تاریخ 1397/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 52
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

آخرين هفته ماه شعبان 22/2/97 را داريم و مي‌بايست خود و جامعه و نظام جمهوري اسلامي را براي برگزاري روزه ماه مبارک رمضان آماده سازيم. به طور حتم و قطع، سحري خوردن و افطار، روزه و نبودن ناهار در خانه و بازار و جامعه، برنامه ويژه مي‌طلبد و در خانه‌ها بايد والدين، موضوع را براي اعضاي خانواده تبيين نمايند و آنها را براي اين عبادت بزرگ الهي آماده سازند و فرزندان غيربالغ براي موضوع روزه توجيه شوند و روزه‌داران را کمک نمايند و قر?ن مجيد اعلام مي‌دارد «يَا أَيُّهَا الَّذِينَآمَنُواْ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِوَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ» از روزه و نماز ياري بجوييد و بدانيد که خدا را با خود خواهيد داشت.

رسول‌اکرم(ص) خطبه نسبتا مفصلي درباره ماه مبارک رمضان و روزه آن ايراد نمود و آيين‌نامه آن را يادآور شد و خواست از برکات روزه بهره گيريد و خود را پيرايش و پالايش و آرايش دهيد و بر معنويت خود بيفزاييد، چون در ماه مبارک رمضان مهمان خداوند مي‌باشيد. «شهر دعيتم فيه الي ضيافه الله» مسائل اخلاقي، اجتماعي چون محبت به يکديگر و تعاون در خودسازي و خودآرايي و کمک‌رساني به نيازمندان را بايد گرامي داشت و همه جا تلاوت قرآن باشد و نداي دعا طنين‌انداز گردد. از گذشته به ياد داريم که جرم و بزه‌کاري و بي‌بند‌باري در ماه مبارک رمضان کاهش مي‌يابد و تشکيلات دادسراها و کلانتري‌ها نفس راحتي مي‌کشند و مراسم سه شب احياء در ماه مبارک رمضان پالايش عجيبي در جامعه به‌وجود مي‌آورد. بايد معنويات «تلاوت قرآن، دعا و مناجات، روزه‌داري، حضور در نماز جماعت و خواندن نوافل» را تقويت نماييم و از هر گونه بزه، فاصله بگيريم که در آيات قرآن دو بار «لعلکم تتقون» «لعلکم يتقون»را داريم و در موارد ديگر موضوع «لعلهم يرشدون، لتکبروا الله ما هداکم، لعلکم تشکرون» رشد و بزرگداشت خداوند و شکرگزاري به پيشگاه خداوند را داريم. بايد هر روزمان بهتر از روز قبل باشد و هرهفته ما بهتر از هفته قبل و هرماه ما بهتر از ماه گذشته باشد. بايد به افق بلند «فلاح» و دستيابي به قله سعادت در دنيا و آخرت بيانديشم و آرمانگرا باشيم و در عمل به مقدار ميسور و مناسب از موجودي خود بهره گيريم و ميدان مسابقه در خيرات را باز بدانيم «فاستبقوا الخيرات، وسارعوا الي مغفره من ربکم» و هرگز تنگنا و محدوديت براي انجام کار نيک و فکر نيک و سخن نيک و بينش و دانش و کوشش نيک وجود ندارد.

خداوند در هر زمان نوآوري دارد «کل يوم هو في شان» و از همه بندگان صالح و صادق خود نوآوري و خلاقيت مي‌خواهد ظرفيت‌هاي مادي و معنوي و اخلاقي بسيارند و ايران اسلامي ميدان تعالي دارد و از هر فرصتي بايد بهره گرفت و براي ديگران الگو شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان