تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 151
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- در قرآن مجيد واژه فرعون و موسي را داريم که هر يک سمبل نوعي تقابل و مبارزه مي‌باشند و نيز قارون و هامان را داريم که هر يک به نوعي با حضرت موسي(ع) روبه‌رو مي‌گردند و از جمله شيطان که برنامه‌ وي را در قرآن و روايت داريم و اکنون در جهان غرب و منطقه خاورميانه و اسرائيل و اروپا انديشه‌هاي فرعوني و قاروني و شيطاني را در حال اجرا مي‌بينيم. اگر آيات مربوطه را به‌درستي بخوانيم و در تفسير و تاويل و تطبيق آنها کوشا باشيم، بسياري از مسايل براي ما شفاف خواهد شد و مي‌بينيم عکس‌العمل‌ها چگونه بايد باشد.

2- فرعون، موسي و قوم وي را استخفاف و تحقير مي‌کرد. «فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُإِنَّهُمْكَانُواقَوْمًا فَاسِقِينَ، إِنَّ فِرْعَوْنَو َهَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ» 74 بار واژه فرعون در چهره‌هاي مختلف از جهت عقيده و اخلاق و سياست و فهم و فکر معرفي مي‌شود و مي‌توان با آيات قرآن فرعون‌هاي تاريخ را به‌درستي بشناسيم و مبارزه طولاني موسي و هارون و قوم وي با فرعون را دريابيم. ترامپ و ترزا مي و نتانياهو و مکرون امروز را فرعون بدانيم.

3- شيطان را چون فرعون بشناسيم. واژه شيطان 70 بار و کلمه شياطين 18 بار در اين کتاب الهي آمده است و دريابيم که چگونه از زلال و استزلال و وسواس و صدا و سيما و سواره و پياده و هر وسيله ديگر بهره مي‌گيرد و تا مرحله اغواء و جهنمي شدن انسان جلو مي‌رود که برخي آيات چنين است «فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَامِمَّا كَانَا فِيهِ، يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشَاءِ، سْتَزَلَّهُمُ الشَّيْطَانُ بِبَعْضِمَا كَسَبُوا، يُخَوِّفُ اَولياءَه، أَنْ يُضِلَّهُمْ ضَلَالًا بَعِيدًا، وَ مَنْ يَكُنِ الشَّيْطانُ لَهُ قَرِيناًفَساءَقَرِيناً، وَزَيَّنَلَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ،فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ، فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِفَلَبِثَفِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنِينَ؛ معجم المفهرس، ص 485» در کارهاي شيطان سياست و اقتصاد و اشتراک و مشارکت وجود دارد که بايد به قرآن و نهج‌البلاغه مراجعه نماييم.

4- در فرانسه بانويي که به مرد نامحرم دست نداده بود، از شهروندي فرانسه محروم شد «کيهان 2/2/97». در کشورهاي اروپايي، روسري و حجاب و دست ندادن زن به مرد نامحرم را امري تحميلي و ارتجاعي و توهين مي‌دانند، با اينکه امري شخصي مي‌باشد و اختلاط و ازدواج جنسي را مجاز مي‌دانند که خلاف عرف و اخلاق و شرع مي‌باشد.

5- با رشد اقتصادي 3 تا 4 درصد نمي‌توان 3 ميليون بيکار را به‌کار رساند و از نرخ بيکاري 3/12 کاست بلکه بايد رشد اقتصادي 8 درصدي به‌وجود آورد که اشتغال يک ميليون شود و نقدينگي را در صنعت و توليد و تجارت و گردشگري به‌کار انداخت تا بيکاري کاهش يابد و تورم يک رقمي بماند و رکود نيز برطرف شود. بايد کنترل مصرف در سوخت و انرژي و مواد غذايي و لوازم آرايش و دارو و آب انجام گيرد «اکلوا و اشربوا و لاتسرفوا» توصيه اخلاقي صرف نيست بلکه الفباي زندگي مي‌باشد. «الوضوء بمد و الغسل بصاع» قاعده و ضابطه است. براي وضو يک چارک و براي غسل يک من آب به‌کار ببريم، ماشين‌شويي و کارواش را کاهش دهيم و يا روش آن را تغيير دهيم که عزيزي نقل مي‌کرد، لندن در سالي براي کمبود آب ناچار شد همه کارواش‌ها را تعطيل کند و ده‌هزار نفر بيکار شدند. حياط خانه را با آب نشوييم. کوچه و خيابان را نيز با آب نشوييم. آبياري قطره‌اي و باراني را عمومي کنيم و زمين‌ها و باغ‌ها را به صورت غرقابي آب ندهيم. ايران در منطقه کويري قرار دارد و خشکسالي مي‌باشد.

7- کره‌شمالي ناگهان در توليد و تکثير سلاح کشتار جمعي در برابر آمريکا ناگهان تجديد‌نظر مي‌کند، چون مي‌خواهد با آمريکا مذاکره کند و اعلام مي‌دارد نمي‌خواهد صدام و قذافي دوم شود، ايران اسلامي به سلاح کشتار جمعي روي نمي‌آورد و تسليم آمريکا نيز نمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان