تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کارگر نمونه کشوري از سمنان:
نداشتن امنيت شغلي، درآمد پايين، بي‌توجهي کارفرمايان به کارگر، بيمه، معوقات و مطالبات از مشکلات جامعه کارگري است

براي شروع گفتگو خودتان را براي خوانندگان روزنامه پيام معرفي کنيد.

بسم الله الرحمن الرحيم. مسعود بوند هستم، متولد 1365 از سمنان، داراي مدرک کارشناسي ارشد از دانشگاه سمنان و تاکنون موفق به ثبت بيش از 40 مقاله بين المللي و هم چنين حضور در کنفرانس بين المللي در ترکيه شدم.

کار اختراعتان را از چه زمان شروع کرديد؟

بنده از همان دوران تحصيل در مقطع ارشد مشغول به فعاليت در امور پژوهشي بوده‌ام که منتج به ساخت چند قطعه اختراع هم شد اما به طور جدي با مدد از پروردگار متعال و با تلاش شبانه روزي بنده و همکارم و کسب مشاوره‌هاي مرکز رشد فناوري دانشگاه سمنان، موفق شديم در مهر 93 اولين دستگاه آلايش دام سبك خود را بسازيم و براي انجام آزمايشات متعدد در کشتارگاه سمنان مستقر کنيم که مشابه داخلي و خارجي نداشته است. تا به امروز بيش از 20 قطعه دستگاه‌هاي کشتارگاهي و خدماتي توسط مجموعه ما به توليد رسيده و اميدواريم بتوانيم در حوزه کشاورزي نيز موفق به توليد دستگاه‌هاي مرتبط با اين بخش شويم.

چطور ايده اختراع اين دستگاه به ذهنتان رسيد؟

از زماني كه مشغول درس خواندن بودم همواره به اين موضوع فكر مي‌كردم كه بايستي علم منجر به كسب درآمد و ثروت گردد لذا پس از پايان خدمت سربازي با بررسي‌هايي كه انجام دادم و بازديدهاي ميداني اين خلاء را در كشتارگاه‌ها كه تمامي امور با سختي و به صورت غير بهداشتي با بهره وري پايين و مصرف زياد انرژي و نيروي انساني انجام مي‌گرفت حس كردم و جرقه توليد دستگاه‌هاي صنعتي ويژه كشتارگاه به ذهنم خطور كرد و با برنامه ريزي دقيق توانستم ايده خود را طراحي و اجرا نمايم.

بنده و يکي از دوستانم آن زمان با تحقيق و بررسي در بسياري از کشتارگاه‌هاي سطح کشور و پژوهش در عرصه صنعت دام به اين نتيجه رسيديم که علي رغم رشد و پيشرفت تکنولوژي در عرصه صنعت کشتارگاهي متاسفانه دستگاه خاصي در رابطه با آلايش خوراکي دام سبک ساخته نشده است. لذا بر آن شديم جهت ساخت و طراحي آن بر آييم.

در ادامه نيز با بررسي‌هاي لازم و بهينه نمودن دستگاه مذکور توانستيم مدل ديگري از آن را در سال 94 بسازيم و مورد تست و بهره برداري قرار دهيم و همچنين دستگاه پاچه پاک‌کني و دستگاه مربوط به پر‌كني بوقلمون که يکي ديگر از ايده‌هاي ما بود را توانستيم طراحي و به مراحل اجرايي برسانيم.

از مزاياي اين دستگاه براي ما بگوييد.

از مزاياي اين دستگاه صرفه جويي در مصرف انرژي (آب، گاز و....)،افزايش سرعت انجام کار، کاهش نيروي انساني مازاد، ارتقاي سطح بهداشتي اين قسمت از کشتارگاه‌هاست.

به اختراع ديگري فکر مي‌کنيد؟

بله. در حال حاضر در حوزه کشاورزي هم وارد شديم و در صدد توليد دستگاه‌هايي در اين بخش شامل آلو چين، علف هرز کن و... هستيم.

يکي از مسائل مهم در موفقيت اختراعات و ابداعات چيست؟

يکي از مسائل مهم در موفقيت اختراعات و ابداعات نيازسنجي است؛‌ به عبارتي ديگر صدها اختراع و ابداع با وجود پشتوانه علمي و فني قوي اما اگر نيازسنجي صحيح و دقيقي در آن انجام نشود نمي‌تواند به بازار راه يابد؛ بنابراين جواني که به دنبال طرح ايده مي‌رود اولين گام را بايد درست بردارد تا بتواند مسير رشد و پيشرفت را خود بيابد.لازم است جوانان و دانش پژوهان در زمينه‌هايي شروع به فعاليت و اقدام به اختراع کنند که در عرصه‌هاي مختلف نيازهاي کشور است.

لزوماً نيازي نيست که در صنايع‌هاي تک ورود کرده و بخواهند در آن قدمي بردارند از کارهاي کوچک و ساده نيز مي‌شود خروجي‌هاي بزرگ و مهمي به دست آورند. بطور مثال در حوزه کشاورزي دستگاه‌هاي وارداتي وجود دارد که تا ميزان زيادي به اين حوزه کمک کرده و از لحاظ منابع انساني، زمان و صرفه جويي‌هاي ديگر بهينه هستند در حالي که ما خودمان مي‌توانيم مبادرت به ساخت چنين دستگاه‌هايي در داخل داشته باشيم. در اختراع توجه به نياز بازار و جامعه و همچنين کاربرد آن مهم است.

از ثبت شرکت دانش بنيانتان بگوييد.

شرکت نوين صنعت نپني در مهر 94 با تاييد کارگروه ارزيابي و صلاحيت به شرکت دانش بنيان ارتقا يافته است و بنده و همکارم داراي 2 ثبت اختراع و يک مجوز فناوري هستيم.

دکتر سعيدي مدير کل دامپزشکي استان سمنان نيز ضمن بازديد از دستگاه فوق الذکر نامه‌اي مبني بر تاييد بهداشتي بودن اين دستگاه صادر کردند و مديريت کشتارگاه سمنان نيز تاييديه‌اي جهت عملکرد مناسب دستگاه و رضايت از آن صادر کردند.

اين شرکت همچنين با حضور در جشنواره فن بازار استان در آذر سال 94 به عنوان شرکت برتر دانش بنيان شناخته شده و از سوي محمدرضا خباز استاندار سمنان مورد تجليل و قدرداني قرار گرفته است.

مشکل اصلي شرکت‌هاي دانش بنيان؟

‌با وجود اينکه مقام معظم رهبري مکررا در بياناتشان از اهميت شرکت‌هاي دانش بنيان در تحقق اهداف عالي اقتصاد مقاومتي سخن گفته‌اند متاسفانه آن همت لازم براي به کارگيري اين گونه شرکت‌ها وجود ندارد؛ بنابراين بنده به عنوان يکي از افرادي که در شرکت دانش بنيان فعاليت مي‌کنم، از همه مسئولين محترم انتظار دارم بسترهاي لازم و ظرفيت‌هاي مناسب براي ورود شرکت‌هاي دانش بنيان به بازارهاي تجاري را فراهم کنند.

متأسفانه مشکل اصلي شرکت‌هاي دانش بنيان که عموما متشکل از جوانان خلاق و نوآوري و تحصيل کرده هستند، عدم اعتماد بازارها و افراد فعال قديمي در بازارها به اين گونه شرکت‌هاست. عموم اين شرکت‌ها با توليد يک يا چند محصول جديد وارد فعاليت شده‌اند و قطعا توليد ثروت بر مبناي دانش و فناوري به نفع جامعه ما و اقتصاد ما خواهد بود. با پيگيري مسئولين ذيربط ساز وکاري فراهم شود تا با شرکت‌هاي دانش بنيان اعتماد شود و در جهت پشتيباني و خريد محصولات آنها اقدام شود.

مشکل ديگري هم که وجود دارد اينکه افرادي با پرداخت هزينه‌هاي قانوني نسبت به ثبت شرکت دانش بنيان اقدام مي‌کنند ولي طرحي را ارائه مي‌دهند که کاربردي نيست و گره‌اي از مشکلات جامعه را نيز رفع نمي‌کند.

متاسفانه برخي افراد هم که موفق به ثبت شرکت دانش بنيان مي‌شوند وارد دلال بازي شده و با سوء‌استفاده از اين شرکت‌ها به دنبال کار واردات مي‌روند و با وارد کردن اجناسي مثل دسته بيل از کشور چين به دنبال درآمدزايي هستند ضمن اينکه چون با نام شرکت اين اقدامات صورت مي‌گيرد از پرداخت عوارض و ماليات گمرکي هم معاف هستند و لازم است تا مسئولين توجه جدي در اين حوزه داشته باشند.

آيا توليدات شرکت شما به صادرات هم رسيده است؟

بله. خوشبختانه تاکنون صادرات به کشورهاي همسايه مانند لبنان، سوريه، ارمنستان، گرجستان و ترکيه انجام پذيرفته است. متاسفانه در اين بخش به دليل تحريم‌ها و فضاي سياسي بسته آن چنان که بايد نمي‌توانيم صادرات داشته باشيم. به عنوان مثال در زمان حاضر از کانادا و چند کشور ديگر سفارش زيادي داريم که به همين دليل انجام آن مقدور نيست.

تا چه ميزان درکنار توليد به اشتغال‌زايي هم فکرکرده‌ايد؟

قطعا با رونق گرفتن توليد امر اشتغال نيز ايجاد مي‌شود. خوشبختانه با ارسال و استقرار دستگاه‌هاي فوق به کشتارگاه‌ها موجبات اشتغال حدود 200 نيروي انساني به صورت مستقيم و غير مستقيم فراهم و سعي شده تا علاوه بر توليد، بستر اشتغال هم براي عده‌اي فراهم شود.

حمايت‌هاي مرکز رشد فناوري از شما چقدر بوده است؟

مرکز رشد فناوري دانشگاه سمنان بسيار موثر و کارگشا بوده است.لازم است از زحمات آقايان ولي‌پور، جهانشاهي و کاميابي به ويژه دکتر سعدالدين رييس مرکز تشکر کنيم که از حيث مادي، معنوي و مشاوره‌اي ما را حمايت و از کمک اين دوستان بهره‌مند شديم.

حمايت‌هاي معنوي و مادي در افزايش انگيزه شما در راه انتخاب اين مسير به چه اندازه بوده است؟

حمايت‌هاي معنوي و مادي در افزايش انگيزه کار و تلاش موثر است و در راه انتخاب اين مسير پيش از پيش ثابت قدم و استوارتر مي‌شوم. هدفم خدمت بي‌منت و شبانه روزي به مردم، آرزوي ديرينه بنده بوده و خواهد بود.

ويژگي اصلي يک مخترع چيست؟

ويژگي اصلي يک مخترع کنجکاو بودن و پيگير بودن ايده‌هاي ذهني است. ممکن است بسياري از مردم ايده‌هاي جالبي داشته باشند اما با عدم پيگيري فقط آن ايده‌ها در ذهن آنها باقي مي‌مانند و اما يک مخترع علاوه بر اينکه ايده مناسب و جالبي دارد جهت اجرايي و عملياتي کردن آن از هيچ تلاش و کوششي فروگذار نمي‌کند. البته مخترع بايد هر طرح و دستگاهي را که اختراع مي‌کند کاربردي و براي رفاه جامعه باشد.

چه صحبتي با جوانان علاقه‌مند به پژوهش و اختراع داريد؟

توصيه بنده به جوانان هم سن و سالم اين است که فقط به دريافت مدرک دانشگاهي بسنده نکنند و به دنبال مهارت آموزي باشند. در وضعيت کنوني اقتصادي کشور لازم است همه با هم با همت مضاعف و کار و تلاش و پشتکار در جهت ثبت براي عرصه‌هاي مختلف گام برداريم و بتوانيم افتخارات مهمي براي ايران اسلامي در عرصه‌هاي ملي و بين الملي رقم بزنيم.

در اين راه بايد ترس را کنار گذاشت، ايده و طرحي را که در ذهن خود دارند مورد پژوهش قرار داده و پس از ارزيابي نياز آن در بازار و جامعه، عملياتي و اجرايي کنند. يک مخترع بايد توجه داشته باشد که اختراع او بتواند در ترغيب و بالا بردن انگيزه اش موثر و اختراعات بيشتري داشته باشد.

از قرار معلوم امسال به عنوان کارگر نمونه کشوري معرفي و تجليل شديد، بفرماييد در چه بخشي و دليل نمونه شدن شما چه بوده است؟

بنده در بخش خدمات به عنوان کارگر نمونه کشوري از سمنان برگزيده شدم. نوآوري در اختراع، البته اين موفقيت را مرهون حمايت‌هاي بي‌دريغ پدر و مادرم و كليه اساتيد و پرسنل پارك علم و فناوري دانشگاه سمنان هستم و در پايان از زحمات تمامي سروران تشكر و قدرداني مي‌كنم.

نمونه بودن را چگونه تعريف مي‌کنيد؟

نمونه شدن شاخصه‌هاي خاص خود را در هر بخش دارد. براي انتخاب نمونه‌ها بايد عملکرد و شاخص‌هاي هر بخش را ارزيابي و مورد بررسي قرار داد.

عمل کردن به تعهد، نظم و وقت شناسي، وظيفه شناسي در خدمت رساني به شهروندان، رعايت و کيفيت کار،شاداب بودن،صبر و بردباري، به خدا توکل کردن و ساير خصوصياتي که کارگر نمونه بايد داشته باشد.

به عنوان کارگر نمونه چه صحبت‌هايي با کارگران داريد؟

توصيه‌هايي که دارم اين است که کارگران بايد در وقت معين به سرکار بيايند، به مسئولين خود و کارشان بيش از حد اهميت دهند و به تعهدات خود در برابر کارفرما عمل کنند. متاسفانه بسياري از کارگران پس از قرارداد علي رغم اينکه شايد حقي هم داشته باشند ولي به تعهداتي که در مقابل به کار فرما داده عمل نمي‌کنند و مشکلاتي را براي سيستم و خودشان و کارفرما ايجاد مي‌کنند.

کارگران بايد به اين نکته توجه داشته باشند همه ما در جامعه‌اي زندگي مي‌کنيم که فراز و نشيب‌ها و نوسانات، خاص يک گروه نيست و همه ما به نوعي با آن سروکار داريم بنابراين بايد با وجدان کاري و تلاش و همت مضاعف بتوانيم مشکلات را رفع و رجوع نماييم.

اختصاص يک روز به عنوان روز کارگر چه تاثيري در روحيه کارگران دارد؟

اساسي‌ترين رکن صنعت و توليد کارگر است که با تلاشي خاموش و متواضع، چرخ صنعت را به حرکت درآورده و آن را در مسير رشد و تعالي ميهنش به کار مي‌اندازد. توفيق هر کشور و مجموعه‌اي که به جايگاه مطلوبي در عرصه صنعت رسيده، از رهگذر اکرام و ارج نهادن به جايگاه اين فعالان پرتکاپوي ارجمند محقق گرديده است؛ بنابراين کارگران جامعه بايد به اين خودباوري برسند و با اعتماد به ‌نفس و تلاش خستگي‌ناپذير ايده و طرح‌هاي خود را دنبال کنند چرا که ايران عزيز ما قابليت توليد محصولات باکيفيت و مرغوب را در داخل کشور دارد و اين مهم به‌طور کامل محقق نخواهد شد مگر همه کارگران و زحمت کشان صنعت و همچنين کارفرمايان دست ‌به‌دست هم داده و با توليد محصولات باکيفيت ايران عزيز را از هرگونه کالاي وارداتي بي‌نياز کنند.

بهتر است مسئولين و متوليان کار و کارگر نسبت به گراميداشت اين روز و دغدغه‌هاي کارگران اهتمام بيشتري داشته باشند و صرفاً به نام‌گذاري روز بسنده نشود و بستر مناسب‌تري جهت شکوفايي ايده و نظرات اين قشر زحمت‌کش فراهم گردد.

اگر اين روز در عمل به فرهنگ تبديل شود تاثير بسزايي در روحيه کارگران دارد زيرا از اين نظر خوشحالند که مسئولان به فکر ما کارگران دلسوز و زحمت‌کش هستند. متاسفانه در حال حاضر کارگراني هستند که در بدترين شرايط و فضاي کاري و با حداقل حقوق فعاليت مي‌کنند ولي هيچ توجهي به آنان نمي‌شود و به فراموشي سپرده شده‌اند. اين قشر بايد قضاوت شوند و مورد حمايت قرار گيرند.

آيا هرکارگري با خوب کار کردن مي‌تواند کارگر نمونه باشد؟

تمام کارگران جامعه کارگري، کارگر نمونه هستند که در اين شرايط اقتصادي همچنان براي رونق و آباداني کشورشان سخت در تلاش‌اند و ناگزير در هر جشنواره در حوزه‌هاي مختلف صنعت، خدمات و کشاورزي در هر استان يک نفر به‌عنوان کارگر برتر استاني برگزيده و سپس از بين برگزيدگان استاني يک نفر به‌عنوان کارگر نمونه ملي بر اساس شاخص‌ها، ارزيابي‌ها و امتيازات انتخاب مي‌شود.

امسال سال حمايت از کالاي ايراني از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده است،چگونه يک کارگرمي تواند در اين موضوع نقش داشته باشد؟

ما کارگران و ديگر اقشار مختلف مردم و مسئولان بايد دست در دست هم دهيم تا منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي تحقق يابد و با اتحاد و همدلي و با کار و تلاش خداپسندانه در جهت خدمت رساني به اين مردم شهيد پرور که نتيجه آن، استقلال و خودکفايي کشور است، در مقابل دشمنان ايران اسلامي ايستادگي کنيم.

قطعا خريد کالاي ايراني بهترين راه براي حمايت از کارگر و توليدکننده ايراني است تا بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي کشور بتوانند فعال بمانند و کارگران خود را حفظ کنند. ضمن اينکه کارگران هم بايد با وجدان کاري در بالا بردن کيفيت محصولات نقش مهم خود را ايفاء کنند. کالاي ايراني توان رقابت با مشابه خارجي خود را دارد و اگر کيفيت افزايش يابد مردم نيز استقبال خواهند کرد.

به نظر شما عمده‌ترين مشکلات جامعه کارگري چيست؟

نداشتن امنيت شغلي و درآمد پايين، بي‌توجهي کارفرمايان به کارگر، بيمه، معوقات و مطالبات از عمده‌ترين مشکلات جامعه کارگري است.

عوامل سد راه خلاقيت و پيشرفت کارگران چيست؟

بي‌توجهي کارفرما به کارگر مي‌تواند به عنوان يک عامل مهم در کاهش انگيزه و روحيه کارگران و کاهش کيفيت کالاها و محصولات باشد. عدم‌حمايت سرمايه‌گذاران خصوصي و دولتي از طرح‌ها و ايده‌هاي نو نيز ديگر عوامل سد راه خلاقيت و پيشرفت کارگران است.

موضوع هميشه مطرح و مورد اعتراض کارگران، قوانين کارگري و افزايش حقوق و دستمزد است. شما چقدر اين اعتراضات را معقول مي‌دانيد؟

انتظار به جايي است. حقوق و دستمزد کارگران هر ساله بايد متناسب با نرخ تورم و معيشت افزايش يابد. در کشور ما که سالانه شاهد تورم بيش از 10 تا 15 درصدي هستيم قطعا بايد هزينه‌هاي بهداشت و درمان، بيمه، سلامت و... افزايش يابد و قدرت خريد کارگران هم بالا رود. نبايد انتظار داشت که تورم سالانه وجود داشته باشد ولي کارگر حقوق و مزاياي 40 سال پيش را دريافت کند. از طرفي اگر کارگري هم در بازدهي و افزايش توليدات يک واحد توليدي هم نقش داشته باشد کارفرما موظف است که حقوق وي را به تناسب افزايش دهد.

شما وضعيت توليد در کشور به ويژه استان سمنان را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

بسيار بد. آن را که عيان است چه حاجت به بيان است. همه واحد‌هاي توليدي مستقر در شهرک صنعتي يکي پس از ديگري تعطيل و کارگران نيز بيکار شدند. اصولا در حال حاضر توليد انجام نمي‌شود که بتوان وضعيت آن را تشريح کرد.

علت؟

عدم حمايت از کارفرما و واحد توليدي، نوسانات بازار ارز، واردالت بي‌رويه، قاچاق کالا، عدم مديريت و ده‌ها علت ديگر نقش داشته است.

شما ارتباط تکنولوژي روز با مشاغل را چگونه مي‌بينيد؟

کاملا وابسته به يکديگر هستند و دو عنصري که نبايد از يکديگر جدا شوند. توسعة تكنولوژي و به كارگيري وسيع آن، باعث افزايش بهره‌وري فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌شود. اصولاًً توسعة تكنولوژي باعث افزايش كيفيت و سرعت و حتي كاهش هزينه‌هاي توليد مي‌گردد.

مهارت در کار حلقه مفقوده اشتغال امروز است، نظر شما چيست؟

عدم مهارت مانع رشد و توسعه يک کشور است. متاسفانه دانشگاه‌هاي زيادي از سوي دولت‌ها تاسيس شده که آکادميک شده و فارغ التحصيلاني را تربيت مي‌کند که مهارت لازم را ندارند و براي جامعه مشکلاتي را به دنبال داشته است.

توصيه بنده اين است که دانشجويان فقط به دنبال دريافت مدرک دانشگاهي نباشند و مهارت آموزي را فرا گيرند.

مهم‌ترين آرزوي شما؟

روزي آرزو داشتم که شرکتي راه‌اندازي کنم و کارفرماي خوبي باشم. امروز آرزو دارم که استاد دانشگاه خوبي شوم. در حال حاضر نيز به دنبال ادامه تحصيلات در مقطع دکتري هستم تا با بالا بردن سطح تحصيلات بتوانم اختراعات بيشتري داشته باشم.

روزنامه پيام مطالعه مي‌کنيد؟

آخرين باري که خواندم 8 ماه پيش بود. روزنامه پيام مي‌تواند نسبت به معرفي توليدات واحد‌هاي توليدي و معرفي بيشتر آن به مردم تلاش کند.

و سخن آخر

ازشما و همکارانتان در روزنامه پيام استان تشکر مي‌کنم.

عليرضا عربي

خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان