تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
توجه به توصيه‌هاي دامپزشکي در زمان خريد ماهي قرمز مخاطرات بهداشتي را کاهش مي‌دهد

دکتر علي جاويد‌پور رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماريهاي طيور، آبزيان، زنبورعسل و کرم ابريشم اداره کل دامپزشکي استان سمنان، در آستانه فرا رسيدن سال نو، ضمن آرزوي سالي سر‌شار از موفقيت توأم با تندرستي براي کليه هم استاني‌هاي عزيز توصيه‌هاي فني و بهداشتي زير را در زمان خريد و همچنين نگهداري ماهي قرمز توصيه نمودند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، وي در ادامه گفت: خريد ماهي قرمز بايد از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکي صورت گيرد و در زمان خريد ماهي قرمز بايد توجه نمود که ماهي بايد داراي ظاهر و تحرک مناسب و شناي متعادل باشد و همچنين علائمي نظير تاخوردن باله‌ها، لکه‌هاي پنبه‌اي مانند، زخم يا لکه‌هاي سفيد متمايل به خاکستري يا قرمز در اطراف دهان يا سطح بدن، بيرون زدن چشم‌ها به صورت يک طرفه يا دو طرفه و ريخته شدن پولک‌هاي ماهي نباشد.

دکتر جاويدپور در پايان نکات ذيل را در زمان نگهداري ماهي قرمز ضروري دانست:

1- به ازاي هر قطعه ماهي بايد يک ليتر آب در نظر گرفته شود.

2- از ظروف دهان گشاد براي نگهداري ماهي استفاده گردد. (فضاي مورد نياز براي هر ماهي دو برابر حجم آب مي باشد).

3- بهترين PH آب 7.5- 6.8 و بهترين دماي آب نگهداري ماهيان زينتي 26-22 درجه سانتي گراد مي‌باشد.

4- تعويض مقداري از آب ماهي يک يا دو بار در هفته کافي است.

5- آگر از آب شرب شهري استفاده مي‌شود بايد جهت کلرزدايي آب مورد استفاده 24 ساعت در هوايي آزاد قرار داده شود، تا کلر موجود در آب از بين برود و سپس اين آب کلرزداي شده را به آب ماهيان اضافه نمود.

6- جهت تغذيه، از غذاهاي آماده که در فروشگاه‌هاي مجازعرضه ماهي زينتي وجود دارد، استفاده نمايند. (ماهي قرمز بايد با غذاهاي کم پروتئين و سرشار از کربوهيدرات تغذيه شوند و بهتر است که غذا در سطح آب شناور بماند؛ استفاده از غذاي آماده بهتر است ؛ غذادهي بايد يک يا حداکثر 2 بار در روز و به اندازه‌اي باشد که در مدت يک تا دودقيقه مصرف شود.)

7- از خريد ماهيان مريض و بي حال و داراي لکه‌هاي سفيد و يا قرمز روي پوست بدن خودداري شود و در صورت مشاهده هرگونه تغيير رفتار و يا حرکت ماهي مورد نظر، سريعا از مابقي ماهي‌ها جدا و به يکي از مراکز دامپزشکي مراجعه نماييد.

8- اگر سابقه بيماري پوستي يا آلرژي داريد براي دست زدن به ماهي و ظروف نگهداري ماهي حتماً از دستکش استفاده نماييد.

9- از دست زدن و بازي کردن کودکان با ماهي جداً خودداري شود، زيرا ممکن است، عوامل بيماري‌زا احتمالي را به چشم و دهان خود منتقل نمايد.

10- براي ضد‌عفوني ظروف نگهداري ماهي از نمک طعام3% و يا پرمنگنات پتاسيم، پرکلرين و بتادين مي‌توان استفاده کرد.

11- شهروندان محترم مي توانند در روز طبيعت ماهي‌ها را در مکان‌هاي مشخص شده توسط شهرداري‌ها رها‌سازي نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان