تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در جلسه هيات دولت:
مردم نگران اداره کشور نباشند

رئيس جمهور استفاده از فرصت‌هاي ماه مبارک رمضان را مورد تأکيد قرار داد و تصريح کرد: ماه رمضان ماه استقامت، صبر، ايستادگي، اتحاد و برادري بيشتر و زدودن دل‌ها از همه کينه‌ها، قهرها و دودستگي‌ها است و ان‌شاءالله اتحاد و ايستادگي ملت ايران در اين ماه مبارک و در اين برهه تاريخي ، بيش از پيش خواهد شد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت با اشاره به قرار گرفتن در آستانه حلول ماه مبارک رمضان، اين ماه را ماه رحمت، برکت و مغفرت توصيف کرد و با تبريک آن به ملت ايران و همه مسلمانان جهان، گفت: ماه رمضان همراه با رحمت‌هاي الهي، غفران و آمرزش الهي براي بندگان است و اميدوارم همه بتوانيم از اين سفره الهي که در ماه رمضان برپا مي‌شود، نهايت بهره را ببريم و در کنار سفره حق قرار بگيريم.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: ماه رمضان ماه خودسازي، ايستادگي، سلامت جسم و تزکيه روح و ماه تلاوت و تدبير در قرآن مجيد و بهره‌مندي از ليالي قدر و ماه امام حسن مجتبي(ع) قهرمان صلح و امير المؤمنين علي(ع) قهرمان صبر است.

روحاني افزود: ماه رمضان ماه اُلفت، برادري و کمک به نيازمندان است و اميدوارم بهره‌مندي از برکات اين ماه باعث شود که اگر گله‌ها و فاصله‌هايي بين خانواده، احزاب، گروه‌ها و اقوام وجود دارد، برطرف شده و جاي آن را محبت، صفا و صميميت بگيرد.

قدس را با بازي‌هاي سياسي نمي‌توان از مسلمانان جهان جدا کرد

رئيس جمهور با اشاره به اينکه امسال ماه مبارک رمضان با دو حادثه مهم مواجه شده است، گفت: از يک طرف در منطقه با بي‌تدبيري مقامات آمريکا شرايطي پيش آمده و سفارتخانه خود را به بيت‌المقدس منتقل کرد که برخلاف معاهدات گذشته و حتي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و مجمع عمومي سازمان ملل است ضمن اينکه چنين اقدامي چيزي نيست که به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

روحاني تصريح کرد: رژيم صهيونيستي و آمريکا تصور مي‌کنند با فشار بيشتر به ملت فلسطين مي‌توانند آنان را از حق مشروع خودشان محروم کنند و يا با فشار، مسلمانان جهان را از سرزمين خودشان يعني بيت المقدس جدا سازند. اين يک اشتباه بزرگي است که انجام مي‌دهند.

رئيس جمهور اظهار داشت: مسلمانان جهان مسجد الاقصي و بيت المقدس را به عنوان قبله اول خود مي‌شناسند و مورد احترام همه مسلمانان است و مدفن انبياء بزرگ الهي و مسجد انبيا الهي بوده است که در آنجا به عبادت پرداختند. لذا اين سرزمين مقدس را با بازي‌هاي سياسي نمي‌توان از جمعيت يک ميليارد و 500 ميليوني مسلمانان جهان جدا کرد.

روحاني با تأکيد بر اينکه ملت فلسطين چنين ظلم‌هايي را تحمل نخواهد کرد، گفت: مردم فلسطين 70 سال مقاومت کرده‌اند و باز هم مقاومت خواهند کرد تا به حقوق مشروع خودشان دست يابند. اعمال و رفتار رژيم صهيونيستي همواره تجاوز، ظلم، ستم و کشتن بي‌گناهان بوده و در اين چند روز ارتکاب چنين اعمالي آشکارتر شد و در روز نکبت که مردم مسلمان فلسطين با دست خالي به ميدان آمده بودند همگان ديدند که صهيونيست‌ها با سرب آتشين با آنان برخورد کردند و ملت مظلوم و آزاده فلسطين را به خاک و خون کشيدند و ده‌ها نفر را شهيد و هزاران نفر را مجروح کردند.

رئيس جمهور با اظهار تأسف از سکوت کشورهاي عربي و مسلمان در قبال جنايات صهيونيست‌ها، گفت: متأسفيم که برخي از کشورهاي عرب منطقه در قبال جنايات روزهاي اخير صهيونيست‌ها سکوت کردند و برخي کشورهاي اسلامي نيز به سادگي از آن چشم‌پوشي نمودند و برخي ديگر نيز متأسفانه آن را دفاع مشروع لقب دادند در حالي که دفاع مشروع از آن ملت و سرزميني است که متعلق به خود آن ملت باشد نه سرزمين غصب شده فلسطين، لذا دفاع مشروع صهيونيست‌ها در اين سرزمين معنا و مفهومي ندارد. ملت فلسطين براي سرزمين خود مي‌جنگند و جاي تأسف است که برخي کشورهاي غربي به ناروا از اينگونه کلمات يعني دفاع مشروع استفاده مي‌کنند.

روحاني تصريح کرد: ترديدي ندارم که اينگونه اعمال تصميم ملت فلسطين را براي مقاومت و ايستادگي بيشتر خواهد کرد و به مسلمانان جهان نيز نشان مي‌دهد که در برابر رژيم صهيونيستي جز وحدت، اتحاد، فشار بيشتر و کمک به مردم فلسطين براي آزادي سرزمين‌شان راه ديگري وجود ندارد؛ چرا که رژيم صهيونيستي، رژيمي نيست که به اخلاق و حتي قوانين و مقررات بين‌المللي پايبند باشد و فقط زور را مي‌فهمد. همچنان که در جنگ 33 روزه ديديم که وقتي ملت بزرگ لبنان ايستادگي و مقاومت کردند، فهميدند که در برابر اين ملت بزرگ نمي‌توان کاري از پيش ببرند. در غزه هم زماني که با مقاومت مواجه شدند، مجبور به عقب‌نشيني شدند. در شرايط کنوني هم راه ديگري غير از مقاومت وجود ندارد.

امسال روز قدس باشکوه‌تري در ايران و ساير کشورها رقم خواهد خورد

رئيس جمهور با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران همواره مدافع حقوق مردم فلسطين بوده و اين راه را ادامه خواهد داد، گفت: ما همواره در مقابل متجاوزين و ظالمين خواهيم ايستاد و معتقديم پيروزي نهايي از آن مظلومين و فلسطينيان خواهد بود.

روحاني خاطر نشان کرد: بدون ترديد امسال روز قدس باشکوه‌تري در ايران و ساير کشورها رقم خواهد خورد و جهانيان به رژيم صهيونيستي و سردمداران کاخ سفيد نشان خواهند داد که راه غلط و اشتباهي انتخاب کرده اند و به فضل الهي اين کار موجب وحدت و انسجام بيشتر دنياي اسلام و مقاومت بيشتر فلسطيني‌ها و ترجيح در گشايش در امور مردم فلسطين خواهد شد.

با فشار، تحريم، تهديد و حتي نشان دادن علائم جنگ نمي‌توان ملت ايران را تسليم کرد

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: ملت ايران همواره در برابر توطئه‌هاي ديگران و بويژه رژيم آمريکا استقامت، مقاومت و ايستادگي کرده و نشان دادند که در برابر فشار آنها تسليم نمي‌شوند و اين ملت بزرگ را کسي نمي‌تواند به زانو درآورد.

روحاني با بيان اينکه امروز مسأله برجام و هسته‌اي باز هم زمينه و فرصت‌هايي دارد که مورد بحث و بررسي قرار بگيرد، خاطر نشان کرد: در مسأله هسته‌اي عده‌اي که آن طرف هستند، تصور مي‌کنند با فشار، تحريم، تهديد و حتي نشان دادن علائم جنگ مي‌توانند ملت ايران را تسليم کنند، اما ايستادگي و مقاومت ملت ايران به خوبي نشان داد که اين تفکر و راه، نادرست و غلط است.

رئيس جمهور اضافه کرد: در موضوع هسته‌اي عده‌اي هم تصور مي‌کنند که مسايل جهاني و اموري که به نوعي در مجامع بين‌المللي و شوراي امنيت مطرح شده را با سخنراني، شعار و تحريک احساسات مردم مي‌توان حل و فصل کرد که البته ثابت شده که اين هم مسير درست و دقيقي نيست.

روحاني گفت: دولت يازدهم از ابتدا بر اين تفکر بود که اين مسأله راه‌حل فني و سياسي دارد و مي‌توان از طريق احترام به حقوق ملت ايران، مذاکره سياسي بين کشورها و با رسيدن به توافق از مسير سياسي و ديپلماتيک در اين موضوع به نتيجه برسيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه در موضوع هسته‌اي به دنبال دو دستاورد اصلي بوديم، اظهار داشت: دستاورد اول احقاق حقوق ملت ايران بود. مطابق قطعنامه‌هاي سازمان ملل، غني‌سازي ايران غيرقانوني اعلام شده بود که البته به هيچ وجه اين موضوع را قبول نداريم، اما اين مسأله به مستمسکي براي فشار به کشورمان تبديل شده بود و لذا قصد داشتيم آن را از بين ببريم. بر اين مبنا زيربناي ادعاي آنها موضوع PMD و ادعاي فعاليت‌هاي غيرصلح‌آميز بود و ما اين زيربنا را از بين برديم و معلوم شد که ادعاهاي آنها نابجاست و از طرفي حقوق ملت ايران را تثبيت و قطعنامه‌هاي مربوط به اين موضوع را لغو کرديم.

روحاني گفت: دستاورد و هدف ديگر رفع تحريم‌ها در راستاي تأمين منافع ملي بود که در اين راستا، اگر چه ممکن است از صد در صد خواسته‌هاي خود در عمل به 80 درصد دست يافته باشيم، اما بايد توجه داشت در مذاکره و تعامل با کشورهاي بزرگ غربي و آن هم کشور خاصي مثل آمريکا که همواره با ملت ايران تخاصم داشته است، معلوم است که مشکلاتي ايجاد مي‌کنند. اما بايد در ارزيابي دستاوردها بين برجام و نبود برجام مقايسه انجام دهيم در اين صورت به خوبي مشخص مي‌شود که ملت ايران چه کار بزرگي انجام داده است.

رئيس جمهور افزود: البته در اين راه هميشه ملت ايران، حامي و پشتيبان بودند و مقام معظم رهبري رهنمود و ارشادهاي لازم را داشته‌اند و همه با هم اين کار بزرگ را به انجام رسانديم.

روحاني خاطر نشان کرد: بعد از اينکه برجام اجرايي شد، آمريکا به طور يکطرفه از آن خارج شد. حالا چه کسي اينجا متخلف است. دولت ايران يا دولت آمريکا؟ و چه کسي نقض عهد کرده است ما يا آمريکايي‌ها؟ ما متعهد به اقدام خودمان هستيم يا به اقدامات ديگران هم متعهد مي‌باشيم؟ چه کسي بود که مصوبات سازمان ملل و قطعنامه 2231 را زير پا گذاشت ما يا آنها؟ ما برخلاف حقوق بين‌الملل حرکت کرديم يا آنها؟ معاهدات بين‌المللي را آمريکا تضعيف کرده يا ايران؟

امروز روزي نيست که همديگر را پاي ميز سوال ببريم

رئيس جمهور با بيان اينکه چه کسي مستحق ملامت است، گفت: اين موضوع بايد روشن شود و مبادا يک عده‌اي خطا کنند، امروز آمريکا به عنوان ناقض عهد و متخلف از مقررات بين‌المللي بايد مورد فشار قرار بگيرد.

روحاني با اشاره به جملاتي از حضرت امام(ره)، خاطر نشان کرد: اين روزها با موضوعاتي که مطرح مي‌شود بيشتر به ياد جمله معروف حضرت امام خميني(ره) در آبان 65 که به «اين تذهبون؟» معروف است، ‌مي‌افتم. در آن روز بين ايران و آمريکا اختلافي وجود داشت که آمريکا در آن شکست خورده بود اما يک عده به دنبال آن بودند که مسئولين ايراني را مورد سوال قرار دهند و امام راحل برخورد حکمت‌آميز با آنها داشت و آن درس خوبي براي ما بود و هست.

رئيس جمهور افزود: امام در 29 آبان 65 فرمود «هيچ توقع نداشتم که در اين زمان که بايد فرياد بزنند سر آمريکا، فرياد مي‌زنند سر مسئولين‌مان» چه شده است؟ در يک چنين مسأله مهمي بايد همه دست به دست هم بدهيد و ثابت کنيد به دنيا که وحدت داريد، چرا شما مي‌خواهيد تفرقه و دو دستگي ايجاد کنيد، چه شده است شما را و کجا داريد مي‌رويد؟ «اين تذهبون؟». بعد فرمود تندرو و کندرو و دو دستگي در کشور ايجاد نکنيد و اين خلاف اسلام، ديانت و انصاف است.

روحاني تصريح کرد: امروز روزي نيست که همديگر را پاي ميز سوال ببريم، البته ممکن است چنين فرصتي بعداً پيش بيايد که بسيار از آن استقبال مي‌کنيم، اما در زمان کنوني همه بايد در برابر فشارهاي آمريکا، متحد باشيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه شرايط کنوني با سال‌هاي 86، 90 و 91 کاملاً متفاوت است، گفت: در آن روزها در جريان فشاري که آمريکا بر ايران وارد مي‌کرد، بسياري از کشورهاي دنيا را همراه و در کنار خود داشت و اجماعي در حد بزرگ عليه ايران ايجاد کرده بود و همه کنار آمريکا بودند و افکار عمومي و کشورهاي دنيا نيز با ما نبودند اما امروز به جز يکي دو کشور کوچک مرتجع منطقه و رژيم غاصب صهيونيستي، کسي با آمريکا نيست و تمام دنيا با ايران هستند و اين امتياز بزرگي است و نبايد از دست بدهيم.

آمريکا است که در جايگاه و ميز اتهام قرار دارد

روحاني تأکيد کرد: امروز در جايگاهي قرار گرفتيم که جايگاه اتهام نيست و آمريکا است که در جايگاه و ميز اتهام قرار دارد و همه دنيا آمريکا را متهم مي‌کنند. همه مجامع بين‌المللي از جمله آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و سازمان ملل صراحتاً اعلام مي‌کنند که ايران به تعهدات خود پايبند بوده است و در مقابل همه تأکيد دارند که اقدام آمريکا خلاف مقررات بين‌المللي، بي‌دليل و بي‌منطق بوده است و هيچ‌گاه در مقابل آمريکا در چنين موضعي قرار نداشتيم که همه قبول دارند که کار آمريکا پشتوانه سياسي، اخلاقي ندارد و در مقابل، کار ايران کاملاً از پشتوانه سياسي و اخلاقي برخوردار است و امروز افکار عمومي جهان با ما است.

رئيس جمهور افزود: حتي اگر داخل آمريکا نظرسنجي شود باز هم افکار عمومي با ماست و اين به معناي انزواي واقعي دولت آمريکا مي‌باشد و همين امروز هم ما پيروز هستيم.

روحاني گفت: ايران‌هراسي که انجام مي‌دادند و با تبليغات دروغين همه دنيا را قانع کرده بودند که ايران خطر است، امروز به جاي آن ترامپ‌هراسي شروع شده است و امروز ايران از جايگاهي برخوردار شده که همه به آن احترام مي‌گذارند؛ چرا که مي‌بينند ايران کشوري است که با ديپلماسي در مسير صلح و در کنار مقررات بين‌المللي قرار دارد.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: پس از آنکه آمريکا بي‌دليل و بي‌منطق از توافق بسيار مهم چندجانبه و بين‌المللي خارج شد در شرايط کنوني فرصتي را براي 5 کشور که در اين توافق بودند قرار داديم، اگر با همکاري اين 5 کشور و ديگران به اين نتيجه رسيديم که اگر در برجام بمانيم، منافع ما تأمين خواهد شد، آن را ادامه دهيم.

روحاني خاطر نشان کرد: طرح ترامپ اين بود که شب اعلام کند که از توافق برجام خارج شود و پيش‌بيني کرده بود که بعد از آن يا صبح روز بعد ايران اعلام مي‌کند که از اين توافق خارج مي‌شود و ظهر نيز آژانس بين‌المللي گزارش مي‌دهد که ايران از برجام خارج شده است و فرداي آن روز قطعنامه‌هاي سازمان ملل برمي‌گردد و ايران دو مرتبه در سطح جهاني مورد تحريم قرار مي‌گيرد.

رئيس جمهور اضافه کرد: ترامپ کارت اول خود را روي ميز آورد، اما در کارت دوم اشتباه محاسباتي داشت. بعد از اعلام نظام جمهوري اسلامي ايران، اينها ماندند که دستگاه‌هاي اطلاعاتي‌شان چرا نتوانستند اطلاعات درست را ارايه کند چرا که براساس گزارش دستگاه‌هاي اطلاعاتي‌شان جمهوري اسلامي ايران پس از خارج شدن آمريکا از توافق برجام يا همان ساعت و يا صبح فردا از اين توافق خارج مي‌شود لذا امروز همه نقشه‌هاي آمريکا بهم ريخته است.

روحاني گفت: با تصميمي که گرفتيم امروز مردم کشورمان اعتماد بيشتري به مسئولين خود دارند چرا که اگر با احساسات برخورد مي‌کرديم واز توافق خارج مي‌شديم، مردم سوال مي‌کردند که چه عجله‌اي داشتيد و چرا فرصت نداديد، چه بسا اگر خارج نمي‌شديد، اتحاديه اروپا هم اعلام مي‌کرد که اگر ايران فرصت مي‌داد و در برجام مي‌ماند آنها در برابر آمريکا مي‌ايستادند و منافع ايران را تأمين مي‌کردند. حتي شايد روسيه، چين و ساير کشورهاي بزرگ دنيا هم به ما مي‌گفتند که چرا عجله کرديد. لذا امروز با تصميم خود در برابر تمام کشورهاي دنيا اتمام حجت کرديم و مردم هم آشکارا مي‌بينند که کار نظام ما دقيق و منطقي است.

رئيس جمهور تصريح کرد: در توافق هسته‌اي منافعي مد نظر داشتيم که به آن تصريح شده است، اگر ببينيم به آن منافع با رفتن آمريکا باقي مي‌ماند که چه بهتر و چنين شانسي کمتر پيش مي‌آيد که يک موجود اخلال‌گر و مزاحم از اين توافق خارج شود.

روحاني گفت: اگر فرض کنيم که نتوانستيم به توافق مورد نظر دست بيابيم، باز هم چيزي را از دست نمي‌دهيم چرا که تمام پيش‌بيني‌هاي لازم را در اينکه کشور بدون برجام اداره شود را به عمل آورديم. البته قبل از برجام هم از نيمه دوم سال 92 تا دي‌ماه 94 که اجرايي شد، کشور را اداره کرديم و باز هم اداره مي‌کنيم.

رئيس جمهور گفت: فعلاً حرف‌ها بر اين مبنا است که همه 5 کشور تلاش خود را بکار مي‌گيرند که تمام منافع ايران تأمين شود.

روحاني تصريح کرد: به مردم عزيز ايران اطمينان مي‌دهم که نگران اداره کشور نباشند، کاملاً مي‌دانيم که چه کار انجام مي‌دهيم و شرايط منطقه و جهان را درک مي‌کنيم از همه اصناف، کسبه و توليدگران خواهش مي‌کنم مردم را در فشار نگذارند و مطمئن باشند که ارز لازم را تأمين مي‌کنيم و هيچ کس اينکه در پس‌کوچه‌ها چند ده هزار دلار معامله مي‌شود، را مبناي قيمت ارز و کالاها قرار ندهد. دولت همه ارزهاي مورد نياز را تأمين مي‌کند و ارزي که در اين دو ماه پرداخت شده، بيشتر از پارسال است و مي‌توانيم تا آخر سال هم آن را پرداخت کنيم و هيچ مشکلي نداريم.

رئيس‌ جمهوردر پايان تصريح کرد: ماه رمضان ماه استقامت، صبر، ايستادگي، اتحاد و برادري بيشتر و زدودن دل‌ها از همه کينه‌ها، قهرها و دودستگي‌ها است و ان‌شاء‌الله شاهد اتحاد و ايستادگي بيشتر ملت ايران بوده و از اين پيچ تاريخي نيز به سلامت عبور خواهيم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان