تاریخ 1397/01/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اردوغان در دوراهي بلوک شرق يا غرب

اينکه رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه لباس رزم پوشيده و به همراه رئيس ستاد ارتش و فرماندهان ارشد نظامي با نيروهايش در مرز سوريه ديدار کرد نشان دهنده اين است که او مي‌خواهد پيام دوگانه‌اي را اول به مردم ترکيه و بعد به جهان خارج به ويژه هم‌پيمانانش در آمريکا و ناتو مخابره کند مبني بر اينکه ترکيه آماده مقابله نظامي با کردهاست و اجازه نمي‌دهد آن‌ها رؤياي استقلال را در نوار مرزي سوريه به حقيقت تبديل کنند.

روزنامه رأي اليوم در گزارشي تحليلي نوشت که بعد از سيطره ارتش ترکيه و مخالفان سوريه بر شهر عفرين و حدود 2000 کيلومتر از مناطق اطراف آن و خنثي کردن 3852 «تروريست» از نيروهاي مدافع خلق کرد، اگر نيروهاي ترکيه براي سيطره بر شهر منبج اقدام نکنند، باز هم اين پيروزي‌ها کامل نيست چراکه گرفتن اين شهر راه را به روي آنها براي کنترل بر شهرهاي ديگر مثل رقه، حسکه، قامشلي و کوباني باز مي‌کند.حمله به منبج براي اردوغان و ارتشش که در جايگاه دوم در ميان هم‌پيمانانش در ناتو قرار دارد، بزرگترين چالش خواهد بود چراکه آمريکا تا به اين لحظه بر پيروزي نيروهاي کرد مصمم بوده و مانع سيطره ارتش ترکيه بر اين شهر مي‌شود حتي اگر مجبور به مقابله نظامي شود.

آمريکا براي تأکيد بر موضع جدي خود درباره حمايت از نيروهاي سوريه دموکراتيک 300 سرباز اضافي را به منبج همراه با ده‌ها تانک و خودروي زرهي و تجهيزات سنگين فرستاد. امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهور فرانسه نيز تهديد کرده که نيروهاي فرانسوي را براي حمايت از نيروهاي آمريکايي به منبج مي‌فرستد.ترکيه اکنون با دو قدرت بزرگ ناتو يعني آمريکا و فرانسه در خاک سوريه مواجه شده است و هيچ گزينه‌اي جز جنگ ندارد. اردوغان پيشنهاد ماکرون براي مذاکرات ميان ترکيه و کردها را رد کرده و اين پيشنهاد را شرم‌آور دانسته است. اردوغان از همتاي فرانسوي خود به دليل استقبال از يک هيئت کرد به شدت انتقاد کرد و تاريخ استعمارگرانه فرانسه و کشتارهايش در الجزاير و ديگر کشورها را به وي يادآور شد.نشست سه‌جانبه‌اي که قرار است امروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود و رؤساي جمهوري ايران، روسيه و ترکيه در آن حضور دارند، نقشه درگيري‌ها در خاک سوريه در دوره آتي به ويژه جنگ منبج و چه بسا آينده روابط ميان دمشق و آنکارا را مشخص کند.

ايراني‌ها و هم‌پيمانان روسي و سوري خود حمله ترکيه به عفرين را ناديده گرفتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان