تاریخ 1397/01/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فعاليت 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور
مجمع سلامت جامعه را از بيماري‌هاي غيرواگير نجات مي‌دهد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

پيشکسوت جامعه پزشکي کشور با بيان اينکه 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور فعاليت دارند، گفت: توجه به مجمع سلامت جامعه را از خطر بيماري‌هاي غيرواگير نجات مي‌دهد.

حسين ملک‌افضلي در نخستين مجمع سلامت استان سمنان اظهار کرد: آنچه تحت عنوان مجمع سلامت مطرح است، در واقع به‌گونه‌اي يک نوع تفکر و راهبرد محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه امسال هفتادمين سال تأسيس بهداشت جهاني و هدف آن ارتقاي سلامت دنياست، ادامه داد: امروز چهلمين سال حرکت سازمان بهداشت جهاني در زمينه مراقبت از بهداشت اوليه است.

استاد برجسته حوزه سلامت گفت: در حال حاضر 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور فعاليت دارند و به برکت اين خدمات امروز شاهد هيچ‌گونه بيماري خطرناکي چون کزاز، ديفتري، سرخک و سياه‌سرفه نيستيم و حدود 20 سال است که از کزاز خبري نيست.

ملک‌افضلي بيان کرد: بيماري سرخک، ديفتري و سياه‌سرفه در سال 63 حدود 35 هزار نفر را به کام مرگ کشاند و امروز اين رقم به زير 50 نفر رسيده و شاخص مرگ و مير کودکان کاهش يافته است. وي اظهار کرد: همچنين در امر توسعه دانشگاه‌ها از 10 تاي اول انقلاب به 60 واحد رسيده و اين دانشگاه‌ها پوشش همگاني سلامت را شکل دادند و اين حرکت باعث شد سلامت در جامعه تحقق يابد.

پيشکسوت جامعه پزشکي کشور از بيماري‌هاي غيرواگير به‌عنوان خطري براي سلامت جامعه ياد کرد و افزود: آنچه امروز مي‌تواند جامعه را از خطر اين بيماري‌ها همچون بيماري‌هاي حاد تنفسي، قلب و عروق و آسيب‌هاي اجتماعي نجات دهد، توجه به مجمع سلامت است.

ملک‌افضلي براي تحقق اين مهم بر توجه به سواد سلامت، مشارکت مردم به‌صورت سازمان‌يافته و آگاهانه و همکاري همگان تأکيد کرد و گفت: با تحقق سلامت جامعه اميد به زندگي که امروز در سن 75 سال است به 85 سال افزايش مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان