب رسان است. اول اينکه آنها با ديدن اين افراد دوست دارند شبيه آنها شوند. تلاش مي‌کنند مشهور شوند و ممکن است به هرکاري براي رسيدن به اين هدف دست بزنند. کارهايي که گاهي بسيار خطرناک است! راهي مثل اقدام به خودکشي که در اين شبکه‌ها کم هم ديده نشده است‏‎.

نوجوانان و جوانان به عواقب اين فعاليت‌ها فکر نمي‌کنند و فقط دوست دارند مشهور شوند و پول دربياورند و اين الگوهاي نامناسب مقابل چشم‌شان است. شما نمي‌دانيد در صفحه فرزندتان و زمان وقت گذراني او در اين شبکه‌ها چه مي‌گذرد و ممکن است يک دفعه با آسيبي مواجه شويد که زندگي فرزندتان را گرفته است. افراد نامناسبي که پاي پست‌هاي اين چنيني کامنت مي‌گذارند و ممکن است براي پيام خصوصي دادن هم اقدام کنند و حرف‌هاي نامناسبي که زده مي‌شود براي کودکان و نوجوانان بسيار خطرناک است‏‎. ‎

از سوي ديگر اگر حتي فرزندتان قصد پيوستن به خيل افراد معروف شبکه‌هاي اجتماعي را نداشته باشد، دنبال کردن اين افراد برايش تاثير مثبتي ندارد. کارهاي غيرمنطقي آنها مي‌تواند الگويي حتي نامحسوس براي بچه‌ها شود و ممکن است ادبيات بد آنها رويشان تاثير بگذارند. در ميان اين افراد مشهور کساني هستند که ويدئوهاي غيراخلاقي و حتي مستهجن منتشر مي‌کنند که به سرعت بين کاربران پخش مي‌شود و تماشاي آنها جز آسيب روحي براي بچه‌ها هيچ چيز ندارد. از سوي ديگر ممکن است بچه‌ها با ديدن شرايط زندگي اين افراد و ثروتي که به دست آورده‌اند دچار افسردگي شوند‏‎.

به همين دلايل بايد بر فعاليت و حضور فرزندانتان در شبکه‌هاي مجازي نظارت کنيد. البته به شکلي که باعث لجبازي آنها و گرايش بيشتر به اين شبکه‌ها نشود‏‎.

بايد راه‌هاي دوستانه و موثر و تاثيرگذار را پيدا کنيد. البته ابتدا بايد با فضاي مجازي آشنا باشيد. اگر تسلطي بر اين فناوري فراگير نداشته باشيد حرف‌هايتان هم موثر نخواهد بود چون نظرات‌تان شباهت و انطباقي با شرايط و فضاي اين شبکه‌ها ندارد و در واقع نه شما حرف‌ها و دلايل علاقه فرزندان تان را به اين فضا درک مي‌کنيد و نه آنها از دلايل نگراني‌تان چيزي مي‌فهمند‏‎!

براي نظارت و کنترل حضور بچه‌ها در اين شبکه‌ها مثلا مي‌توانيد ارتباطات عاطفي و منطقي را در خانواده تقويت کرده و تفريح‌هاي سالم خانوادگي را بيشتر کنيد. تنهايي فرزندان و نبود ارتباطات خوب در خانواده يکي از دلايل گرايش بيش از حد بچه‌ها به شبکه‌هاي اجتماعي چون اينستاگرام است. گذراندن اوقات بيشتري با فرزندان در فضاي بيرون از خانه به طوري که فرزندان از نظر عاطفي، احساس خلأ نکنند و براي جبران اين کمبود به فضاي مجازي پناه نبرند، حتما مؤثر است‏‎!

راه‌هايي مثل ايجاد محدوديت زماني يا معرفي صفحات مثبت و خوب به فرزندان هم موثر است. با آنها درباره اين صفحات حرف بزنيد و تلاش کنيد آنها هم درباره صفحاتي که مي‌بينند با شما صحبت کنند.

شما با اين کار هم نشان مي‌دهيد با اين فضا بيگانه نيستيد و هم مي‌توانيد آنها را به ديدن صفحات خوبي سوق دهيد‎

يگانه خدامي


نسخه چاپي ارسال به دوستان