تاریخ 1397/02/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزير ورزش و جوانان:
دنيا در حمايت از ايران در مقابل بدعهدي آمريکا ايستاده است

سرويس ورزشي:

دکتر سلطاني‌فر تأکيد کرد که در چهار سال پيش از اين، تمام دنيا پشت سر آمريکا و عليه ما بودند و امروز تمام دنيا پشت سر ما و مقابل بدعهدي و نقص معاهدات بين‌المللي از سوي آمريکا هستند.

وزير ورزش و جوانان در دومين روز گردهمايي معاونين و مديران کل ستادي و استاني وزارت ورزش و جوانان که به ميزباني مازندران در حال برگزاري است، با اشاره به آغاز کار دولت تدبير و اميد که همراه با شديدترين تحريم‌هاي مختلف بوده، اظهار کرد: شش قطعنامه مرتبط به شوراي امنيت و محدود کردن صادرات نفت، محدوديت‌هاي مختلف مربوط به800 فروند کشتي و هواپيماهاي کشور، تحريم‌هاي بانکي، فروش مواد پتروشيمي، کشور را به سمتي مي‌برد که براي تأمين غذا و دارو به فروش نفت روي بياوريم.

او افزود: دولت تدبير و اميد و تيم ديپلماسي کشور طي مذاکرات سنگين سي ماهه با کشورهاي پنج به‌علاوه يک، در نهايت معاهده بين‌المللي برجام را به امضا و توافق ايران و جامعه بين‌الملل رساند تا در مرحله نخست تحريم‌هاي کمرشکن شوراي امنيت لغو شود و به مرور فعاليت‌هاي اقتصادي، بانکي، نفتي و سرمايه‌گذاري مختلف صورت گيرد و از ظرفيت‌هاي داخلي کشور براي رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف بهره‌مند شويم.

وزير ورزش و جوانان با اشاره به گشايش‌هاي ايجاد شده پس از اجراي برجام همچون صادرات 2.5 ميليون بشکه نفت، اظهار کرد: برخي ارتباطات بانکي نيز برقرار و‌ در فرايند فعاليت‌هاي اقتصادي بهبود حاصل شد. سلطاني‌فر نگاه رئيس جمهور فعلي آمريکا به روابط با دنيا را نگاهي تجاري و اقتصادي و برنامه‌ريزي‌هاي وي را غيرقابل محاسبه و کنترل خواند و افزود: سياست‌هايي که وي اتخاذ مي‌کند نيز تحت تأثير صهيونيست‌ها و آمريکايي‌هايي است که سال‌هاست عليه ايران فعاليت مي‌کنند و از طرفي در تيم جديدي که به هيئت حاکم آمريکا اضافه شده‌اند دشمنان قسم‌خورده جمهوري اسلامي ديده مي‌شوند که رابطه تنگاتنگي با منافقان دارند.

او به موضع‌گيري روشن رئيس جمهور کشورمان در مقابل خروج آمريکا از برجام اشاره و بيان کرد: رئيس جمهور کشور اعلام کرد که در صورت باقي ماندن ساير کشورهاي طرف معاهده به مفاد آن و تضمين حقوق جمهوري اسلامي، ايران نيز به برجام پاي‌بند خواهد ماند.

وزير ورزش و جوانان افزود: مقام معظم رهبري در ديدار با فرهنگيان نيز شفاف و مدبرانه تأکيد کردند که گرچه به بدعهدي آمريکايي‌ها مطمئن بوده‌ايم اما در صورت پايبندي ساير کشورهاي متعهد در اين معاهده و حفظ منافع جمهوري اسلامي، در اين معاهده باقي خواهيم ماند. سلطاني‌فر اظهار کرد: خروج آمريکا از برجام نشان مي‌دهد که آمريکا به هيچ‌يک از معاهدات بين‌المللي پاي‌بند نيست و ناقض حقوق کشورهاي ديگر است.

او تأکيد کرد که اصول و مباني و دستاوردهاي برجام همچنان وجود دارد و با خروج آمريکا محدوديتي از جهت صادرات نفت در حال حاضر وجود ندارد.

دکتر سلطاني‌فر به مذاکرات با کشورهاي ديگر طرف معاهده اشاره کرد و گفت: خواستار اين شده‌ايم که در زمينه امنيت سرمايه‌گذاري خارجي‌ها در ايران و بهبود روابط و تعاملات بانکي مشکلي پيش نيايد و تا اين مهم محقق باشد، استمرار حضور ايران در برجام برقرار خواهد بود.

او تأکيد کرد که در چهار سال پيش از اين، تمام دنيا پشت سر آمريکا و عليه ما بودند و امروز تمام دنيا پشت سر ما و مقابل آمريکا هستند.

سلطاني‌فر در بخش ديگر سخنان خود به وضعيت رواني و تبليغاتي اقتصادي کشور در يک ماه اخير پرداخت و گفت اين دسيسه و توطئه مشخص که از ماه گذشته در زمينه قيمت ارز و سکه پيش آمد که دولت تدبير و اميد با پيش‌بيني چنين روزهايي قيمت ارز مورد نياز بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور را تصويب و اعلام کرد و بدين لحاظ در تأمين ارز مشکلي وجود ندارد.

او مجموع درآمد ارزي کشور در سال گذشته با توجه به 50 ميليارد دلاري حاصل از درآمد نفتي و 47 ميليارد دلاري حاصل از صادرات غير نفتي را 97 ميليارد دلار برشمرد و گفت: ارز مورد نياز براي فعاليت بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور 70 ميليارد دلار است.

وزير ورزش و جوانان ميزان ذخاير ارزي کشور بر اساس آخرين اعلام صندوق بين‌‌المللي پول را 108 ميليارد دلار اعلام و اظهار کرد: طبق گزارش بانک مرکزي در يک ماه گذشته 6.5 ميليارد دلار ارز به متقاضيان ارز اختصاص داده شد که چهار ميليارد آن پرداخت گرديده و کشور قدرت تأمين تقاضاي ارز هر وارد‌کننده‌اي را دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان