تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کم تحرکي خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد

نيويورک- ايرنا- موسسه پژوهشي سرطان آمريکا در تحقيقات اخير خود اعلام کرد کم تحرکي و نشستن طولاني مدت خطر ابتلا به انواع سرطان ها را افزايش مي دهد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در تازه ترين پژوهش اين موسسه آمده است بررسي علمي قوي براي شکل گيري يک دستورالعمل اجرايي وجود دارد که نشان مي دهد کاهش فعاليت هاي جسماني باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان در بزرگسالان مي شود.

کميته مشاوران علمي فعاليت هاي جسماني براي نخستين بار در سال 2018 دريافت که بي حوصلگي با افزايش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد.

موسسه آمريکايي تحقيقات سرطان نشان مي دهد که فعاليت جسماني، همراه با حفظ وزن مناسب و خوردن خوب، مي تواند نزديک به يک سوم از شايع ترين موارد سرطان اين کشور جلوگيري کند. علاوه بر اين با نکشيدن سيگار و پرهيز از آسيب هاي نور آفتاب، برآورد مي شود موارد سرطان در ايالات متحده مي تواند به حدود نصف، کاهش يابد.

کارشناسان اين موسسه معتقدند شروع فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به بيشتر سرطان ها را کاهش مي دهد به گونه اي که بهترين شرايط در ميان کساني ديده مي شود که فعاليت جسماني زيادي داشتند و در مقابل تمامي سطوح سرطاني محافظت شده بودند.

مرکز ملي کنترل سرطان در ماه آوريل 2018 مشخص کرد که چگونه انتخاب هاي زندگي روزانه نقش مهمي در سلامت کلي و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. يافته هاي اين تحقيق در مورد بررسي هاي اخير نشان مي دهد که بيش از يک چهارم آمريکايي ها غيرفعال هستند.

موسسه آمريکايي تحقيقات سرطان در توصيه خود اظهار مي کند شما لازم نيست به يک ورزشکار تبديل شويد يا پول زيادي را براي به دست آوردن مزاياي فعاليت هاي جسمي صرف کنيد؛ همه چيز به اندازه خريد يک جفت کفش پياده روي و يک تصميم براي انجام فعاليت هاي جسماني در زندگي شما است.

در تحقيقات جديد، يافته هايي به دست آمده است که پيش از اين وجود نداشت از جمله: در تحقيقات 2008 گفته مي شد فعاليت جسماني منجر به کاهش وزن مي شود که البته درست است اما در يافته هاي جديد نشان مي دهد که فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به افزايش وزن و چاقي را هم کم مي کند.

اين مساله به طور کلي براي سلامتي به ويژه براي خطر ابتلا به سرطان اهميت دارد. تحقيقات موسسه پژوهشي سرطان آمريکا نشان مي دهد که حفظ وزن سالم براي پيشگيري از سرطان مهم است. اضافه وزن و چاقي عامل 11 نوع سرطان همچون روده بزرگ، سينه و آندومتر رحم است.

زمان زياد بي تحرکي با وقوع زياد سرطان هاي خاص همراه با ديابت نوع 2 و ساير بيماري هاي مزمن ارتباط دارد. تحقيقات جديد در اين زمينه نشان دهنده رشد سريع اين سرطان ها به دليل کم تحرکي است در حالي که در تحقيقات 2008 ارزيابي هاي سيستماتيک کافي بر اثرات اين مساله بر سلامت انجام نشده بود.

گزارش سال 2018 شواهدي را به دست آورده است که مي گويد نشستن طولاني مدت و ساير رفتارهاي نشسته، با خطر بالاي سرطان آندومتر رحم، روده بزرگ و ريه همراه است. شواهد محکمي وجود دارد که نشستن در بيشتر اوقات، با افزايش خطر بيماري هاي قلبي و ديابت نوع 2 نيز ارتباط دارد. ديابت نوع 2 داراي بسياري از عوامل خطرناک سرطان است و شواهد نشان مي دهد اين بيماري خطر ابتلا به سرطان هاي متعدد را افزايش مي دهد.

**فعاليت=کاهش خطر سرطان

شواهد مبتني بر کاهش خطر ابتلا به سرطان با افزايش فعاليت فيزيکي در طول دهه گذشته رشد يافته است. گزارش علمي 2018 که شامل تحقيق موسسه پژوهشي سرطان آمريکا و مرکز بين المللي تحقيقات سرطان است، صدها مطالعه اپيدميولوژيک را با چندين ميليون شرکت کننده در اين مطالعه انجام داد.

کميته تخصصي، شواهد محکمي مبني بر زياد يا کم شدن فعاليت هاي بدني بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه، روده بزرگ، آندومتر رحم و سرطان هاي متعدد ديگر را يافت به گونه اي که کاهش خطر در حدود 10 تا 20 درصد بود.

موسسه پژوهشي سرطان آمريکا توصيه مي کند حداقل 30 دقيقه فعاليت بدني متوسط به بالا در روز براي کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان