تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افسردگي موجب کاهش حافظه مي شود

تهران- ايرنا- گروهي از دانشمندان آمريکايي پي برده اند ابتلاي به افسردگي در مراحل شديدتر مي تواند موجب کاهش حافظه به ويژه در سالمندانش شود.

به گزارش روز جمعه گروه علمي ايرنا از خبرگزاري آمريکايي يونايتدپرس محققان دانشگاه پزشکي ميلر ميامي آمريکا با بررسي وضعيت يکهزار و 100 فرد با متوسط سن 71 سال پي بردند ساختار مغز در سالمنداني با علايم شديد افسردگي با سالمندان سالم، متفاوت است.

شرکت کنندگان در اين مطالعه سابقه اي از هر نوع بيماري مغزي يا سکته نداشته اند و تحت اسکن مغز، معاينات روانشناختي قرار گرفته و آزمون هاي مهارت هاي انديشيدن را در ابتداي مطالعه پشت سرگذاشتند. حافظه آنها و مهارت هاي تفکري تقريبا 5 سال بعد دوباره سنجيده شده است.

بر اساس اين گزارش در ابتداي مطالعه 22 درصد از مشارکت کنندگان علايم شديدتري از افسردگي داشتند و در آزمون هاي دوره اي افسردگي نمره کمتري کسب مي کردند؛ اين آزمون ها با هدف بررسي توان يادآوري تجربيات و رويدادهاي مهم در اين افراد انجام شده بود.

همچنين محققان پي بردند حجم مغز افرادي که علايم شديدتر افسردگي داشتند، کمتر و احتمال ضايعات عروقي در مغز آنها 55 درصد بيشتر بود، همچنين با تشديد علايم افسردگي و تغييرات در مهارت هاي انديشيدن و حافظه طي 5 سال در آنها افزايش يافته بود.

افزون بر اين ساختار مغز در سالمنداني با علايم شديدتر افسردگي با سالمندان سالم، متفاوت است.

زکي الحضوري محقق ارشد اين مطالعه در اين مورد گفت: دست کم 25 درصد از سالمنداني که به علايم شديد افسردگي مبتلا هستند، احتمال کاهش حافظه وجود دارد و از اين جهت بايد رابطه افسردگي و مشکلات حافظه اي بيشتر بررسي شود.

وي مي افزايد: از آنجا که افسردگي به طور معمول قابل درمان است مي توان اميدوار بود اختلال هاي حافظه اي را نيز با درمان بهبود بخشيد.

يافته هاي اين محققان و مبناي اين مطالعه هفته گذشته در نشريه بين المللي عصب شناسي منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان