تاریخ 1397/01/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مديريت مصرف آب در سمنان نيازمندمشارکت همگاني است

سرويس خبر

کم آبي به ويژه در فصل تابستان در استان سمنان موضوع جدي است که نياز است همه بخش‌ها، مديريت مصرف بهينه آن را برنامه‌ريزي و نهادينه کنند.

به گزارش ايرنا، ادامه خشکسالي‌ها و کم‌آبي در سال‌هاي اخير به معضل تامين آب آشاميدني شهروندان سمنان افزوده است و پراکندگي بارش‌هاي سالانه موجب شد که برخي از منابع ذخيره آب‌هاي سطحي مانند سد شهيدشاهچراغي دامغان ذخيره چنداني نداشته باشد و بر دامنه نگراني‌ها افزوده شود.

متوسط بارندگي در سال زراعي جاري حدود 75 درصد کمتر از سال گذشته بوه است و بارش هم به طور عمده در مناطق شرق سمنان باريده است و مناطق مرکزي، شمال، شمال شرق و شمال غرب شيراز بهره چنداني از بارش‌هاي زمستاني نبرده است، از اين رو تامين آب آشاميدني شهرهاي همچنان روي خط قرمز تنش آبي قرار دارد و تاکيد بر صرفه جويي و مصرف بهينه و رعايت الگوي مصرف همچنان اولويت دارد.

بنا بر اظهارات مسوولان، منابع زير زميني سمنان با کمبود 143 ميليون متر‌مکعبي آب مواجه است و اين چالش، توسعه شهرها و رشد صنايع در اين استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلي در اجراي برنامه‌هاي اقتصادي و طرح‌هاي توسعه‌اي در اين استان است.

در استان سمنان حدود يک ميليارد و 250 ميليون مترمکعب آب در سال توليد مي شود که 87 درصد در بخش کشاورزي، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشاميدني مصرف مي‌شود.

ميانگين سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 ليتر در شبانه‌روز و در استان بيش از 700 هزار نفري سمنان 160 ليتر و کمتر از ميانگين کشوري است.

استاندار سمنان روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با ايرنا با بيان اين که مشکل کمبود آب و خشکسالي در کشور بسيار جدي است، گفت: بايد براي نهادينه کردن فرهنگ‌ مديريت بر مصرف درست تلاش کرد تا اهميت موضوع براي همگان تفهيم شود.

سيد شهاب‌الدين چاوشي افزود: حتي اگر طرح انتقال آب از خزر به زودي کليد بخورد باز هم زمان‌بر است و بايد با شرايط فعلي و مديريت درست با منابع فعلي کنار آمد.

وي اظهارداشت: افکار عمومي بايد اين قصه پر غصه را درک کنند و اصلاح الگوي مصرف را در اولويت قرار دهند.

وي افت 50 درصدي منابع آبي در کشور در سال‌هاي اخير را نگران‌کننده توصيف و اضافه کرد: در استان سمنان اين افت 67 درصد بوده که اگر به سمت مديريت درست سوق داده نشود اين استان جزو آسيب‌پذيرترين استان‌ها خواهد بود.

چاوشي با تاکيد بر اين که فرهنگ سازي مصرف بهينه آب بايد در تمام بخش‌ها نهادينه شود، تصريح کرد: بخش کشاورزي که بيشترين سهم آب استان را به خود اختصاص داده بايد با اعمال روش‌هايي نوين به کاهش مصرف منجر شود.

استاندار سمنان با بيان اين که بهار و تابستان امسال، کمبود آب در استان تنش آفرين خواهد بود، ادامه داد: نتايج بارندگي بر روي اطلاعات بارندگي از ايستگاه‌ها در سال زراعي 97 - 96 بيانگر 74 درصد کاهش بارندگي نسبت به مدت مشابه در سال آبي گذشته و 70 درصد کاهش نسبت به ميانگين دراز‌مدت مي‌باشد که مبين وضعيت بد بارش در شروع سال آبي مذکور مي‌باشد.

چاوشي تصريح کرد: سال گذشته آب سد دامغان 60 درصد ذخيره آب داشت بود که سال‌جاري اين ميزان به 47 درصد رسيده است.

به گزارش ايرنا، از مجموع 410 ميليارد مترمکعب نزولات جوي در کشور 280 ميليارد مترمکعب تبخير مي‌شود و 135 ميليارد مترمکعب به صورت پتانسيل تجديدپذير باقي مي‌ماند.

75 درصد از آب آشاميدني استان از قنات و چاه‌ها و حدود 40 درصد آب شهرستان سمنان از چشمه روزيه تامين مي‌شود.

استان سمنان با هشت شهرستان بيش از 700 هزار نفر جمعيت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان