تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
توليد انبوه 14 سلول انساني در دستور کار قرار گرفت

تهران -ايرنا- رئيس پژوهشگاه رويان گفت: توليد انبوه 12 تا 14 سلول انساني با مصارف باليني که دستاورد محققان اين پژوهشگاه است در دستور کار کارخانه سلول انساني قرار گرفت.

نخستين کارخانه توليد انبوه سلول انساني در غرب آسيا روز گذشته (25 ارديبهشت ماه) با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري افتتاح شد. در اين کارخانه که با همکاري شرکت دارويي برکت و پژوهشگاه رويان راه اندازي شد، محصولاتي چون منيوسل، ريکالرسل، رنيودرم سل، ليپووس سل، مزستروسل و دستروسل که در درمان بيماري هاي مختلف قلب و عروق، پوستي ،سيستم اسکلتي و سيستم دفاعي بدن کاربرد دارد، توليد مي شود.

دکتر عبدالحسين شاهوردي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: از اين تعداد، 2 سلول انساني شامل فيبروبلاست و مزانشيمي براي درمان بيماري هاي پوستي و آرتروز مجوز اوليه توليد انبوه را از وزارت بهداشت اخذ و به زودي وارد بازار مي شود.

رئيس پژوهشگاه رويان ادامه داد: امکانات و تجهيزات براي توليد انبوه سه محصول ديگر هم به منظور درمان بيماري هايي مانند قلبي-عروقي و عضلاني اسکلتي در اين کارخانه فراهم شده و درحال اخذ مجوز از وزارت بهداشت براي توليد صنعتي آنها هستيم.

وي تصريح کرد: محصولات ديگري در مرحله توسعه اي اين کارخانه براي درمان بيماري هاي مانند سرطان، فلج مغزي و افراد رد پيوند اضافه خواهد شد تا خدمات بهتري به اين افراد ارائه شود.

شاهوردي اظهار اميدواري کرد که تا چند سال آينده شاهد توليد اغلب دستاوردهاي به نتيجه رسيده محققان اين مجموعه در حوزه سلول هاي بنيادي باشيم. باتوجه به نياز جامعه بايد نتايج تحقيقات به عمل آمده در قالب دارو يا سلول انساني به بازار عرضه تا خدمات بهتري به اين افراد ارائه شود، در غير اين صورت با آمدن محصولات مشابه خارجي، هم سرمايه گذاري و هم تحقيقات ما بي نتيجه خواهد ماند.

مدير پروژه درماني هاي پيشرفته شرکت گروه دارويي برکت و عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي هم به پيشرفت هاي کشور در حوزه سلول هاي بنيادي اشاره کرد و گفت: در منطقه اولين کشوري هستيم که موفق به راه اندازي کارخانه توليد انبوه سلول انساني شديم.

دکتر ناصر اقدمي به خبرنگار ايرنا گفت: در بين کشورهاي آسيايي، سنگاپور، ژاپن و چين در اين زمينه فعال هستند و محققان ما در تلاش هستند تا گام هاي استواري در اين زمينه بردارند تا همپاي کشورهاي پيشرفته حرکت کنيم.

وي بيان کرد: در روش پيشرفته سلول درماني، سلول از خود بيمار گرفته و پس از اقدامات لازم به بدن فرد بيمار تزريق مي شود، لذا صادرات اين محصول معني ندارد.

مدير پروژه درماني هاي پيشرفته شرکت گروه دارويي برکت، توسعه توريسم درماني و صادرات فناوري را از مزاياي اين پروژه برشمرد و گفت: اين اقدام مي تواند توريسم درماني را توسعه دهد.

با عقد قرارداد مشترک براي توليد انبوه سلول انساني با مصارف باليني بين شرکت دارويي برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) به عنوان سرمايه گذار و پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي به عنوان دارنده دانش فني، شرکت تک سل فارمد به عنوان اولين شرکت دانش بنيان در حوزه توليد صنعتي محصولات و فرآورده هاي سلولي در بهمن ماه سال 92 تاسيس شد.

از اهداف تاسيس اين شرکت مي توان به توليد انبوه سلول، تجاري سازي محصولات سلولي، ژن درماني و مهندسي بافت، همکاري با مراکز و موسسات پژوهشي و تحقيقاتي براي توسعه محصولات جديد و حرکت به سوي صادرات فناوري است.

در حال حاضر اين مجموعه با ساخت اولين کارخانه توليد انبوه سلول با ظرفيت 4500 محصول سلولي خودي (اتولوگ) توانسته گام مهمي را در توسعه و تجاري سازي پزشکي بازساختي و سلول درماني در کشور بردارد.

اين کارخانه با داشتن بالاترين استانداردها بر اساس معيارهاي آمريکا و اروپا، از نظر ظرفيت توليد در حال حاضر يکي از 10 مرکز توليد محصولات سلولي در سطح جهان است و در صورت استفاده از فرآورده سلولي غير خودي (آلوژن)، ظرفيت توليد اين کارخانه به حداقل 50 هزار ويال سلولي در سال قابل افزايش است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان