تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
لزوم اخذ تضمين از اروپا

رييس شوراي راهبردي روابط خارجي کشورمان گفت: سياست‌هاي يکجانبه گراي رئيس جمهوري آمريکا ، برنامه‌هاي چندجانبه گرايي در عرصه نظام بين‌الملل را شديد با خطر مواجه کرده است .

«کمال خرازي» که براي شرکت در همايش «رهبران براي صلح» به فرانسه سفر کرده است، به همراه جمعي از شخصيت‌هاي تراز اول سياسي جهان در نشست پرسش و پاسخ دانشجويان انستيتوي علوم سياسي فرانسه در محل کاخ وزارت خارجه اين کشور شرکت کرد.

خرازي با اشاره خروج آمريکا از توافق هسته‌اي با ايران، يونسکو، قرارداد آب و هوايي پاريس اين اقدامات را نشانه پيگيري سياست‌هاي مبتني بر يکجانبه گرايي دولت حاکم بر اين کشور دانست و گفت: کشورهاي جهان بايد براي نجات چندجانبه گرايي در نظام بين‌الملل اقدام عملي کنند .

وي نشست وزراي خارجه ايران و سه کشور اروپايي به همراه خانم موگريني در بروکسل را براي اتخاذ سياست واحد در برابر خروج آمريکا از توافق هسته اي برجام مهم ارزيابي کرد.

خرازي گفت : اگرچنانچه توافقاتي که توسط سازمان ملل محترم شمرده مي‌شود قابل دفاع نباشند آنگاه ديگر نمي‌توان امنيت و صلح جهاني را تضمين کرد.

وي در پاسخ سوالي در خصوص نحوه ادامه تعهدات ايران در برجام گفت: ايران تاکنون به همه تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده اما با توجه به مانع تراشي آمريکا هنوز به طور کامل از مزاياي آن منتفع نشده است بنابراين با خروج آمريکا اين موضوع به کشورهاي اروپايي بستگي دارد که بتوانند تضمين‌هاي لازم را براي اجراي تعهدات خود به منظور ادامه برجام به ايران ارائه دهند.

وي در بخش ديگري از اين جلسه در خصوص موضوع پناهندگي و تاثير سياست‌هاي يکجانبه گرايي بر اين پديده گفت: حمله آمريکا به عراق، افغانستان و يا سوريه مصاديق بارز سياست‌هاي يکجانبه گرايي است که توسط دولت‌هاي حاکم بر آمريکا پيگيري و اجرا و موجب شده است تا جمع کثيري از مردم اين کشورها به ساير مناطق از جمله ايران و يا اروپا گسيل شوند. همچنين اشغال فلسطين توسط رژيم صهيونيستي موجب شد تا بيش از چهار ميليون نفر از مردم فلسطين به ساير کشورها مهاجرت کنند.رييس شوراي راهبردي روابط خارجي ايران با محکوميت کشتار مردم فلسطين توسط نيروهاي نظامي رژيم اشغالگر قدس، تصريح کرد که اين حق مردم فلسطين است تا به سرزمين‌هاي خود برگردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان